ایسنا نوشت: یک دستگاه موسوم به "تانیتا" برای اندازه‌گیری میزان بوی بد بدن افراد طراحی شده و عرضه آن از همین هفته در ژاپن آغاز خواهد شد.

کشور ژاپن خاستگاه توسعه ابزارهای فناورانه بعضا بی‌معنی است که ژاپنی‌ها حتی یک کلمه زیبا برای این ابزارها دارند: "چیندوگو"(chindogu).

اکنون آنها یک دستگاه الکترونیکی توسعه داده‌اند که به قصد مبارزه با بوی بد بدن افراد پا به میدان می‌گذارد. "تانیتا"(Tanita) برای کمک به مردم در اماکن عمومی، میزان بوی بدن را به آنها نشان می‌دهد. نحوه کار این دستگاه بدین صورت است که باید تانیتا را روشن کنید، حسگر آن را بچرخانید و آن را به سمت بخشی از بدن خود بگیرید که به بوی بد آن مشکوک هستید.

این دستگاه ذرات را اندازه‌گیری می‌کند و پس از 10 ثانیه نشان می‌دهد که شدت بوی بدن شما در مقیاس 0 تا 10 چقدر است. اگر دستگاه 0 را نشان دهد یعنی بدن بو نمی‌دهد و 10 نیز بالاترین میزان بوی بد بدن است.

سطح 5 و بالاتر بدان معنی است که زمان رفع بوی بد بدن فرا رسیده است. البته این دستگاه فقط بوی بد را هشدار نمی‌دهد، بلکه مثلا اگر میزان زیادی عطر یا ادکلن زده باشید هم به شما می‌گوید که باید از شدت آن بکاهید. حسگر قابل تعویض این دستگاه برای 2000 بار استفاده یا حدود یک سال مناسب است.

تانیتا از یکشنبه (1 ژوئن) به قیمت 125 دلار در ژاپن به فروش می‌رسد که کمی گران به نظر می‌رسد. با این حال، اگر اماکن عمومی ژاپن مانند قطارهای توکیو در تابستان بوی خوشایندی را تجربه کنند، کاملا ارزشمند خواهد بود.

 

5656

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 786904

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =