۰ نفر
۱۷ مرداد ۱۳۸۹ - ۰۴:۱۷

کتاب «داریوش و پارس‌ها» اثر والتر هینتس اطلاعات تاریخی و نتیجه‌گیری‌های دقیق علمی از تاریخ ایران باستان را در دسترس علاقمندان قرار می‌دهد.

به گزارش خبرآنلاین، کتاب «داریوش و پارس‌ها» (تاریخ فرهنگ ایران در دوره هخامنشیان) اثر والتر هینتس با ترجمه عبدالرحمن صدریه به کوشش انتشارات امیرکبیر به چاپ سوم رسید. این کتاب بر پایه منابع دست اول و با ارزش تاریخی نگاشته شده است.

روش علمی و شیوه بهره‌جویی هینتس از منابع تاریخی، بر اهمیت کتاب او افزوده است. هینتس نخست به بررسی و شناخت منابع پژوهشی‌اش می‌پردازد و آنگاه با نگرش به زندگی و آموزه‌های اشو زرتشت، به بنیانگذاری شاهنشاهی هخامنشی توسط کوروش هخامنشی اشاره می‌کند و سپس به سالیان آغازین پادشاهی داریوش و نبردهای پیاپی او با مدعیان پادشاهی توجه و خواننده را با رویدادهایی آشنا می‌کند که به پابرجایی و گسترش قلمرو او انجامیدند.

بخش پایانی کتاب نگرشی در خور توجه و ستایش‌آمیز از شخصیت داریوش است. هینتس، داریوش را «نظام دهنده‌ کشور» می‌خواند و می‌نویسد که ایران همواره (و حتی امروز هم) از میراث بزرگ و کم مانند داریوش بهره‌مند شده است. کتاب «داریوش و پارس‌ها» را عبدالرحمن صدریه در سال 1380 به فارسی برگردانده است. شایسته یادآوری است که ترجمه‌ دیگری از کتاب هینتس به تازگی توسط دکتر پرویز رجبی در دسترس دوستداران تاریخ باستانی ایران قرار گرفته است.

کد خبر 78389

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =