۰ نفر
۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۸

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: موضوع تقسیم خزر میان کشورها و تعیین خطوط مبداء و تقسیم بستر و زیر بستر در کنوانسیونی که امروز امضاء می شود مطرح نیست.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بهرام قاسمی در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص برخی اظهار نظر های غیر کارشناسی و فضاسازی ها از نشست امروز سران کشورهای ساحلی دریای خزر اظهار داشت:

برخی گمانه زنی ها و اظهارات مطرح شده به هیچ وجه صحیح نیست چرا که اساسا کنوانسیونی که امروز به امضاء سران ۵ کشور ساحلی خزر می رسد چارچوب های کلی همکاری ها و اصول اساسی مربوط به رژیم حقوقی دریای خزر را تعیین می کند و با توجه به خاص بودن این دریاچه بزرگ، رژیم حقوقی خاصی فارغ از کنوانسیون های موجود تدوین و اجرا خواهد شد.

قاسمی گمانه زنی ها در خصوص پرداختن این کنوانسیون به تحدید حدود و سهم کشورها از دریای خزر و تقسیم آنرا رد کرد و افزود: موضوع تقسیم خزر میان کشورها و تعیین خط مبداء و تقسیم بستر و زیر بستر در این کنوانسیون مطرح نیست؛ چرا که سواحل خزر از پیچیدگی هایی برخوردار است که نیازمند گفتگوهای کارشناسی بیشتر است که امیدواریم در آینده با تفاهم و توافق هر ۵ کشور نتایج مطلوب حاصل گردد.

قاسمی خاطر نشان کرد: از دستاوردهای این کنوانسیون این است که هیچ کشور خارجی حق دریانوردی نظامی و غیر نظامی و ایجاد پایگاه در خزر را ندارد و ۵ کشور هم اجازه نخواهند داد تا دیگر کشورها از دریا، خاک و آسمان خود برای تهاجم به هر یک از کشورهای ساحلی خزر استفاده کنند.

قاسمی در پایان تاکید کرد: امضاء این کنوانسیون که سندی راهبردی برای همکاری های کشورهای خزر است، این منطقه را به قطب دیگری از همکاری های منطقه ای در جهت صلح، ثبات، امنیت و پیشرفت کشورهای عضو تبدیل خواهد کرد.

لازم به یادآوری است کنوانسیون مزبور حاصل بیش از دو دهه مذاکرات متعدد در سطوح مختلف میان مقامات کشورهای ساحلی دریای خزر است.

52310

کد خبر 796318

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
  17 0
  این پوتین به کمتر از تقسیم قاجاری رضایت نمی دهد مسئولین دقت کنند.
 • بی نام A1 ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
  14 0
  اي دادوبيدا دخزر هم رفت
 • بی نام DE ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
  20 0
  با این ترکمن چای چه کنیم
 • بی نام A1 ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
  18 0
  اخرين عكس يادگاري هم با خزربگيريد .اينهم برفت.
 • نوری IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
  16 0
  با سلام: اول اینکه چرا مجلس از این به اصطلاح تفاهمنامه بی اطلاع است. دوم اینکه با توجه به وضعیت فعلی و خاص ایران بفرمائید در مقابل این تفاهم نامه چه امتیازی به چهار کشور دیگر می دهید. ؟؟؟؟ سوم اینکه بر اساس کدام تفاهم نامه ناوگان هوایی روسیه در پایگاه نوژه همدان جولان می داد. ؟؟؟؟ چهارم اینکه امید است مذاکره در پشت درهای بسته نباشد.
 • بی نام DE ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
  5 0
  کجایی شمس تبریزی نظر بزاری