ایسنا نوشت: سیستم بهداشتی ونزوئلا در حال تقلا و دست‌وپا زدن برای ارائه ابتدایی‌ترین خدمات درمانی و مراقبتی به بیماران در میان بحران "اَبَرتورم" در این کشور است.

 ابرتورمی که در ونزوئلا منجر به بحران شدید اقتصادی شده در حال گسترش یافتن به سیستم بهداشتی این کشور است و گریبانگیر بیمارستان‌ها و مراکز درمانی شده است.

تورم ونزوئلا می‌تواند به نرخ یک میلیون درصدی برسد و پزشکان به دلیل سقوط استانداردها اعتصاب کرده‌اند.

به تازگی تیم خبری "اسکای نیوز" با دسترسی نادر به سیستم خدمات بهداشتیِ در حال فروپاشیِ ونزوئلا که در حال تقلا برای تامین ابتدایی‌ترین و اساسی‌ترین خدمات مراقبت‌های بهداشتی است، گزارشی از وضعیت اخیر بیمارستان‌های این کشور تهیه کرده است.

در این گزارش آمده که در بیمارستان‌های ونزوئلا انبوه بیماران که در بیمارستان‌ها به دلیل فقدان پزشکان، داروها و تدارکات پزشکی تجمع یافته‌اند، مشاهده می‌شود.

در برخی بیمارستان‌ها مواردی از فوت بیماران حتی به دلیل نبود سرنگ نیز گزارش شده است.

بسیاری از بیمارستان‌ها با کسری کارکنان از جمله پزشکانی که با درخواست حقوق بیشتر اعتصاب کرده‌اند، مواجه شده‌اند. یک پزشک ونزوئلایی با بیان اینکه یک شانه تخم مرغ در این کشور چهار میلیون "بولیوار" ونزوئلا قیمت دارد، حقوق خود را تنها حدود پنج میلیون بولیوار در ماه اعلام کرده است. او دلیل ادامه دادن کار خود را تنها عشق و کمک به همنوعان خود اعلام می‌کند چراکه حقوق آنها حتی کفاف تامین موادغذایی شان را نیز نمی‌دهد.

مهاجرت شهروندان ونزوئلایی به برزیل و کلمبیا

رئیس‌جمهور ونزوئلا در حال مبارزه برای کنترل ابرتورم و ریشه کن کردن روند مهاجرت ده‌ها هزار تن از هموطنان خود است که به دلیل آشفتگی اجتماعی، ‌اقتصادی و سیاسی در حال فرار از کشور خود هستند.

بیماران بسیاری در بیمارستان‌ها و محوطه اطراف آنها تجمع یافته‌اند اما بیمارستان‌ها تنها بیماران اورژانسی را پذیرش می‌کنند و حتی قادر به برآمدن از عهده همین بیماران نیز نیستند.

به دلیل کمبود شدید امکانات، برخی بیماران که به دلیل موارد ساده‌ای همچون اسهال مورد پذیرش بیمارستان‌ها قرار می‌گیرند در بیمارستان دچار عفونت‌های متعدد دیگر شده و حتی جان خود را از دست می‌دهند.

وضعیت بهداشتی بیمارستان‌های ونزوئلا به دلیل فقدان شوینده‌ها و تهویه هوای نامناسب اسفناک است. مگس‌ها در همه جای محیط بیمارستان‌ها دیده می‌شوند و بسیاری از خانواده‌ها مجبورند خود به مراقبت از بیماران شان بپردازند.

بیماران مجبورند باندها، داروها و حتی دستکش‌های مورد نیاز برای درمانشان را خود تهیه کنند و درصورتی که از عهده آن بر نیایند از دست می‌روند. بسیاری از موسسات خیریه در تلاش برای کمک به بیماران‌ هستند اما برخی داروها اساسا در بیمارستان‌ها یافت نمی‌شوند.

بنابر این گزارش، سیستم مراقبت‌های بهداشتی ونزوئلا در تلاش برای نجات ده‌ها هزار نفر از مردم این کشور با شکست مواجه شده که دلایل بسیاری از جمله مشکلات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی به این بحران دامن زده است.

 

 

 

 

4542

کد خبر 801049

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =