ایرنا نوشت: دو گروه تحقیقاتی مستقل نوع جدیدی از سلول‌ها را در مجاری تنفسی شناسایی کردند که به نظر می‌رسد در بروز و درمان بیماری فیبروز سیستیک نقش دارد.

 

این نوع سلول در مجاورت ژنی موسوم به CFTR یافت می‌شود که جهش آن عامل اصلی بیماری فیبروز سیستیک است.

فیبروز سیستیک شایع‌ترین بیماری تنفسی ارثی است. در این عارضه خلط چسبناک ریه‌ها و دستگاه گوارش را مسدود می‌کند. این بیماری یک اختلال ژنتیکی محسوب می‌شود که در هر 2 تا 3 هزار تولد، یک نوزاد را مبتلا می‌کند.

در این اختلال علاوه بر ترشحات ریه و دستگاه گوارشی، ترشحات لوزالمعده و کبد نیز غلیظ و چسبناک می‌شود؛ این در حالی است که در افراد طبیعی این ترشحات غالباً رقیق و غیرچسبناک هستند. همچنین میزان نمک موجود در ترشحات غدد عرق نیز افزایش می‌یابد و درواقع نمک موردنیاز بدن از طریق عرق دفع می‌شود.

محققان در تلاش برای یافتن روش‌های درمانی مؤثر برای بیماری فیبروز سیستیک اطلسی از سلول‌های مجاری تنفسی تهیه کردند و با استفاده از فناوری توالی سلول‌های واحد، کاتالوگ‌هایی از انواع مختلف سلول‌ها ایجاد کردند که اطلاعاتی از قبیل موقعیت، نحوه توصیف و فراوانی آن‌ها را به دست می‌دهند. محققان در جریان این مطالعات نوع جدیدی از سلول‌ها را شناسایی کردند که حدود یک درصد از مجموع سلول‌های مجاری تنفسی را تشکیل می‌دهند و pulmonary ionocytes نام دارند.

پیش‌ازاین تصور می‌شد ژن CFTR درون سلول‌های مژک‌دار توصیف می‌شود، اما در این تحقیقات مشخص شد این ژن درواقع درون سلول‌های pulmonary ionocytes توصیف می‌شود.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه nature منتشرشده است.

 

5656

 

کد خبر 794047

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =