برخی تحلیلگران اقتصادی معتقدند در شرایط کنونی اقتصاد کشور نیازمند اخذ سیاست‌های جدید توسط دولت است و دولت چاره‌ای جز ایجاد اصلاحات اساسی در اقتصاد ندارد؛ سیاست‌گذار باید خطاهای گذشته را اصلاح کرده و تعدیل تدریجی قیمت‌ها را به سرکوب قیمتی ترجیح دهد تا بازارها از شر جهش قیمتی آزاد شود.

مجید سلیمی‌بروجنی: چالش‌ها و مسایل اقتصاد ایران موضوع جدیدی نیست و ریشه در ده‌ها سال وابستگی بودجه به نفت، فزونی هزینه‌ها و درآمدها، عدم شفافیت مالی، کیفیت حکمرانی، انحصارات، درونگرایی اقتصاد، بی‌انضباطی مالی، عدم استقلال بانک مرکزی و نظایر آن دارد.

شاید بی‌ربط نباشد که ادعا کنیم صورت مساله بسیاری از چالش‌های اساسی اقتصاد ایران از ابتدای دهه 50 تاکنون ثابت بوده و تغییری نکرده است. تنها در برخی دوره‌ها مانند دولت‌های نهم و دهم، مشکلات و چالش‌های جدید به چالش‌های موجود اضافه شده است. اما آنچه باعث شده که امروز اقتصاد کشور در وضعیتی خاص قرار گیرد، همزمانی و پیچیدگی چالش‌ها و تقارن آن با تشدید تحریم‌های بین‌المللی است.

اقتصاد کشور دچار شرایط پیچیده‌ای شده است و بدین جهت شرایط اقتصاد را می‌توان شرایط خاص تلقی کرد. در مواردی، برخی چالش‌ها ریشه در حل مسایلی دارد که خود منوط به حل مساله اول است. در برخی موارد، برخی چالش‌ها نیز ریشه مساله، معلول یک ریشه و علت دیگر است و آن علت نیز ریشه در چالش‌های دیگر دارد.

حجم نقدینگی چقدر است؟
در شرایط فعلی اقتصاد ایران حجم نقدینگی به بیش از 1500 هزار میلیارد تومان رسیده است که 1300 هزار میلیارد آن سپرده‌های بانکی است. در اقتصاد ایران ابزار یا دارایی‌های مالی محدودی وجود دارد و یکی از امن‌ترین دارایی‌های مالی، سپرده‌های بانکی است. همین موضوع باعث شده است تقاضا برای خرید سپرده‌های بانکی افزایش یابد. بانک‌ها نیز با ارائه این محصول به این تقاضا پاسخ می‌دهند. بنابراین بخشی از افزایش نقدینگی در نتیجه نبود دارایی مالی جانشین در اقتصاد ایران است.

افزایش نرخ سود سپرده‌ها ناشی از مشکلات ترازنامه‌ای بانک‌ها، به افزایش نقدینگی منجر می‌شود. در حالی که به بخش واقعی اقتصاد کمکی نمی‌کند. این مورد اخیر در نتیجه ضعف نظارتی بانک مرکزی ایجاد شده است و اکنون به تهدیدی برای ثابت مالی کل اقتصاد تبدیل شده است.

بزرگ‌ترین تهدید ادامه روند موجود، بی‌ثباتی نظام بانکی و تورم بسیار بالا است. اگر اعتماد عمومی نسبت به بانک‌ها سلب شود، آنها نسبت به خارج کردن منابع خود اقدام می‌کنند و این کابوس هر بانکی در هر وضعیتی و در هر کشوری است، چراکه بدون تردید منجر به ورشکستگی بانک‌ها می‌شود. همان شرایطی که برای موسسات مالی غیرمجازی چون میزان و ثامن الحج اتفاق افتاد. اگر بانک مرکزی نیز بخواهد از ورشکستگی بانک‌ها جلوگیری کند، باید منابع زیادی را به اقتصاد تزریق کند که عملا منجر به تورم بسیر بالا می‌شود.

خروج بازارها از روند طبیعی
در این شرایط، ترامپ اواسط اردیبهشت امسال، امضای آمریکا را از پای معاهده برجام پس گرفت. پیش از علنی شدن خروج ترامپ از برجام، بازارها پیشواز مفصلی برای آن تدارک دیده بودند. رویکردی که به نظر در تمامی اقتصاد جاری است و در آستانه یک ریسک سیاسی بالا، بازارها از روند طبیعی خود خارج می‌شوند. اقتصاد ایران نیز مستثنی از این قانون حرکت نکرد. هر چند در این بین دسته‌ای نیز بودند که ریسک سیاسی را تنها یک تلنگر برای آزادسازی قیمت‌ها تلقی می‌کردند. به عقیده این گروه، در بازاری همچون ارز، قیمت دلار دارای انرژی تورمی ذخیره شده بالا بود و ریسک سیاسی تنها زمان آزادسازی این انرژی را جلوتر انداخت.

هیجان بازار طلا به حدی بالا بود که در طول 4 ماه گذشته دو بار دولت راسا وارد شد و طرح‌هایی را برای مهار قیمت ارائه داد. سیاست‌های دولت توانست دلار را در سال گذشته پشت منطقه 5 هزار تومان نگه دارد، اما در سال 1397 و به خصوص چند هفته اخیر دلار با صعودهای پی در پی خود را به مرز 7 هزار تومان رساند. قیمت سکه شاید راهنمای بهتری برای حرکت قیمت‌ها باشد، چراکه پتک دستوری بر سر قیمت سکه وجود نداشت. طرح‌های پیش فروش بانک مرکزی نتوانست از اشتیاق خریداران سکه بکاهد و طی چند روز اخیر قیمت‌ها به محدوده دو و نیم میلیون تومان و بالاتر رسید.

دو دیدگاه درباره نوسان بازارها
در تمامی این شرایط، گروهی تنها علت نوسان بازار را ریسک ناشی از تصمیم ترامپ قلمداد می‌کردند. بازگشت تحریم‌ها از جمله تحریم بانکی و مشکلات احتمالی در خصوص نقل و انتقال پول، یکی از عوامل پررنگ نگرانی فعالان اقتصادی است. در واقع به اعتقاد این گروه، خطری که سمت عرضه بازار ارز را تهدید می‌کرد، باعث القای ریسک سیاسی به قیمت‌ها شده است. این گروه معتقد بودند که مشکلات فنی در ادامه راه، سمت عرضه را بیش از پیش تضعیف خواهد کرد. در نتیجه پیش‌دستی برای خرید ارز و دلار را یک رفتار طبیعی اقتصادی ارزیابی می‌کردند.

تحلیلگران گروه دوم نگاه دیگری به تلاطم بازارها دارند. آنها اثر ریسک سیاسی را تنها به عنوان یک تلنگر قابل ارزیابی دانستند. این گروه معتقدند که ریسک تصمیم ترامپ، تنها زمان سبقت تقاضا از سمت عرضه را به تعجیل انداخته است، چراکه مدت‌ها بود که تقاضا در حال افزایش بود و دلیل آن نیز نه ریسک سیاسی، بلکه ارزان بودن پول خارجی بود.

زمانی که اقتصاد دچار تورم است و قیمت‌ها در داخل در حال افزایش، پول داخلی بی‌ارزش می‌شود، اما وقتی پول خارجی با سرکوب ثابت می‌ماند و به فرصت جذابی برای سرمایه‌داران تبدیل می‌شود، صاحبان سرمایه به دلیل گران شدن دارایی‌های داخلی، به سمت دارایی‌های خارجی حرکت می‌کنند. برای آنها به صرفه‌تر این است که در جایی سرمایه‌گذاری کنند که تورمی وجود ندارد. ادامه دادن سیاست سرکوب، افزایش تقاضا را به دنبال داشت و با بروز هر شوکی، شدت تقاضا به حالتی می‌رسد که دیگر سمت عرضه تقاضا مقابله با آن را نخواهد داشت و جهش‌های ارزی پی در پی نرخ خواهد بود.

بهترین سیاست
اگر سرکوب قیمت‌ها به این شدت رخ نمی‌داد و قیمت‌ها متناسب با متغیرهای کلیدی اقتصاد همچون تورم تعدیل می‌شد، بازار ارز تا اندازه‌ای در برابر این تنش‌ها و ریسک‌ها بیمه می‌شود. دوران پس از برجامی جدید نیازمند اخذ سیاست‌های جدید توسط دولت است. دولت چاره‌ای جز ایجاد اصلاحات اساسی در اقتصاد ندارد. سیاست‌گذار باید خطاهای گذشته را اصلاح کرده و تعدیل تدریجی قیمت‌ها را به سرکوب قیمتی ترجیح دهد تا بازارهای ارز و بازارهای موازی از شر جهش آزاد شود. در این صورت، ریسک‌های سیاسی این گونه بر بازار اثر نخواهد داشت.

223223

کد خبر 783562

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 15
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 5
 • بی نام A1 ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
  4 0
  از تلاش هایتان برای تخریب بنیان اقتصاد منشکرم
 • بی نام GB ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
  7 1
  این تحلیل گران اقتصادی به جای تحلیل توجیه می کنند.
 • بی نام A1 ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
  13 0
  بخدا خسته شدیم از این داستان ها .... شد دوره ای از زندگی کوتاهمون رو بدون این درگیری ها بگذرونیم؟ هر چی نگاه میکنم تمام زندگیمون نگران آینده... هزینه ها ... گرانی..و .. و....
 • بی نام IT ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
  8 0
  فقط قیمت که بالا میره خبر میزنی؟؟ پس امروز چی؟
 • بی نام GB ۱۹:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
  6 0
  از کجای مقاله متوجه شدید ایمن ترین روش سرمایه گذاری سرمایه گذاری در بانک و سپرده است من سه بار متن رو خوندم ولی چنین چیزی نبود اطفا راضی به ضرر دیگران به هر قیمت نباشید
 • بی نام A1 ۰۳:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۵
  11 2
  وقتی سال گذشته سود بانکی را کاهش دادند ، حتما می دانستند نقدیمگی چه بلایی سر مملکت در کی اورد ،
 • بی نام A1 ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۵
  1 0
  مشکل از نقدینگی نیست . مردم پولی برای خرید ندارند . این نقدینگی معلوم نیست کجاست
 • بی نام RO ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۵
  1 0
  رفتار مسئولانه و حساب شده مسئولان . توقع زیادی هم نیست
 • بی نام A1 ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۵
  1 0
  بااین قیمت ارزدرآمدسرانه ایرانیهاباداشتن اینهمه منابع ملی وکشاورزی وچه وچه ازفقیرترین کشورها کمترمیشودیعنی ساده ترعرض کنم درآمدیکروز یک کارگر بدون تخصص بادلار هفت هزارتومان دراینجا برابرپنجاه دقیقه کارهمان کارگردرغرب میشودوبرعکس حقوق ماهانه همان کارگردرغرب نزدیک به دوبرابرحقوق یکماه کاریک کارمندعالی رتبه اینجا میشودباتوجه به اینکه درآمد مابه ریال یاتومان وهزینه ها به دلارهفت هزارتومان است وبدلیل بی ارزشی پولمان امکان قاچاق محصولات کشاورزی وچیزهائی ازاین قبیل به کشورهای همجوارکه باعث کمبودآنهادرداخل شود هست.
 • بی نام DE ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۶
  1 0
  دولت با کاهش سود بانکی ، زمینه رابرای بالا بردن قیمت ارز و طلا و سکه آماده کردو با گران کردن ارز و عدم تزریق آن به بازار ، بار خود و آمران خودش را بست . دشمنی با مردم در لباس دوست
 • رضا PT ۲۰:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۶
  0 0
  علل افزایش قیمت و تورم روانی، سیاسی، مدیریتی و اقتصادی است. بع همین جهت اقدامات کنترل کننده و جهت دهنده نیز تنها در صورتی بهرصورت قابل توجهی موثر واقع میشوند که اقدامات چند مولفه ای باشند. ۱ با وجود سطح نقدینگی بالای کشور که حدودا بین ۳۳۰ تا ۳۵۰ میلیارد دلار تخمین زده میشود، با توجه به تولید ناخالص ملی کشور، رقم بالا، ولی در محدوده قابل قبولی است. در مقایسه برخی از کشورهای صنعتی، نقدینگی ایران ۵۰ تا ۷۰ درصد کمتر است. ۲ چشم انداز روانی منفی ایجاد شده برای اقتصاد کشور در اثر تحریمها باعث شده تا مفت خورانی که در چند دهه اخیر با فساد نهادینه در کشور و با رانت خواری به سودهای کلان اعتیاد پیدا کرده اند، به تلاطم افتاده و در پی تبدیل پول باشند۳ قسمتی از سرمایه های مردم عادی نیز به جریان است.
 • رضا PT ۲۰:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۶
  0 0
  ۴ یکی دیگر از عوامل تورم احتمال ایجاد اشکال و یا عدم تامین ارز مناسب در تهیه مواد اولیه تولید کنندگان داخلی است. ۵ عامل دیگر عدم اراده و اقدام دولت برای کنترل و بهینه سازی شرایط بازار در برخی از بخشها مانند سکه و خودرو است. در واقع بانک مرکزی با فروختن سکه با ۳۰ درصد قیمت بیشتر از قیمت واقعی و همچنین کانالیزه کردن فروش خودرو از طرق خاص، در جهت کاهش بدهی ها ی دولت تحت بهانه شرایط خاص به وجود آمده، به شرایط نامطلوب فعلی دامن زده است. عملکرد برخی اعضای دولت به ریاست آقای روحانی نهایتا برای کشور بسیار گران تمام خواهد شد.۶ با توجه به کنترل هفتاد درصد از اقتصاد کشور توسط بخش دولتی، نابسامانی در بخشی از بازارهای کشور در اثر عدم اراده و اقدام موثر توسط دولت به مسولیت و ریاست اقای روحانی است
 • رضا PT ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۶
  0 0
  ۱۰ اقدامات سطحی و نابخردانه جهت کاهش بدهکاری دولت و یا کاهش نقدینگی در شرایط حساس فعلی، فقط به تشدید نابسامانی وضعیت بازار کشور دامن خواهد زد. ۱۱ کاهش سرعت حرکت و جابه جایی پول و شناسایی سرچشمه های انتقال نقدینگیهای درشت در کوتاه مدت ضروری است. ۱۲ اصلاح و اعمال قوانین مالیاتی بر سرمایه های سرگردانی که فاقد تسویه حساب مالیاتی هستند، میتواند در کاهش التهاب بازار و کاهش سرعت انتقال پول تا حدی نقش داشته باشد۱۳ افزایش قیمت توسط تامین کننده گان مواد اولیه و یا مراکز دیگر و فروشندگان بهتر است توسط سازمانهای ذی ربط شناسایی و از دو منظر مورد بررسی قرار گیرد. الف: سازمان تعزیرات و اداره دارایی و کسب مالیات ۱۴ صرف نظر از محتوای بحث اف ای اف تی، ارسال پیامک به نمایندگان مجلس غیر قابل توجیه و
 • مصطفي ف IR ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۷
  0 0
  يه راه حل ساده و راحت براي جمع آوري نقدينگي از مردم اينه كه اوراق مشاركت براي فاز توسعه پارس جنوبي كه ميدان مشترك هست عرضه كنيد با سود بالا. هر چي نفت و گاز استخراج شد بفروشيد بديد سود مردم. هم جلوي ضرر گرفته ميشه هم نقدينگي كم ميشه البته اگه دولت صاف و صادقي داشته باشيم و اگه نخوان باز اختلاس كنن و هزارتا اگه اگه اگه ...... راه حل زياده مسئولي كه بخواد انجام بده و سالم كار كنه واقعا به فكر مردم باشه پيدا نميشه.
 • ali IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۷
  1 0
  نه به خرید تحریم کالاهای گران بیایم این فرهنگ جا بندازیم که هرچی گران می شود هجوم نیاریم