تیتر سه وبلاگ‌ها

 • آنچه اقتصاد امروز ایران می‌خواهد

  آنچه اقتصاد امروز ایران می‌خواهد

  سال ۹۹ به نیمه راه رسید. در این دوره، فشارهای بین‌المللی و تحریم‌های سنگین آمریکا از یک طرف و فشار غیرمنتظره کرونا بر کسب‌وکارها و بنگاه‌های اقتصادی از طرف دیگر، کلکسیونی از مشکلات اجتماعی، اقتصادی و حتی سیاسی را برای کشور فراهم آورده است.

 • تیغ دولبه ارز برای بازار سرمایه

  تیغ دولبه ارز برای بازار سرمایه

  بازار سرمایه طی چند هفته گذشته روزهای پرنوسان و همراه باسقوطی را تجربه کرده است. این در حالیست که این بازار از ابتدای سال ۹۸ رشد بسیار بالا و غیرمنتظره ای را به خود دید که پس از زنده شدن دارایی های بورس برای بازار، با هجوم سرمایه گذاران تازه وارد و ورود نقدینگی به این بازار مواجه شد.

 • گشایش اقتصادی از روی کاغذ تا عمل

  گشایش اقتصادی از روی کاغذ تا عمل

  چند روز پس از اعلام ارائه طرحی از سوی رییس جمهور برای گشایش اقتصادی و عکس‌العمل‌های متفاوت موافقان و مخالفان، بالاخره رییس‌جمهور دوباره به میدان آمد و از منتقدان خواست به جای ایراد به طرح دولت، به ارائه راهکار بپردازند.

 • چرا خانه می‌فروشیم تا وارد بورس شویم؟

  چرا خانه می‌فروشیم تا وارد بورس شویم؟

  روزگار ایرانیان در آخرین سال سده سیزدهم خورشیدی بسیار سخت و پیچیده شده که در آن زندگی کردن بسیار دشوارتر از سال‌های قبل است.

 • شاه‌کلید آرامش به بازارها

  شاه‌کلید آرامش به بازارها

  مردم همیشه از دولت‌ها انتظار داشته‌اند که گرانی را کنترل کند. در این زمینه توقع مردم بی‌جا نبوده و نیست.

 • رشد اقتصاد ایران با اصلاح سیاست‌های ارزی

  رشد اقتصاد ایران با اصلاح سیاست‌های ارزی

  نگاهی به زندگی ایرانیان در طول چهار دهه گذشته نشان می‌دهد که مردم همواره حساسیت زیادی به دلار و قیمت‌های آن داشته‌اند.

 • در باب صنعتی سرگردان

  در باب صنعتی سرگردان

  صنعت خودرو یکی از مهم ترین صنایع است. تجربه چند دهه گذشته نشان داده در سال هایی که اقتصاد ایران درگیر تحریم های خارجی نبوده و خودروسازان از حداکثر ظرفیت تولیدشان بهره برده اند، چیزی بین ۳ تا ۴ درصد تولید ناخالص داخلی کشور از طریق این صنعت به دست آمده است.

 • بازار سرمایه چگونه از پس آزادسازی سهام عدالت برخواهد آمد؟

  بازار سرمایه چگونه از پس آزادسازی سهام عدالت برخواهد آمد؟

  پانزده سال از تولد سهام عدالت می‌گذرد؛ پروژه ای که رییس جمهور وقت با هدف مالکیت محرومان و طبقه ضعیف جامعه و کم درآمد بر دارایی‌های عمومی و اجرای عدالت اقتصادی متولد شد.

 • پیام نفت ارزان به اقتصاد ایران

  پیام نفت ارزان به اقتصاد ایران

  شیوع ویروس کرونا یکی از غافلگیرکننده‌ترین اتفاقات سال ۲۰۲۰ میلادی است؛ سالی که با یک پدیده عجیب و غریب شروع شد که به مرور زمان بر دنیا مسلط شد و اکنون یک امپراطوری را برای خود به راه انداخته است که هیچ کشوری در دنیا توان مقابله با آن را نداشته است.

 • مسیر مهاجرت

  مسیر مهاجرت

  نگاهی اجمالی به وضعیت فارغ‌التحصیلان دانشگاهی چند سال اخیر و همچنین آنالیز داده‌های اینترنتی مانند میزان جست‌وجوی کلماتی پیرامون مهاجرت تحصیلی و کاری، گویای این واقعیت خواهد بود که روز به روز بر تعداد جوانان تحصیلکرده جویای مهاجرت افزوده می‌شود.

 • زمان تصمیمات سخت

  زمان تصمیمات سخت

  این روزها همه اتفاق‌نظر دارند که اوضاع و احوال کشور خوب نیست. امروز هم آنهایی که شغل ثابت دارند (چه کارمند دولت و چه کارمند بخش خصوصی) و چه آنهایی که شغل ثابت ندارند، احساس ناامنی اقتصادی می‌کنند. به طور حتم یک اتفاق عمومی در سطح جامعه باعث این وضعیت شده است.