65 سال پیش، برای اولین بار پای واژه تحریم به ادبیات سیاسی ایران باز شد. تحریم نفتی از سوی کسانی که هم‌چنان از پس سالیان طولانی رویه خود را تغییر چندانی نداده‌اند و ابزار تحریم برایشان جذابیت‌های فراوانی را داراست.

زهرا علی‌اکبری: قیمت هر دلار 65 سال پیش ، درست در آستانه سقوط دولت ملی مصدق برابر با 13 تومان بود . این رقم اوج قیمت دلار در سالیان مذکور تلقی می شود . پس از ملی شدن صنعت نفت ایران در سال 1329 ، به تدریج تحریم‌های نفتی شکل گرفت و موجبات کاهش درآمدهای ارزی دولت را فراهم آورد. 

تاثیر فضای ملتهب سیاسی بر قیمت ارز در آن روزها قابل ردگیری است.  انتشار اخبار مذاکرات دولت مصدق با آمریکا و انگلستان در دادگاه های بین المللی به سرعت تاثیر خود را بر قیمت ارز به جا می گذاشت. نرخ هر دلار آمریکا از اواخر مهر 1330 تا اواخر آذر همان سال بین 61 تا 63 ریال متغیر بود اما از اوایل دی‌ماه قیمت ها سیر صعودی خود را از سر گرفتند و قیمت هر دلار تا  هفت تومان یا هفتاد ریال افزایش پیدا کرد.

اردیبهشت ماه سال 1331 بود که دلار در اوج، خودنمایی کرد. هر دلار با 9 تومان معاوضه می شد . رشد شدید قیمت ها ، دلار را به بحث روز جامعه تبدیل کرده بود . در این دوره زمانی انتشار هر خبری در خصوص احتمال عادی سازی روابط ایران و آمریکا و انگلستان قیمت ها را پایین می آورد تا مشخص شود این سیاست است که فرمان تعیین قیمت را در دست گرفته است نه اقتصاد.

این چنین بود که در این دوره زمانی انتشار خبر عزیمت دکتر مصدق به آمریکا و دادگاه لاهه قیمت دلار را تا 69 ریال پایین آورد و از این به بعد تا اواخر شهریور، قیمت دلار در 75 ریال تثبیت شد . هر چند  این ثبات ارزی در طول دولت مصدق بی‌سابقه بود اما با انتقاداتی جدی از سوی کارشناسان و اهل فن نیز روبرو گردید.  سال 1331 با دلار 86 ریالی به پایان رسید اما سال 1332 سال دیگری بود، سالی ماندگار در تاریخ معاصر ایران . تنور سیاست داغ بود و تحولات سیاسی به اوج رسیده بود و در دل تعطیلات کشدار نوروزی، برخی این گمانه را طرح می کردند که اتفاقات تازه ای در راه است. بازار ارز این گمانه را تقویت می کرد . نرخ هر دلار در فروردین ماه، ماه آرام و کم حاشیه ایران، از 10 تومان نیز فراتر رفته بود و دولت ناچار شد برای مقابله با این روند رو به رشد قیمت دلار ، لایحه 11 ماده ای تثبیت نرخ ارز را تصویب کند اما تا زمان تصویب این لایحه در تیرماه سال 1332 ، هر دلار روی 13 تومان را نیز دیده بود.

دکتر مصدق

راهکار مصدق برای مقابله با گرانی دلار
هر چند تصویب نامه هیات وزیران در سال 1332 ، چندی قبل از کودتا نتوانست در عمل توفیقی در بر داشته باشد و دولت مصدق پیش از آنکه فرصتی برای اصلاح مشکلات داشته باشد، سقوط کرد اما در این تصویب نامه تصریح شده بود خرید و فروش گواهینامه ارز صادراتی منحصرا توسط بانک ملی ایران به عمل خواهد آمد.

همچنین در این تصویب نامه تاکید شد: " نرخ خریداری ارز صادراتی برای هر دلار آمریکا یکصد ریال تعیین می‌شود و بانک ملی مجاز است نرخ خرید را تا آخر سال 1332 به تدریج تا 90 ریال تقلیل دهد. بانک ملی می‌تواند ارز‌های خریداری را به ماخذ هر دلار حداکثر تا میزان یکصد ریال و پنجاه دینار به فروش برساند. "

بر این اساس تاکید شده بود: " کمیسیون ارز در حدود مقررات ارزی برای واردات کالاهای ضروری از اول شهریور و کالاهای غیرضروری از اول آبان 1332 به منظور گشایش اعتبار اسناد پروانه صادر خواهد نمود."

پیش بینی شده بود:" کمیسیون ارز مجازات برای تسویه برات‌های اسنادی وصولی در حدود مقررات ارزی پروانه خرید ارز صادر نماید و گواهینامه‌هایی که ارز آن تا تاریخ هفتم تیر (سال 1332) به بانک ملی فروخته شده و تاکنون مورد استفاده قرار نگرفته است فقط برای واریز برات‌های اسنادی وصولی تا انقضای مدت یک ماه مقرر بدون صدور پروانه کمیسیون ارز قابل استفاده می‌باشد."

 وزیر وقت اقتصاد گفته بود که اگر لازم شود نرخ دلار را تا 50 ریال نیز کاهش خواهد داد و به کسانی که به خرید و فروش ارز اشتغال می‌ورزند هشدار داد که طبق مقررات قانون ارز و قانون قاچاق تحت تعقیب جزایی قرار خواهند گرفت و همچنین اعلام کرد موسساتی که به خرید و فروش ارز اشتغال دارند از طرف دولت تعطیل می‌شوند. بنابراین طبق تصویب نامه نرخ دلار از 130 دلار به 100 ریال و نرخ لیره را از 280 ریال به 230 ریال رسید و ثابت شد. هدف از این تصویب نامه این بود که تعادل ارزی برقرار شود و از سوءاستفاده دلالان و واسطه‌ها جلوگیری شود.

گزارش روزنامه های آن روز نشان می دهد یک روز پس از تصویب نامه دولت، معاملات ارزی در بازار راکد شد و هیچ معامله‌ای صورت نگرفت اما دو روز بعد معاملات ارزی در بازار جریان پیدا کرد. بررسی ها نشان می دهد تا چند روز پیش از کودتای 28 مرداد، دولت به شدت در مضیقه ارزی بود و بانک ملی نتوانست ارزی به بازرگانان بفروشد. همچنین افزایش قیمت اجناس وارداتی و عدم رضایت نسبت به نرخ برابری دلار با لیره نیز فضای اقتصادی را درگیر کرده بود. در این میان بحث برابری با نرخ لیره مورد اعتراض بیشتر بازرگانان بود که دولت ناچار شد 15 روز بعد از تصویب نامه، نرخ برابری لیره را به 265 ریال افزایش دهد.

پس از کودتا
با سقوط دولت مصدق، قیمت ارز در ایران رو به کاهش گذاشت و در دهه پنجاه، در دوران طلایی صادرات نفت ایران قیمت هر دلار بر روی هفت تونان تثبیت شد.

هر چند زخم آنچه در فاصله سال های 1329 تا 1332 بر ایران گذشت هنوز تازه می نماید و ایرانی ها پس از 65 سال همچنان اخبار و اسنادی که مرتبط با کودتای 28 مرداد باشد را با حساسیت دنبال می کنند اما تجربه اقتصادی این دوره چنان مورد توجه قرار نگرفت تا معلوم شود اقتصاد در سالیان طولانی زیر سایه سیاست گذران کرده است.

 تحولات قیمت ارز، تحریم های نفتی و ... را شاید بتوان سرپوشیده ترین تحولات رخ داده در سال های استقرار دولت ملی مصدق دانست هر چند رشد 113 درصدی بهای ارز و رشد بی مهابای تورم و ... انچه در وادی سیاست می گذشت را تحت تاثیر قرار داده بود. 

223223

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 798020

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۵:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
  16 1
  آره والا. اگر بتونیم طوری برنامه ریزی کنیم که اقتصاد و سیاست از هم تفکیک بشوند کار بزرگی کرده ایم.
 • بی نام IR ۰۵:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
  10 1
  شرایط اقتصادی و روابط داخلی و بین المللی و بازدارندگی جهانی در زمان مصدق و زمان حاضر چه تشابهی با هم دارند؟
 • بی نام IR ۰۶:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
  3 1
  باتشکراز اطلاع رسانی حضرتعالی.ای کاش مسولان حال که شجاعتروبادرایت خاص خویش آنگونه عمل کنند
 • بی نام A1 ۰۶:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
  21 1
  البته كه شرايط دوران نخست وزيري دكتر مصدق خيلي سخت تر از دوران كنوني بود. چون هيچ كشوري در آن دوران از ايران نفت نمي خريد تازه با اينحال 113 درصد دلار گران شد ولي در دوران آقاي روحاني هنوز هيچ تحريمي شروع نشده دلار تا 300 درصد هم گران شد ولي دكتر مصدق بخاطر درايت و پايگاه مردمي كه داشت و همچنين عزم جديي كه براي مبارزه با فساد داشت تاجاييكه اقوام درجه يك شاه را از كشور بيرون كرد. توانست يك دوران طلايي را در تاريخ ايران ثبت كند. روحش شاد و يادش گرامي.
 • بی نام A1 ۰۷:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
  7 4
  شما که میگین نرخ ارز 113 درصد در دوران مصدق رشد کرد این را هم بگید که مردم مواد اولیه زندگیشون و خوراکشون را تا 90 درصد خودشان تامین می کردند و نیازی به واردات علوقه و شکر و برنج و .... نداشتند و مسلما نمی تونه افزایش نرخ ارز چندان تاثیری بر زندگی مردم در آن زمان داشته باشه ولی امروز چی با توجه به وابستگی شدیدما به همه چیز فکر می کنید جامعه امروز به مثل آن زمان دچار بحران میشه ؟
 • بی نام US ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
  24 1
  دزدی نکرد...
 • بی نام A1 ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
  6 1
  و بپذیریم و باور کنیم که کماکان فرمان اقتصاد و مشکلات ارزی در اختیار سیاست و متاثّر از آن است.. حقیقتی که با درک درست آن از خیلی از اقدامات نالازم جلوگیری خواهد شد...ضمن اینکه فراتر از مقطع فعلی سال هاست که اقتصاد و فضای کسب و کار داخلی و خارجی ما در کنترل سیاست است
 • موسی A1 ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
  1 24
  فرجام مذاکره کنندگان با امریکا همینه یکهویی زیر پای ادم را خالی می کنه امریکا. مصدق هی رفت مذاکره اخرش کله پاش کردند. روحانی جان درس عبرت بگیر.
 • بی نام A1 ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
  5 2
  خیلی خوبه که سیاه یا سفید نبینیم. خاکستری هم وجود دارد. ممنون از این نوشتار.
 • بی نام A1 ۰۶:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  13 0
  این مقاله خلاصه مقاله اقای رهبریان در مجله دنیای اقتصاد در سال 1394 است و این مطلب شما کپی برداری از اون مقاله است و این درست نیست که از مقاله فرد دیگری برداشته شود و به اسم فرد دیگری آورده شود. فراز و نشیب نرخ دلار آمریکا در کابینه دکتر مصدق 1332 – 1330 عنوان این مقاله است