ایرنا نوشت: «جان کری» وزیر امور خارجه اسبق آمریکا بار دیگر از خروج 'دونالد ترامپ' از توافق هسته ای انتقاد کرده و گفت که برجام بدون واشنگتن هم کار می کند.

کری در مصاحبه ای با شبکه «سی.بی.اس» که یکشنبه پخش شد، در پاسخ به این پرسش که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برجام را «توافق بد» خوانده است، اظهار داشت: گفتن این حرف موجب نمی شود که این گونه باشد.

وی افزود: این توافق از لحاظ بازرسی ها، پاسخگویی و آنچه که ایران باید انجام دهد، سختگیرانه ترین توافق است که در مقایسه با هر توافق دیگری روی کره زمین، بیشترین شفافیت در طولانی ترین مدت را ایجاد می کند. هیچ کشوری مثل ایران برای پایبندی به این توافق عمل نکرده است.

وزیر خارجه دولت باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا در ادامه گفت: درحالی که آمریکا از توافق خارج شده، روسیه، چین، فرانسه، آلمان و انگلیس همگی تلاش می کنند تا آن را حفظ کنند. فقط آمریکا از آن خارج شد، فقط دونالد ترامپ.

کری تاکید کرد: به نظرم کارشناسانی که می فهمند - وزارت دفاع - وزیر دفاع او بر این عقیده بودند که باید توافق را حفظ کرد. وزیر خارجه ای که ترامپ اخراجش کرد (رکس تیلرسون) هم معتقد بود که باید آن توافق را حفظ کرد. مقام های اطلاعاتی دولت او هم می گفتند که باید آن را حفظ کرد. واقعیت این است که آن توافق کار می کند و حالا بدون آمریکا هم کار می کند.

سی.بی.اس در بخش دیگری از پرسش های خود درخصوص تماس های تلفنی کری با وزرای خارجه اعضای گروه 1+5 برای حفظ برجام سئوال پرسید. وی درباره تماس خود با «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران گفت که در هنگام آن تماس، «سیاست خارجی آمریکا همچنان از توافق هسته ای حمایت می کرد».

کری افزود: من تلاش داشتم تا سیاست آمریکا که بخشی از توافق بود و آنچه عقل سلیم حکم می کرد، ادامه پیدا کند. من مذاکره نکردم. من حرف خودم را زدم و همیشه از حقم برای حرف زدن استفاده می کنم.سی.بی.اس همچنین به صحبت های ترامپ اشاره کرد که گفته بود «جان کری در مذاکره هسته ای میز مذاکره را ترک نکرد، مگر وقتی که می خواست دوچرخه سواری کند».

جان کری

وزیر خارجه دولت اوباما اظهار داشت که وی یک بار از مذاکرات خارج شد و دو یا سه بار دیگر نیز در آستانه ترک میز مذاکره قرار داشت.کری افزود: متاسفانه او (ترامپ) واقعا اغلب موارد نمی داند که چه حرفی می زند. این غم انگیز است. او چیزهایی به هم می بافد و همین طور چیزهای دیگری می بافد.

وی در انتقاد از رفتارهای «غیرقابل پیش بینی» ترامپ گفت: آن نوع رفتارهای غیرقابل پیش بینی که هفتاد سال پیام هایی مانند ناتو را از بین می برد یا غیرقابل پیش بینی بودن در رابطه با خلع سلاح و سلاح های هسته ای یا هر چیز دیگر یا روسیه واقعا خوب نیست.
به گزارش ایرنا، ترامپ 18 اردیبهشت ماه برخلاف برخی هشدارهای داخلی و مخالفت های گسترده جهانی از برجام خارج شد.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اقدام ترامپ، اعلام کرد که تهران به همکاری های خود با 5 کشور باقیمانده در توافق نامه ادامه خواهد داد و چنانچه از منافع برجام منتفع نشود، تصمیم مقتضی را خواهد گرفت.اعضای دولت سابق آمریکا نیز اقدام ترامپ را به شدت محکوم کردند. در همان شب خروج ترامپ از برجام، کری در بیانیه ای اعلام کرد: این تصمیم امنیت ما را تضعیف می کند و ما را در میان متحدان اروپایی منزوی می کند.وی هشدار داد: این اقدام همچنین به توان دولت های آینده برای بستن توافق نامه های بین المللی لطمه می زند.

وی سپس در مصاحبه با شبکه ام.اس.ان.بی.سی گفت: رئیس جمهوری به طور یکجانبه توافقی چندجانبه را نقض کرده است.«جان برنان» مدیر آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در دولت اوباما هم تصمیم ترامپ را «تهدیدی علیه امنیت ملی» این کشور خواند.وی گفت: ترامپ هم در مورد برنامه هسته ای ایران دروغ گفت و هم اینکه اعتماد جهانی به تعهدات آمریکا را تضعیف کرد. وی ما را در میان نزدیک ترین متحدان تضعیف کرد.

«جو بایدن» معاون اوباما دربیانیه ای تصمیم ترامپ را یک «اشتباه عمیق»و«بحرانی غیرضروری» خواند و افزود که این اقدام رئیس جمهوری، آمریکا را در «مسیر تصادم» با نزدیک ترین شرکای واشنگتن قرار می دهد.

اروپایی ها نیز متعهد شده اند که در برجام بمانند و روابط اقتصادی خود را با ایران ادامه دهند. آنها گفته اند که با اجرای قوانینی از شرکت های خود که با ایران همکاری می کند، در مقابل تحریم های آمریکا محافظت خواهند کرد.

2323

کد خبر 801659

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =