وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اجرای نظام ارجاع به نوعی صرفه جویی در هزینه های درمانی و در دسترس بودن خدمات است.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سیدحسن هاشمی درخصوص اجرای طرح پزشک خانواده اظهار داشت: اجرای پزشک خانواده در دولت دوازدهم، با اجرای آن در دولت های گذشته متفاوت بوده و محدودیت های این طرح بسیار کاهش یافته است.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه برای دریافت خدمات پزشک خانواده باید از مسیر درست آن وارد شویم، گفت: افرادی که از مسیر پزشک خانواده به سطوح بعدی مراجعه کنند، در مناطق روستایی از حمایت 95 درصدی و در مناطق شهری از حمایت 90 درصدی بهره مند می شوند، یعنی افراد ساکن در روستاها اگر از مسیر ارجاع به سطوح بعدی خدمات ارجاع داده شوند، تنها 5 درصد و افراد ساکن در شهرها 10 درصد هزینه های خدمات را پرداخت کنند.

هاشمی با بیان این که سیستم ارجاع به نوعی صرفه جویی در هزینه های درمانی و در دسترس بودن خدمات است، افزود: در نظام ارجاع، چنانچه بیمار نیاز به آزمایش و یا ارجاع به پزشک متخصص داشته باشد، توسط پزشک خانواده ارجاع می شود و در اجرای برنامه نظام ارجاع، اگر بیماری خارج از این مسیر به طور مستقیم به پزشک متخصص مراجعه کند، هزینه بیشتری پرداخت می کند.

وزیر بهداشت، افزود: مراجعه مستقیم بیماران به پزشک متخصص و فوق تخصص و دریافت خدمات پاراکلینیکی متعدد و غیر ضرور باعث هدررفت منابع می شود.

هاشمی تصریح کرد: طرح پزشک خانواده به تدریج اجرا می شود. اگرچه اجرای این طرح در استان های فارس و مازندران دارای اشکالاتی است، اما شرایط در حال تغییر است. برای مثال در طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع، دیگر نیازی به فرم های دستی نبوده و همه موارد به صورت الکترونیکی انجام می شود و چنانچه پزشک تشخیص دهد که باید بیمار به مرکز استان معرفی شود و علاوه بر مراجعه به متخصص داخلی نیاز به ویزیت متخصصین دیگر هم دارد، توسط این متخصصین در یک روز ویزیت شوند.

وزیر بهداشت گفت: امیدواریم مسیر پزشک خانواده و نظام ارجاع الکترونیک همانند آنچه در استان گلستان به اجرا درآمده، در سایر استان ها نیز، به اجرا درآید. همچنین مقرر است تا پایان امسال این طرح در 6 استان کشور اجرا شود و استان فارس از جمله این استان ها به شمار می رود، چراکه در این استان زیرساخت های لازم برای اجرای پزشک خانواده و نظام ارجاع وجود دارد. امید داریم که نواقص و ضعف های این سیستم به همت دانشگاه های علوم پزشکی برطرف شود.

۴۲۴۲

کد خبر 786998

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =