ایرنا نوشت: رئیس شبکه هپاتیت ایران از کاهش ابتلا به بیماری هپاتیت B به کمتر از ۲ درصد در استان‌های کشور به جز گلستان و سیستان و بلوچستان خبر داد.

سید موید علویان گفت: شیوع هپاتیت B در کشور 3/5 تا هفت درصد بود که با اقدامات پیشگیرانه و انجام واکسیناسیون با همکاری وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی و سازمان انتقال خون به کمتر از 2 درصد رسید.
علویان گفت: در زمان حاضر در استان های گلستان میزان شیوع هپاتیت B حدود 6 درصد و سیستان و بلوچستان 5/3 درصد است که به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیشنهاد داده شده است تا تمامی ساکنان این استان ها واکسن هپاتیت Bدریافت کنند.
او ادامه داد: شیوه انتقال این بیماری از مادر به نوزاد است که با انجام واکسیناسیون به خوبی کنترل شده است.

او با بیان اینکه جوانان بیش از سایر افراد در معرض ابتلا به هپاتیت B قرار دارند، گفت: رفتارهایی همچون رفتار پرخطر جنسی و خالکوبی غیربهداشتی، شانس ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد و جوانان باید نسبت به این موضوع مهم آگاه باشند.
رئیس شبکه هپاتیت ایران با بیان اینکه هپاتیت علامتی ندارد و تنها راه شناسایی آن آزمایش است، خاطرنشان کرد: این بیماری اگر درمان نشود به کبد آسیب مخربی می زند که در صورت بروز آسیب باید پیوند کبد انجام شود.

علویان با اشاره به اینکه هپاتیت B بیماری عفونی ویروسی است، گفت: ویروس هپاتیت B یکی از جدی‌ترین انواع هپاتیت را سبب شده است اما در بسیاری از بیماران در ابتدای آلودگی و عفونت اولیه اثری از نشانه‌های بیماری دیده نمی‌شود.
حدود یک میلیون و 400 هزار نفر در ایران مبتلا به هپاتیت B و در دنیا 200 میلیون نفر به این بیماری گرفتار هستند.

۴۲۲۳۸

کد خبر 787273

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =