ایرنا به نقل از ساینس مدیکال نوشت: گروهی از محققان دانشگاه راتگرز آمریکا دریافتند با استفاده از یک ابزار اپتومتری می‌توان بیماری اسکیزوفرنی را با سرعت و دقت بالا شناسایی کرد.

این تحقیقات با کمک 50 داوطلب انجام شد که نیمی از آن‌ها به اسکیزوفرنی مبتلا و نیم دیگر فاقد هرگونه بیماری روانی بودند. برای انجام این آزمایش محققان از یک ابزاردستی موسوم به RETeval استفاده کردند که معمولاً برای معاینه شبکیه چشم مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ این ابزار بین 10 تا 20 بار پرتوهایی با شدت مختلف را به درون چشم بیمار می‌تاباند.
محققان برای اندازه‌گیری واکنش الکتریکی سلول‌های شبکیه از یک حسگر کوچک استفاده کردند که روی پوست در زیر چشم بیمار نصب می‌شود.
این آزمایش یک‌بار در نور عادی و بار دیگر پس‌ازاینکه بیمار به مدت 10 دقیقه در محیطی تاریک قرار گرفت، انجام شد تا واکنش سلول‌های مختلف موردبررسی قرار گیرد.
بر اساس نتایج به‌دست‌آمده از این آزمایش، فعالیت الکتریکی سلول‌های شبکیه در افراد مبتلابه اسکیزوفرنی بسیار کمتر از سایر داوطلبان بود.
بر اساس تحقیقات پیشین واکنش شبکیه افراد مبتلابه اسکیزوفرنی کندتر از سایرین بوده و امواج الکتریکی آن‌ها نیز کمتر است. در این تحقیقات محققان توانستند یک آزمون دقیق، غیرتهاجمی و در دسترس را برای اندازه‌گیری فعالیت الکتریکی سلول‌های شبکیه به‌کارگیرند.
به اعتقاد متخصصان باوجوداینکه ابزار RETeval امکان شناسایی بیماران مبتلابه اسکیزوفرنی را با سرعت و دقت بالا فراهم کرد، هنوز نمی‌توان این ابزار را به‌عنوان یک ابزار تشخیصی مورداستفاده قرارداد و باید آزمایش‌های بیشتری انجام داد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Journal of Abnormal Psychology منتشرشده است.
اسکیزوفرنی (Schizophrenia) یا روان‌ گسیختگی یک بیماری اختلال روانی است که ازکارافتادگی فرآیندهای فکری، پاسخگویی عاطفی ضعیف، رفتار اجتماعی غیرعادی و ناتوانی در درک واقعیت از علائم آن است.


5656

 

 

کد خبر 780837

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۰
  3 2
  اسکیزوفرنی خانواده ما رو نابود کرد. پدرم اسکیزوفرنی داشت و زندگیمونو جهنم کرده بود. جوری که وقتی مرد خوشحال شدم. متاسفانه چند سال بعد از مرگش فهمیدم اسکیزوفرنی داشته. هرچند الانم که میدونم نمیتونم ببخشمش. امیدوارم روزی رو ببینم که درمانی قطعی برای اسکیزوفرنی پیدا شده.
  • ماری CA ۲۳:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۰
   2 0
   آقا یا خانوم ب اسکیزوفرنی یک معلولیت ژنتیک است که در طی دوره حذف سلولهای اضافه مغز رخ می دهد. تقصیر او نبوده که یک ترکیب ژنتیک را بطور تصادفی یا غیر تصادفی به ارث برده است . پدرتان نیازی به بخشیده شدن توسط شما ندارد . این اوست که شما و علم پزشکی را را به خاطر فقدان اطلاعات لازم در زمانی که ازاین معلولیت رنج می برد ببخشد. شما نمی دانستید که بر او چه می گذرد . ممکن است هیچ وقت درمان آن پیدا شد. هیتلر میگفت باید همه کسانی که این بیماری را دارند بکشند. و در قرون وسطی آنها را به جرم ورود شیطان به بدنشان آتش میزدند .