نابودی عفونت و بیماری با اکسیژن توسط محققان آمریکایی

ایرنا نوشت: محققان دانشگاه سینسیناتی آمریکا راهکار جدیدی را برای نابودکردن باکتری‌های مضر بدون استفاده از آنتی بیوتیک ابداع کردند که در آن مولکول‌های اکسیژن با استفاده از نور فعال می‌شوند و سپس باکتری‌ها را نابود می‌کنند.

 

در این شیوه به‌جای استفاده از آنتی‌بیوتیک‌هایی که در مقابل باکتری‌هایی مانند MRSA تأثیری ندارند، از مولکول‌های فتوسنتزکننده استفاده می‌شود. این مولکول‌ها با برخورد نور تحریک می‌شوند و مولکول‌های اکسیژن را به اکسیژن فعال تبدیل می‌کنند. این مولکول‌های اکسیژن فعال نیز به باکتری حمله کرده و آن را نابود می‌کنند.


محققان به‌منظور بهبود عملکرد این فرآیند در نابود کردن باکتری‌ها، نوعی مولکول فتوسنتزکننده هیبریدی محلول در آب ساختند که حاوی نانوذرات فلزی و پلیمرهای آمفی فیلیک است. این پلیمرها دارای دو جزء آبدوست و آب‌گریز هستند و موجب به دام افتادن مولکول‌های فتوسنتزکننده می‌شوند.


این نانوذرات در مقایسه با مولکول‌های فتوسنتزکننده عادی دارای دو مزیت هستند. اول این‌که نانوذرات فلزی دارای یک اثر پلاسمونی هستند که موجب تولید تعداد بیشتری از مولکول‌های اکسیژن فعال می‌شود و دوم این‌که مولکول‌های فتوسنتزکننده را در یک محل تجمیع می‌کنند و موجب تشدید اثر کشنده آن‌ها بر باکتری‌ها می‌شوند.


به اعتقاد محققان این نانوذرات علاوه بر نابودی باکتری MRSA، قادرند سلول‌های سرطانی پوست و قارچ ناخن را نیز نابود کنند.
قرار است نتایج این تحقیقات در نمایشگاه و نشست ملی انجمن شیمی آمریکا ارائه شود.

 

5656

 

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 798415

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =