سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید براینکه شرایط جدید آمریکا به عنوان کشوری منزوی باعث عصبانیت بیش از حد هیات حاکمه آن شده است، تصریح کرد: از همین رو دولت آمریکا باید بفهمد چگونه با مردم ایران سخن بگوید زیرا ایرانی ها در مقابل احترام با زبان تکریم برخورد می کنند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، به نقل از وزارت امورخارجه، بهرام قاسمی در پاسخ به این پرسش که «هدف تهدیدهای اخیر آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران چیست؟» گفت: با اشتباه راهبردی و خطایی که هیات حاکمه آمریکا و رئیس جمهوری این کشور در خروج غیرقانونی از توافق هسته ای (برجام) داشت، تصور می کرد نهایتا با خروج این کشور از برجام می تواند به عکس العمل احساسی و هیجانی جمهوری اسلامی ایران برای خروج از برجام کمک کند و متعاقب آن اقداماتی که آمریکا می تواند علیه ایران در سازمان ملل و شورای امنیت انجام دهد را دنبال کند که با هوشیاری ایران، اقدامات آمریکا به شکست منجر شد.


وی افزود: در عمل بعد از خروج یک جانبه و غیرقانونی آمریکا از برجام، ایران با خردمندی و هوشیاری بسیاری با توجه به منافع و مصالح کشور از برجام خارج نشد و دیگر اعضای برجام یعنی 1+4 و جامعه بین الملل علاقه به حفظ برجام داشتند.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: شرایط جدیدی که اکنون ایالات متحده به عنوان یک کشور منزوی با آن مواجه است، باعث عصبانیت بیش از حد هیات حاکمه آمریکا شده است و من ریشه های این عصبانیت را در دولت آمریکا ناشی از رویکرد جامعه جهانی نسبت به ایران و برجام می دانم.


قاسمی اظهار داشت: علاوه بر آن بخشی از این تهدید حکایت از عدم استفاده دولت آمریکا از مشاوران درست است و عناصر معاند و ضد ایرانی از دادن مشورت هایی به برخی از عناصر جنگ طلب در کاخ سفید کمک کردند و بدون شناخت از ایرانیان موضع گیری هایی اتخاذ می شود که ارزشی ندارد و نباید جدی گرفت که این بر می گردد به عدم شناخت و آگاهی و ندانستن فرهنگ ایرانیان؛ زیرا ایرانیان همواره مقابل تهدید مقاومت کردند و تهدید را با تهدید پاسخ دادند و هرگز زیر بار سلطه بیگانه نمی روند و در این مواقع با اتحاد دشمن را در درون خودشان از بین برده اند. از همین رو دولت آمریکا باید بفهمد که چگونه با مردم ایران سخن بگوید زیرا مردم ایران در مقابل احترام با زبان تکریم برخورد می کنند.


قاسمی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه «ترامپ در توئیت خطاب به رئیس جمهوری ایران گفته است؛ دیگر هرگز ایالات متحده را تهدید نکن، شما تاوان آن را خواهید داد بطوریکه در طول تاریخ افراد کمی چنین تاوانی داده‌اند، این سخنان را چگونه ارزیابی می کنید؟» گفت: برخی از سیاست مداران به علت عدم آگاهی از عمق مسائل سیاسی و دیپلماسی الفاظی به کار می برند که معنای آن را نمی دانند و این نوع سخن گفتن در جهان امروز گزافه گویی و قابل اعتنا نیست و توصیه من به ترامپ این است که از عصبانیتش کم کند و با آرامش سخن بگوید و بداند که با چه ملت و کشوری فرهنگی و با چه پیشینه ای صحبت می کند و بداند مردم ایران زیر بار فشاز نمی روند و گام های منفی را با گام های منفی و گام های مثبت را با گام های مثبت پاسخ می دهند.


سخنگوی وزارت امورخارجه همچنین در پاسخ به این پرسش که «پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا نیز ایران را تهدید کرده است؛ آیا این تهدید با تهدیدات ترامپ هماهنگ شده بود، ارزیابی شما در این باره چیست؟» توضیح داد: نکته قابل توجه این است که از سیاست های خصمانه آمریکا علیه مردم ایران کاسته نشده و این کینه و خصومت وجود داشته و تشدید نیز شده است.
قاسمی ادامه داد: آمریکا تصور می کند جمهوری اسلامی ایران را می تواند تحت فشار اقتصادی قرار دهد و نهایتا از کنار این فشار و تحریم ها و تهدیدها خلل و گسستی در عزم و اراده ملت ایران ایجاد کند تا بتواند در کنار این گسست به منافع خصمانه اش برسد که این را باید بداند در گذشته نیز ایرانیان با مقاومت خود توانستند از کشور خودشان دفاع کنند.
وی تصریح کرد: اکنون آمریکا تلاش مذبوحانه ای انجام می دهد زیرا ایران امروز با گذشته متفاوت است و در توانمندترین دوران خود از همه لحاظ؛ اعم از نظامی، علمی و اقتصادی بسر می برد.

سخنگوی وزارت امور خارجه توضیح داد: به هر حال خلل هایی که ممکن است به دلیل این نوع فشارها ایجاد شود قطعا با هوشمندی، مقاومت مردم و دولت از بین خواهد رفت و سپری خواهد شد و ما این آمادگی را داریم که این فشارها را از سر بگذرانیم و تحمل کنیم.


قاسمی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه «هدف آمریکا در رابطه با ایجاد جنگ روانی علیه ایران و حمایت از ناآرامی و تظاهرات در کشور را توضیح دهید؟» گفت: با مقدمه ای که در پاسخ به پرسش نخست اشاره کردم؛ آمریکا مقابل ایران سیاست هایش شکست خورده است از همین رو یک رویکرد جدیدی را دنبال می کند که عمده آن جنگ روانی همه جانبه و تمام عیار علیه ایران است که از طریق رسانه ها و برخی متحدان خودش که عمدتا رژیم صهیونیستی و یکی دو کانون در منطقه است، سعی می کند که به تضعیف روحیه مردم ایران بپردازد و با برخی تهدیدها در اقتصاد ایران اخلال ایجاد کند تا به نارضایتی ها در کشور دامن بزنند و نهایتا با چنین تصوری دست به یک سری اقداماتی زده که قطعا تلاش های مذبوحانه ای است که در نهایت با موفقیت همراه نخواهد بود.


سخنگوی وزارت امورخارجه همچنین در پاسخ به این پرسش که «نحوه مواجهه ایران با تحریم های آمریکا چگونه خواهد بود؟» توضیح داد: ایران و مردم کشورمان دوران های سخت تری را هم سپری کرده و با این نوع کارشکنی ها، جنگ روانی و اخلال ها روبرو بوده و آنها را از سر گذرانده اند.
وی تاکید کرد: چه در دوران انقلاب و چه در طول تاریخ و سالیان قبل از انقلاب ما در مقاطع مختلف مقابل هجوم بیگانگان توانسته ایم مقاومت و وحدت خود را حفظ کنیم و ایرانی اصولا برابر فشار و تهاجم خارجی وحدت و قدرت بیشتری پیدا و از خودش دفاع می کند چرا که ملت ایران به تمامیت ارضی خود اهمیت می دهند.


قاسمی در ادامه و در پاسخ به این پرسش که «هدف رئیس جمهوری از هشدار به آمریکا چه بود؟» گفت: من نباید سخنان ریاست جمهوری اسلامی ایران را تفسیر کنم و درباره اظهارات وی نظر بدهم که منظورشان چه بوده است.
او ادامه داد: فکر می کنم رئیس جمهوری با شفافیت تمام و به روشنی سخنان خودشان را مطرح کردند و پاسخ محکم، روشن و قاطعی بود به تهدیداتی که از جانب ایالات متحده آمریکا شنیده می شد. پاسخی بود به گزافه گویی هایی که در آمریکا در مورد تحریم اقتصادی و جلوگیری از صدور نفت ایران و خیلی چیزهای دیگری که مطرح شده بود، ریاست جمهوری خواستند علائم لازم را مجدد به دولتمردانی که ممکن است فراموش کرده باشند که با چه کسانی صحبت می کنند، مطرح کند.


سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: قطعا جمهوری اسلامی ایران با اقتدار برابر تهدیدها و هر اقدامی که علیه منافع ایران باشد، می ایستد و در حالت انفعال قرار نخواهد گرفت.
وی افزود: ایران حتما به طرق و صور مختلف مقابل هر تهدیدی آمادگی لازم را دارد که از خود دفاع کند. ایران کشوری است که در صف مقدم مبارزه با تروریسم در سالیان گذشته برای صلح و ثبات منطقه و حتی آبراه تنگه هرمز تلاش کرده و آنچه که امروز در جهان وجود دارد، مدیون صلح جویی جمهوری اسلامی ایران است که کمک کرده امنیت این منطقه و آبراه خلیج فارس تامین شود. پیش قدم برای هیچگونه اقدام خصومت آمیزی نخواهیم بود ولی مقابل هر حرکتی که علیه ما باشد حق داریم که طبق موازین جهانی از خودمان دفاع کنیم.


سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به این پرسش که «چه زمانی ایران برابر تهدیدها اقدام خواهد کرد؟» گفت:
مبنای سیاست خارجی و نگاه ایران به منطقه و به جهان تلاش برای صلح و امنیت در منطقه و جهان است به طوری که در مبارزه با تروریسم، کوشش برای استمرار امنیت و کنترل ناامنی ها همواره پیش قدم بوده و فکر می کنم که بخش عمده ای از جهان بر این مساله واقف است و آن را تایید می کند.
او ادامه داد: درخصوص تهدیدهای آمریکا نیز آنچه که واشنگتن در مورد جلوگیری از صدور نفت ایران مطرح می کند یک بلوف است و تحلیل های قبلی هم نشان داده که آمریکا حتی با داشتن قطعنامه های شورای امنیت نیز در این خصوص موفق نبوده است.


سخنگوی وزارت امور خارجه افزود:
آنها امروز هم ادعا می کنند که می خواهند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند، بحث این است که ما اجازه نخواهیم داد که در گوشه ای بایستیم و شاهد این باشیم که به طور ناعادلانه و برخلاف همه موازین بین المللی و با تسری دادن قوانین داخلی آمریکا به سایر کشورها بخواهند جمهوری اسلامی ایران را از حقوق اولیه خودش که یکی از آنها می تواند صادرات نفت یا دیگر اقلام باشد، محروم کنند. لذا اگر آمریکا بخواهد در این مسیر اقدام جدی داشته باشد قطعا با برخورد و عمل مقابله به مثل ایران روبرو خواهد شد.


قاسمی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه «آیا ایران برابر تهدیدهای اقتصادی آمریکا از آمادگی لازم برخوردار است؟» گفت:
منکر این نیستم که تحریم های اقتصادی می تواند آثار منفی و نامطلوبی تا حدی در برخی از حوزه های اقتصادی برجای بگذارد؛ ولی با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های درون کشور که درگذشته آن را تجربه کرده ایم و فکر می کنیم که امروز خیلی تواناتر از دوران جنگ تحمیلی و حتی دوران تحریم های قبلی هستیم و با توجه به احساسی که در مردم وجود دارد که مورد تعرض و تهاجم یک کشور بیگانه قرار دارند که می خواهد سلطه خود را بر آنان تحمیل کند، فکر می کنم در مجموع با مقاومت مردم و درایت و هوشمندی و ظرفیت های درون کشور، قطعا این دوران را به خوبی سپری خواهیم کرد.


وی تصریح کرد: اگر چه دربخش هایی با کمبودها و برخی مشکلات مواجه خواهیم شد ولی این موانع به گونه ای نیست که بخواهد منجر شود از مسیر استقلال و تمامیت ارضی کشور ذره ای عدول کنیم.


سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به این پرسش که «وضعیت ایران درخصوص رابطه با اروپا پس از خروج آمریکا از برجام چگونه است؟» گفت: از نخستین روزهای پس از خروج آمریکا از برجام و بعد از سفرهایی که وزیر امور خارجه به پکن، مسکو و بروکسل داشتند و دیدارهایی که با وزرای 1+4 صورت گرفت و حتی بعد از آن مذاکرات با برخی کشورهای دیگری چه از سوی وزیر خارجه و چه فرستادگان ویژه رئیس جمهوری صورت گرفت، مذاکرات با همه کشورها و به خصوص اتحادیه اروپا ادامه دارد.


او توضیح داد: ما بسته پیشنهادی اولیه آنان را دریافت کرده ایم و درحوزه سیاسی تا حد زیادی مطمئن هستیم که اتحادیه اروپا از یک اراده سیاسی نسبتا مطلوبی برای ادامه برجام و ادامه حضور ایران در برجام و تلاشی که باید صورت بگیرد تا برجام حفظ شود، برخوردار است و فکر می کنیم که تا حد زیادی این مساله در شرایط کنونی مهیا است.


وی افزود: آن چیزی که مورد بحث است اینکه بعد از دریافت بسته پیشنهادی اتحادیه، احساس کردیم که این بسته خواسته ایران را برآورده نمی کند لذا خواسته های خود را مطرح کردیم و در آخرین اجلاس بین وزرای 1+4 نیز این موضوعات به صورت صریح از سوی ظریف اعلام شد؛ از همین رو هنوز مذاکرات ادامه دارد و منتظریم تا در روزهای آینده پیشنهاد نهایی اتحادیه اروپا را دریافت کنیم.
قاسمی در پایان و در پاسخ به این پرسش که «آیا ایران و آمریکا در منطقه به سمت جنگ می روند؟» گفت: با توجه به اینکه در سیاست خارجی پیش بینی درست نیست من این را پیش بینی نمیکنم؛ اما با توجه به نوع رابطه ایران با سایر کشورها، آمریکا با این نوع سخن گفتن ها سعی می کند وضعیت تصنعی نامطلوب را نشان دهد تا هزینه دیگران برای رابطه داشتن با ایران را بیشتر کند، اما دولت ها به اندازی کافی هوشیارند و این موضوع را درک می کنند و این نوع جنگ روانی آمریکا تاثیر عمده ای نخواهد داشت.

52310

کد خبر 791960

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =