اگر یک کلاغ هم از روی درخت می‌پرید می‌گفتند دست انگلیس‌ها در کار است در حالی که آقای مصدق در عمل همه‌ نفت ایران را تحویل انگلیس‌ها داده بود و در نهایت هم تمام تقصیرها را انداخت گردن آمریکا و انگلیس.

مدتی است که بحث مذاکره با آمریکا باز هم در محافل سیاسی و رسانه‌ای داغ شده است و از آنجایی که ترامپ در اقدامی عجیب و خلاف قوانین بین الملل از برجام خارج شد و تحریمهای جدیدی علیه کشورمان وضع کرده است بسیاری معتقدند که شرایط برای مذاکره با آمریکا مناسب نیست و دیوار بی اعتمادی میان ایران و آمریکا بیش از پیش بالا رفته است. اما ریشه این بی اعتمادی به کجا و کی باز می گردد موضوعی است که خیلی ها برای بررسی آن سراغ 28 مرداد می‌روند. روزی که با همراهی دولت وقت آمریکا علیه دولت قانونی دکتر مصدق کودتا شد و در نهایت منجر به سقوط دولت وی گردید.

در این رابطه پیروز مجتهد‌زاده مدیر‌عامل بنیاد پژوهشی یوروسیک و مشاور پژوهشی دانشگاه سازمان ملل متحد معتقد است که طرفداران مصدق باعث نگرش منفی ایرانیان به آمریکا هستند. وی در گفت وگویی که چندی قبل با ماهنامه 42 انجام داده بود در این رابطه گفت: در نظام حکومتی انقلابی استنباطی بسیار منفی درباره روابط ایران و امریکا وجود داشت که اعضای جبهه ملی و طرفداران مصدق در ایجاد این استنباط نقش موثری داشتند. و طبیعتا وقتی روابط خارجی نظام را همان گروه به دست گرفتند در راستای همین استنباط‌ها روابط دو کشور دچار لطمات زیادی شد، به نحوی که پس از اشغال لانه جاسوسی ایالات متحده امریکا یک بدبینی و دشمنی ابدی بین دو کشور ایجاد شد. ایالات متحده امریکا در رابطه با ملت ایران پس از عبور از یک نقطه خاص خود را با انقلاب مردم ایران موافق ساختند و تصمیم گرفتند از حمایت شاه دست بردارند و در این زمینه دست به اقداماتی هم زدند اما گروهی که سیاست خارجی ایران را به دست گرفته بودند به دلیل بدبینی‌های افراطی خود شروع به تصفیه‌ی نیروهای خوب و مجرب کردند و در نتیجه صدمات بسیاری را به سیاست خارجی ایران زدند.

پیروز مجتهدزاده

مصدق خودش عامل آمریکا بود!

وی در ادامه افزوده است: افسانه‌پردازی‌های اغراق‌امیز مصدقی‌ها و توده‌ای‌ها از روابط ایران و امریکا در زمان نظام شاهنشاهی موجبات این بی اعتمادی را فراهم آورده البته من هم به آن روابط اشکال دارم اما آنگونه که امثال مصدق بیان می‌کردند نبود.

مجتهد زاده با بیان اینکه مصدق خودش عامل آمریکا بود گفت: آن وقت از طرف امریکایی‌ها و انگلیسی‌ها به عنوان قهرمان ملی قلمداد شد و در مقام قهرمان ملی منافع ایران را پایمال کرد. در نتیجه باعث ایجاد چنین بدبینی عجیبی در روابط ایران و غرب شد به نحوی که حتی اگر یک کلاغ هم از روی درخت می‌پرید می‌گفتند دست انگلیس‌ها در کار است در حالی که آقای مصدق در عمل همه‌ نفت ایران را تحویل انگلیس‌ها داده بود و در نهایت هم تمام تقصیرها را انداخت گردن آمریکا و انگلیس. البته نه اینکه طرف مقابل بی‌تقصیر باشد اما برای ملت ایران میراثی از کینه و انتقام‌جویی نسبت به غرب به جا گذاشت. منظور من این نیست که نظام شاهنشاهی یا انگلیس‌ها یا آمریکایی‌ها تقصیر نداشتند اما تقصیر عمده از جانب این افراد بود که به دلیل دعوای شخصی و قبیله‌ای قاجار- پهلوی پدر ملت را در آوردند.

2929

کد خبر 797862

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
  64 8
  یه جا میگه مصدق عامل آمریکایی ها بود یه جا میگه مصدق همه تقصیرها رو مینداخت گردن آمریکا و انگلیس
 • بی نام A1 ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
  66 9
  آقا کاری نداریم مصدق خوب بود یا بد ، اصلا" بد ، شما که خوبی چکار مفیدی کردی؟؟؟؟
 • بی نام A1 ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
  7 38
  من ازملی گراومصدق واصلاحاتی وهمه شون متنفرم ولی این آقادوکلمه حرف زده که همه روهم به یه البته ختم کرده
 • بی نام IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
  86 11
  از استاد دانشگاه لندن که بیش از دو سوم عمر خود را در انگلستان گذرانده و هنوز معتقد است 28 مرداد اساسا کودتایی صورت نگرفته ابراز چنین نظراتی دور از ذهن نیست ...سفارت امریکا را اشغال کردند و دولت ملیمذهبی بازرگان در اعتراض به این کار غیر دموکراتیک استعفا کرد حال چه کسی سبب تیره شدن روابط ایران و امریکا شده ؟ مصدق خورشید تاریخ معاصر ایران است نمی توانید به صورت خورشید خاک بپاشید جناب مجتهد زاده
 • محفوظ EE ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
  65 6
  با سلام ، میشه لطف کنید و در مورد این بنیاد پژوهشی یوروسیک ، تعداد کارمندان ، محل تامین بودجه و ... توضیح دهید . اعتبار این بنیاد چقدر است و خود این اقای مجتهد زاده چطور و با بودجه چه کسانی تحصیل کرده و در حال حاضر چطور امرار معاش می کنند لطفا از ایشان سوال نمایید .
 • بی نام A1 ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
  13 1
  مخالفان مصدق تا حالا دو کلمه حرف حساب نزده اند.
 • سمندون A1 ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
  13 0
  دکتر مصدق بیمارستان خودش را وقف مردم بی بضاعت کرد وبخشید به دولت شما این کار می کردید یا تبدیل به پوند می کردید می بردید انگلیس
 • بی نام DE ۱۹:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
  11 1
  خودش فهميده چي گفته
 • بی نام DE ۲۲:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
  0 8
  رابطه ایران و امریکا نرمال نیست. دو کشور دشمن هم تا حدی رابطه دارند. درباره قبیله گرایی حرفش درست است
 • بی نام KR ۰۲:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۹
  6 0
  توصيه ميكنم اگر وقت داشتيد مقاله ايشان در خصوص « ادعانامه جدیدعلیه مصدق/ شاه کودتا کرد یا مصدق؟» جهت مطالعه و انتقادهايي كه به اين مقاله وارد شده را جستجو كنيد .
 • بی نام A1 ۰۲:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۹
  10 0
  الان مصدقی ها جلوی رابطه با آمریکا رو گرفتند؟ چرا آدرس غلط میدید. بعضی ها هم وظیفه شون ماله کشی روی بعضی چیزهاست