تیتر سه وبلاگ‌ها

 • دخالت دولت به بازار مسکن آرامش می‌دهد؟

  دخالت دولت به بازار مسکن آرامش می‌دهد؟

  بازار مسکن در طول یک‌سال گذشته روزهای پرالتهاب و کم‌سابقه‌ای را تجربه کرده است. جهش شدید قیمت مسکن به ویژه در کلانشهرها بر اثر نوسانات ارزی و هجوم نقدینگی به سمت این بازار باعث شده تا نگرانی‌ها نسبت به تامین نیاز مسکن جامعه بیشتر از هر زمان دیگری دامن زده شود.

 • اصلاح ساختار بودجه کشور مهم‌تر از نان شب دولتمردان

  اصلاح ساختار بودجه کشور مهم‌تر از نان شب دولتمردان

  اقتصاد ایران بیش از ۵۰ سال است که با مقوله «کسری بودجه» دست و پنجه نرم می‌کند. بودجه یک کشور ویترین اقتصاد آن است. اگر بپذیریم با وجود فرصت‌های بی‌شمار و امکانات فراوان، کشور ما در حکمرانی اقتصادی با ایرادهای اساسی و ساختاری درگیر است، پس منطقی است که یکی از اصلی‌ترین گام‌ها در راستای ارتقای حکمرانی اقتصادی در کشور، اصلاح ساختار بودجه است.

 • رانت چگونه شکل می‌گیرد؟

  رانت چگونه شکل می‌گیرد؟

  اقتصاد ایران سال‌هاست که با پدیده‌هایی همچون سوءاستفاده از تسهیلات بانکی، ارز دولتی، ثبت‌سفارش‌ها، قراردادهای دولتی و... دست و پنجه نرم می‌کند.

 • تورم افت می‌کند؟

  تورم افت می‌کند؟

  تورم بالای کالاها طی چند ماه گذشته و نوسانات شدید و غیرقابل پیش‌بینی قیمت‌ها منجر به شکل‌گیری فضایی از نااطمینانی شده که تصمیم‌گیری فعالان اقتصادی را دچار مشکل کرده است. نتیجه این رویداد، تعویق بسیاری از تصمیمات سرمایه‌گذاری بوده است.

 • اندر مصائب راه‌های تکراری در اقتصاد

  اندر مصائب راه‌های تکراری در اقتصاد

  سال ۱۳۹۷ اقتصاد ایران گرفتار تورم فزاینده، رشد منفی اقتصادی، نوسان‌های شدید ارزی و تحریم‌های سنگین شد؛ ورطه‌ای که جامعه هنوز با تبعات آن دست و پنجه نرم می‌کند.

 • صنعت و تولید را چگونه می‌توان نجات داد؟

  صنعت و تولید را چگونه می‌توان نجات داد؟

  صحبت از تاثیرات منفی سیاست بر اقتصاد ایران، صحبتی تکراری است که هر زمان مدیریت اقتصاد به دلیل وقوع شوک‌های منفی با چالش مواجه می‌شود، به میان کشیده شده و با رفع و رجوع شوک‌های منفی و ورود اقتصاد به دوره رونق به فراموشی سپرده می‌شود.

 • بازار مسکن چگونه رونق می‌گیرد؟

  بازار مسکن چگونه رونق می‌گیرد؟

  بازار ساخت‌وساز و مسکن از ابتدای سال گذشته تحت‌تاثیر التهاب‌های اقتصاد کشور، روزگار پرنوسان و تورم‌زده‌ای را تجربه کرده است.

 • رکود تورمی چه می‌کند؟

  رکود تورمی چه می‌کند؟

  اقتصاد ایران در سال ۹۸ تصویر نگران‌کننده‌ای از خود به نمایش گذاشته است. افزایش نقدینگی سرگردان، تورم افسار گسیخته، رشد اقتصادی منفی، افزایش بیکاری، ناامن شدن فضای کسب‌کار، تنها گوشه‌ای از شرایط پیچیده و سردرگم اقتصاد ایران در چند ماه گذشته هستند.

 • بودن یا نبودن اقتصاد آزاد؟ مسئله این است

  بودن یا نبودن اقتصاد آزاد؟ مسئله این است

  بنگاه‌های اقتصادی کشور ماه‌هاست که درگیر استرس و التهاب و سردرگمی وضعیت بازار و اقتصاد هستند. این مشکلات مانعی جدی برای برنامه‌ریزی‌های بلندمدت بنگاه‌های اقتصادی بوده و آنها را به اجبار به سمتی برده که تنها به حفظ شرایط موجود و جلوگیری از تعطیلی فکر کنند.

 • اسم رمز؛ افزایش اعتماد عمومی

  اسم رمز؛ افزایش اعتماد عمومی

  چند ماهی است که صحبت از سهمیه بندی و اصلاح قیمت بنزین با هدف مقابله با قاچاق و کاهش مصرف بی رویه است . این روزها و با تشدید تحریم های غرب و تمدید نشدن معافیت های خریداران نفت ایران، شاهد افت صادرات نفت کشورمان هستیم . کاهش صادرات نفت نیز نتیجه ای به جز افت درآمد دولت و تشدید روند کسری بودجه نخواهد داشت . اما راه عبور از این بحران چیست؟