۰ نفر
۱۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۵:۳۵

ایسنا نوشت: یک اندیشکده آمریکایی از تلاش عربستان و امارات برای اجبار عمان جهت تغییر موضعگیری‌هایش در برخی مسایل و نیز اتخاذ سیاست‌هایی همسو با سیاست‌های این دو کشور خبر داد.

سایت اندیشکده تحقیقاتی استراتفور آمریکا گزارش داد، با وجود اینکه عمان در مورد درگیری‌ها و اختلافات کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و نیز تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران، موضع بی‌طرفی اتخاذ می‌کند اما عربستان و امارات این کشور را جهت قطع روابطش با ایران تحت فشار گذاشته‌اند.

استراتفور در گزارش خود اعلام کرد، مسقط برای مقاومت در برابر این فشارها از روابط گسترده و قوی خود با گروه‌های بین‌المللی و منطقه‌ای کمک می‌گیرد و این کشور در برقراری توازن قوا تجربه دارد.

این سایت آمریکایی افزود: عمان امروز به دلیل مانع‌تراشی در تلاش‌های عربستان-امارات برای تبدیل شورای همکاری خلیج فارس به اتحادیه‌ای که به شکلی نمادین به بخشی از اتحادیه خلیج (فارس) تبدیل شود، به برخی همسایگان عرب خود که نسبت به این کشور خشمگین هستند، هزینه سیاست‌های بی‌طرفانه خود را می‌پردازد.

همچنین مسقط با اتحاد با امارات مخالفت و با تحریمی که سال گذشته علیه دوحه اعمال شد، مقابله کرد و به جای تحریم قطر روابط خود را با آن و نیز روابط تجاری و دیپلماتیک خود با ایران را حفظ کرد.

در مورد جنگ عربستان و امارات علیه یمن نیز مسقط ادامه ارتباطات با همه طرف‌های درگیر را جهت تسهیل مذاکرات انتخاب کرد و همزمان با امارات در کنترل بر استان المهره واقع در شرق یمن که پیش از دخالت نظامی امارات منطقه نفوذی برای عمان بوده،‌ رقابت کرد.

این سایت در ادامه گزارش خود به تمایل ریاض و ابوظبی به اینکه مسقط انعطاف بیشتری در مورد منافع منطقه‌ای‌شان نشان داده و تجارت خود را با ایران قطع، تمامی درهای گفت‌وگو و ارتباط با انصارالله را بسته و به کشورهای تحریک‌کننده قطر بپیوندد، اشاره کرد و نوشت، عربستان و امارات مجموعه اهرم‌های فشاری را برای ترغیب عمان به این امر در اختیار دارند مانند اینکه واشنگتن را مجاب کنند که مسقط حلقه ضعیف‌تری در استراتژی خصمانه آمریکا علیه ایران است و مسقط به تهران اجازه می‌دهد از خاکش برای دور زدن تحریم‌ها و محاصره استفاده کند، اگر در این مورد شکست بخورد، با ایجاد محدودیت برای شهروندان عمانی و شرکت‌های عمانی فعال در امارات-به عنوان بزرگترین شریک تجاری عمان، این کشور را تحت فشار می‌گذارد، علاوه بر اینها عربستان یک صندوق سرمایه‌گذاری در عمان به ارزش ۲۱۰ میلیون دلار در منطقه الدقم دارد و امارات در بنادر عمان سرمایه‌گذاری می‌کند.

در این گزارش به تلاش‌ها برای تاثیرگذاری بر روند جانشینی در عمان همزمان با انتشار اخباری از مشکلات جسمانی سلطان قابوس، پادشاه این کشور اشاره شده است، در این راستا عربستان و امارات از طریق اطلاعات خود به بررسی گزینه‌های موجود برای جانشینی پادشاه عمان می‌پردازند و همین امر مسقط را به هدفی برای حملات عربستان و امارات در مرحله آتی تبدیل کرده است.

52310

کد خبر 801415

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =