آکامای در تازه‌ترین گزارش خود به تحلیل وضعیت شبکه طی سه ماهه اول 2010 پرداخته و با ارایه فهرستی از پرسرعت‌ترین شهرهای جهان و رشد چشم‌گیر آسیا، مشخص کرده که متوسط سرعت جهانی اینترنت یک‌سوم مقدار تعیین‌شده برای سال 2010 است.

ابوالفضل کریمی: در تازه‌ترین گزارشی که با تحلیل اطلاعات عظیم ترافیک شبکه اینترنت به دست آمده، وضعیت اینترنت در سراسر جهان مشخص شد.

به گزارش بی‌بی‌سی، این اطلاعات که توسط آکامای (غول شبکه دنیا) منتشر شده، نشان می‌دهد سرعت متوسط اینترنت جهانی فقط 1.7 مگابیت بر ثانیه است و این در حالی است که آفکام متوسط سرعت اینترنت را 5.2 مگابیت بر ثانیه محاسبه کرده است.

البته بعضی از کشورها قدم‌های بلندی در رابطه با افزایش سرعت اینترنت برداشته‌اند. هم‌اکنون سریع‌ترین سرعت اینترنت در جهان متعلق به شهر ماسان در کره جنوبی است. در جدول جهانی سرعت اینترنت نیز انگلستان در میان 201 کشور جهان رتبه 27 را با سرعت متوسط 3.8 مگابیت بر ثانیه به خود اختصاص داده است.

پهنای باند گران
در آخرین گزارش آکامای که به صورت فصلی منتشر می‌شود، رتبه انگلستان از 23 به 27 سقوط کرده است.

دیوید بلسون، معاون آکامای در این باره گفت: «کشورهای دیگر سرعت اینترنت خود را افزایش داده‌اند و همین باعث پایین آمدن رتبه بعضی از کشورها شده است. در گزارش وضعیت اینترنت آکامای مشخص شد که حداکثر سرعت اینترنت در انگلستان 12 مگابیت بر ثانیه است».

حتی در کشور کره جنوبی که که بالاترین رتبه را از لحاظ سرعت اینترنت به خود اختصاص داده و دارای پهنای باند فوق سریع است، متوسط سرعت اینترنت نسبتا کم‌تر از 12 مگابیت بر ثانیه است. اما در عوض در این کشور حداکثر سرعت اینترنت به 33 مگابیت بر ثانیه می‌رسد. البته اینترنت با سرعت 100 مگابیت بر ثانیه نیز در کره جنوبی در دسترس است، اما تامین هزینه‌های آن از عهده هر کسی بر نمی‌آید.

آقای بلسون در این باره گفت: «تامین هزینه اینترنت با این پهنای باند ممکن است به چند صد دلار در ماه برسد».

آسیا پیشگام است
در این گزارش برای اولین بار سرعت رشد شبکه‌های موبایل به دلیل تقاضای روز افزون آن‌ها مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

بر طبق این گزارش، 83 شرکت از مجموع 109 فراهم‌کننده سرویس موبایل، اینترنت را با سرعت بالای 2 مگابیت بر ثانیه ارائه می‌دهند. 33 شرکت به سرعت بالای 5 مگابیت بر ثانیه رسیده و 6 شرکت نیز با سرعت 10 مگابیت بر ثانیه اینترنت را به مشترکان خود ارائه می‌دهند.

اما متوسط سرعت اینترنت موبایل در جهان تفاوت بسیار زیادی دارد و از 105 کیلوبیت بر ثانیه تا 7.2 مگابیت بر ثانیه متغیر است. متوسط سرعت اینترنت موبایل در انگلستان بین 1 تا 3.7 مگابیت بر ثانیه متغیر است.

شهرهای برتر اینترنتی
آسیا در فهرست سریع‌ترین شهرهای اینترنتی جهان بسیار پیشرو است، به طوری که بیش از نیمی از شهرهای حاضر در فهرست 100 شهر برتر جهان از نظر سرعت اینترنت در ژاپن واقع شده‌اند و از ایالات متحده فقط دو شهر در این فهرست حاضرند.

تمام 20 شهر برتر جهان در این فهرست نیز یا متعلق به کره جنوبی و یا متعلق به ژاپن هستند و تنها استثنا در این میان، شهر یومی در سوئد با رتبه 18 است. از دیگر شهرهای اروپایی در فهرست 100 شهر برتر اینترنتی جهان می‌توان به بادن‌بادن در آلمان، واگنیگن در هلند و تیمی سوآرا در رومانی اشاره کرد.

در این گزارش هم‌چنین به منشا حملات اینترنت مانند فیشینگ‌ و هرزنامه هم اشاره شده است. از این نظر کشور روسیه با اختصاص دادن 12 درصد بالاترین رتبه را در اختیار دارد.

هم‌چنین در اولین فصل از سال جاری بیش از 487 میلیون نشانی آی‌پی منحصر به فرد از 233 کشور یا ناحیه به شبکه خود متصل شده‌اند.

کد خبر 80134

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =