تیتر سه وبلاگ‌ها

 • بازگشت به ریل اصلی اقتصاد؛ چرا و چگونه؟

  بازگشت به ریل اصلی اقتصاد؛ چرا و چگونه؟

  اقتصاد ایران حال و روز بسیار نامناسبی را تجربه می کند. موضوعی که دیگر همگان بر سر آن اجماع دارند. رشد اقتصادی بسیار پایین، بیکاری گسترده دو رقمی و رکود تورمی سنگین و ادامه‌دار، تنها گوشه‌ای از حال و احوال اقتصاد بیمار کشورمان هستند. اقتصادی که رویای تبدیل شدن به اقتصاد اول منطقه در سال ۱۴۰۴ را داشت، این روزها بسیار مستاصل و سردرگم روزگارش را می‌گذراند.

 • چهار مسیر نجات اقتصاد ایران

  چهار مسیر نجات اقتصاد ایران

  اقتصاد ایران روزگار سخت و پر تنشی را می‌گذراند.

 • بهترین سیاست حمایتی چیست؟

  بهترین سیاست حمایتی چیست؟

  حدود یک دهه است که اقتصاد کشور از عملکرد بلندمدت خود فاصله گرفته است. نظام اداره کشور در حوزه اقتصادی فاقد حداقل قابلیت‌های لازم برای سیاست‌گذاری است.

 • خروج از رکود تورمی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

  خروج از رکود تورمی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

  حدود یک دهه است که اقتصاد ایران عملکرد مطلوبی را تجربه نکرده و درگیر رکود و تورم بوده است. اقتصاد کشور در دهه ۹۰ دو رکود عمیق را تجربه کرد.

 • وقتی سرمایه فرار می‌کند

  وقتی سرمایه فرار می‌کند

  حال و روز آشفته و سردرگم این روزهای اقتصاد ایران، این سوال را برای بسیاری ایرانیان به وجود آوردکه به راستی مملکت در این روزها و هفته‌ها و ماه‌ها در دست چه کسانی است؟

 • اقتصاد ایران و چالش جذب سرمایه‌های خارجی

  اقتصاد ایران و چالش جذب سرمایه‌های خارجی

  سال ۹۸ برای ایرانیان با نگاه به آسمان و باران و سیل آغاز شد. کل زندگی و رفت‌وآمد ایرانیان تحت‌تاثیر سیل قرارگرفت. انگار که همه درهای آسمان بر سر ایران باز شده بود و کل باران تاریخ بر سر ایرانیان بارید.

 • دوقلوهای چسبیده به اقتصاد ایران

  دوقلوهای چسبیده به اقتصاد ایران

  رکود و تورم، دو مهمان نام‌آشنای چند سال اخیر اقتصاد ایران بوده‌اند. تجربه گذشته نشان داد که هم‌نشینی این دو در کنار یکدیگر معمولا نتیجه‌ای به جز رکود اقتصادی نداشته است.

 • راهکار قطعی مبارزه با فساد

  راهکار قطعی مبارزه با فساد

  مقوله فساد و مبارزه با آن همیشه یکی از چالش‌ها برای حکومت‌ها بوده است. به جرات می‌توان ادعا کرد تاریخ هیچ حکومتی عاری از فساد نبوده است.

 • نگاه آمریکا و چین به ایران

  نگاه آمریکا و چین به ایران

  جنگ تجاری آمریکا و چین به روزهای پر حرارت خود نزدیک شده است. سیاست‌های ضد تعرفه‌ای آمریکا و ارزش‌گذاری پایین واحد پول ملی تعمدی چین تنها گوشه‌هایی از این جنگ آشکار است.

 • دخالت دولت به بازار مسکن آرامش می‌دهد؟

  دخالت دولت به بازار مسکن آرامش می‌دهد؟

  بازار مسکن در طول یک‌سال گذشته روزهای پرالتهاب و کم‌سابقه‌ای را تجربه کرده است. جهش شدید قیمت مسکن به ویژه در کلانشهرها بر اثر نوسانات ارزی و هجوم نقدینگی به سمت این بازار باعث شده تا نگرانی‌ها نسبت به تامین نیاز مسکن جامعه بیشتر از هر زمان دیگری دامن زده شود.

 • اصلاح ساختار بودجه کشور مهم‌تر از نان شب دولتمردان

  اصلاح ساختار بودجه کشور مهم‌تر از نان شب دولتمردان

  اقتصاد ایران بیش از ۵۰ سال است که با مقوله «کسری بودجه» دست و پنجه نرم می‌کند. بودجه یک کشور ویترین اقتصاد آن است. اگر بپذیریم با وجود فرصت‌های بی‌شمار و امکانات فراوان، کشور ما در حکمرانی اقتصادی با ایرادهای اساسی و ساختاری درگیر است، پس منطقی است که یکی از اصلی‌ترین گام‌ها در راستای ارتقای حکمرانی اقتصادی در کشور، اصلاح ساختار بودجه است.

 • رانت چگونه شکل می‌گیرد؟

  رانت چگونه شکل می‌گیرد؟

  اقتصاد ایران سال‌هاست که با پدیده‌هایی همچون سوءاستفاده از تسهیلات بانکی، ارز دولتی، ثبت‌سفارش‌ها، قراردادهای دولتی و... دست و پنجه نرم می‌کند.

 • تورم افت می‌کند؟

  تورم افت می‌کند؟

  تورم بالای کالاها طی چند ماه گذشته و نوسانات شدید و غیرقابل پیش‌بینی قیمت‌ها منجر به شکل‌گیری فضایی از نااطمینانی شده که تصمیم‌گیری فعالان اقتصادی را دچار مشکل کرده است. نتیجه این رویداد، تعویق بسیاری از تصمیمات سرمایه‌گذاری بوده است.

 • اندر مصائب راه‌های تکراری در اقتصاد

  اندر مصائب راه‌های تکراری در اقتصاد

  سال ۱۳۹۷ اقتصاد ایران گرفتار تورم فزاینده، رشد منفی اقتصادی، نوسان‌های شدید ارزی و تحریم‌های سنگین شد؛ ورطه‌ای که جامعه هنوز با تبعات آن دست و پنجه نرم می‌کند.

 • صنعت و تولید را چگونه می‌توان نجات داد؟

  صنعت و تولید را چگونه می‌توان نجات داد؟

  صحبت از تاثیرات منفی سیاست بر اقتصاد ایران، صحبتی تکراری است که هر زمان مدیریت اقتصاد به دلیل وقوع شوک‌های منفی با چالش مواجه می‌شود، به میان کشیده شده و با رفع و رجوع شوک‌های منفی و ورود اقتصاد به دوره رونق به فراموشی سپرده می‌شود.

 • بازار مسکن چگونه رونق می‌گیرد؟

  بازار مسکن چگونه رونق می‌گیرد؟

  بازار ساخت‌وساز و مسکن از ابتدای سال گذشته تحت‌تاثیر التهاب‌های اقتصاد کشور، روزگار پرنوسان و تورم‌زده‌ای را تجربه کرده است.

 • رکود تورمی چه می‌کند؟

  رکود تورمی چه می‌کند؟

  اقتصاد ایران در سال ۹۸ تصویر نگران‌کننده‌ای از خود به نمایش گذاشته است. افزایش نقدینگی سرگردان، تورم افسار گسیخته، رشد اقتصادی منفی، افزایش بیکاری، ناامن شدن فضای کسب‌کار، تنها گوشه‌ای از شرایط پیچیده و سردرگم اقتصاد ایران در چند ماه گذشته هستند.

 • بودن یا نبودن اقتصاد آزاد؟ مسئله این است

  بودن یا نبودن اقتصاد آزاد؟ مسئله این است

  بنگاه‌های اقتصادی کشور ماه‌هاست که درگیر استرس و التهاب و سردرگمی وضعیت بازار و اقتصاد هستند. این مشکلات مانعی جدی برای برنامه‌ریزی‌های بلندمدت بنگاه‌های اقتصادی بوده و آنها را به اجبار به سمتی برده که تنها به حفظ شرایط موجود و جلوگیری از تعطیلی فکر کنند.

 • اسم رمز؛ افزایش اعتماد عمومی

  اسم رمز؛ افزایش اعتماد عمومی

  چند ماهی است که صحبت از سهمیه بندی و اصلاح قیمت بنزین با هدف مقابله با قاچاق و کاهش مصرف بی رویه است . این روزها و با تشدید تحریم های غرب و تمدید نشدن معافیت های خریداران نفت ایران، شاهد افت صادرات نفت کشورمان هستیم . کاهش صادرات نفت نیز نتیجه ای به جز افت درآمد دولت و تشدید روند کسری بودجه نخواهد داشت . اما راه عبور از این بحران چیست؟