یکی از اصلی ترین و مهم‌ترین هزینه‌های زندگی مردم در تمامی کشورها، هزینه اجاره آپارتمان است. هزینه اجاره آپارتمان معمولا در پایتخت کشورها بالاتر از شهرهای دیگر است ولی این قاعده همیشه حاکم نیست مثلا در آمریکا بالاترین هزینه اجاره آپارتمان در شهر سانفرانسیسکو پایتخت تکنولوژی و ای‌تی آمریکا دیده می‌شود و بعد از آن نیویورک رکورددار است.

مونامشهدی‌رجبی:  مرکز جمع آوری داده های نومبیواطلاعاتی را در مورد متوسط قیمت اجاره  یک آپارتمان ۹۰ متری در نزدیکی مرکز شهر در شهرهای مختلف دنیا تهیه کرده است . این مرکز برای اینکه امکان مقایسه قیمت اجاره آپارتمان را فراهم کند، هزینه اجاره آپارتمان در نیویورک را به عنوان شاخص در نظر گرفته است و شاخص قیمت اجاره آپارتمان را در این شهر برابر با ۱۰۰ در نظر گرفت.اگر شاخص اجاره بهای آپارتمان در شهری کمتر از ۱۰۰ باشد به این معنا است که هزینه اجاره در این شهراز نیویورک کمتر است در غیر این صورت بالاتر از نیویورک است.

نکته مهم اینجاست که این آمار محدوده زمانی نیمه اول سال جاری میلادی یعنی سال 2018 را در بر می‌گیرد. این آمار پیش از موج شدید گرانی در ایران و ریزش ارزش پول ملی تدوین شده است.این گزارش بر حسب قدرت خرید تدوین نشده است. 

 این مرکز داده پردازی دریافته است در میان ۵۲۲ شهر دنیا که مورد مطالعه قرار داد تنها در سان فرانسیسکوی  امریکا است که هزینه اجاره آپارتمان بیش از نیویورک است. در این شهر شاخص اجاره آپارتمان برابر با ۱۰۷.۰۹ است به این معنا که به طور متوسط مردم برای  اجاره یک آپارتمان ۹۰ متری در نزدیکی مرکز شهر باید ۷.۰۹ درصد بیش از نیویورک هزینه کنند.

آین آمار نشان داده است شاخص اجاره بهای آپارتمان در واشنگتن ، پایتخت کشور امریکا ۷۰.۳۶ ، در لندن ۶۹.۳۱ ،در سیدنی استرالیا ۶۰.۳۰ و در ونکور کانادا ۴۹.۰۲ است.

دوحه

قطر رکورددار گرانی اجاره در خاورمیانه
در منطقه خاورمیانه کشور قطر رکورد دار است. در نیمه اول سال جاری دوحه پایتخت کشور قطر به عنوان شهری که بالاترین شاخص اجاره بهای آپارتمان را در خاورمیانه دارد انتخاب شده است. دراین بازه زمانی  شهردوحه در میان ۵۲۲ شهر دنیا جایگاه ۳۶ را از نظر بزرگی شاخص اجاره بهای آپارتمان کسب کرد. شاخص اجاره بهای آپارتمان در این شهر برابر با ۵۱.۰۵ بود.

در این رده بندی دوبی به عنوان دومین شهر خاورمیانه که بالاترین قیمت اجاره بها را دارد معرفی شد. شاخص اجاره بهای آپارتمان در این شهر برابر با ۴۶.۹۱ بود به این معنا که متوسط هزینه اجاره بهای آپارتمان در این شهر بیش از ۵۳ درصد از نیویورک ارزان تر است. جالب این جاست که اجاره بهای آپارتمان در دوبی بیشتر از تورنتویکانادا،دالاس آمریکا و کمبریج بریتانیا است.

و اما تهران
در رده‌بندی شهرهای دنیا بر مبنای شاخص هزینه اجاره بهای آپارتمان، تهران در میان ۵۲۲ شهر، جایگاه ۲۹۸ را دارد. شاخص اجاره بهای آپارتمان در این شهر برابر با ۱۹.۰۶ اعلام شده است که نشان می‌دهد قیمت اجاره آپارتمان در تهران تقریبا ۸۰ درصد ارزان‌تر از نیویورک است. متوسط شاخص اجاره بهای اپارتمان در تهران تقریبا مشابه شهرهایی مانند والنسیای اسپانیا، بمبئی در کشور هند و پاتایا در کشور تایلند است ولی از واشنگتن ۵۰ درصد پایین‌تر و از ونکور کانادا ۳۰ درصد پایین‌تر است.

طبق این مطالعه شاخص اجاره بهای آپارتمان در کوالالامپور مالزی پایین‌تر از تهران و برابر با ۱۶.۲۰ است. متوسط  هزینه اجاره آپارتمان در تهران بالاتر از کبک‌سیتی کاناداست.

در نیمه اول سال ۲۰۱۸ میلادی متوسط شاخص اجاره بهای آپارتمان در شهر آنتالیای ترکیه برابر با ۴.۳۰، در شهر آنکارا پایتخت ترکیه برابر با ۴.۵۸ بود . اما در قاهره پایتخت کشور مصر هم شاخص اجاره بهای اپارتمان کمتر از ۶ بود و در اسلام آباد پاکستان در سطح ۷.۱۳ قرار داشت.

223223

کد خبر 801803

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 14
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • بی نام IR ۰۳:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
  0 0
  اخه این چه آماری که میدید خوب میزان درآمد یک شهروند قطری و آمریکایی رو هم بگید و ارزش پولشون رو
 • بی نام GB ۰۴:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
  0 0
  پدرجان باارزش بالای پولمان ؟ اجاره خانه دراینجاازهمه جای دنیاارزانتر است ،شماباسیزده میلیون تومان یعنی هزار دلارالبته قیمت امروز،فردا میشودکمتردلار....میتوانیددر گرانترین منطقه تهران یک آپارتمان دوخوابه لوکس کرایه کنید درصورتیکه درهیچیک ازکشورهائی که ذکرکردیدنمیتوانید درپایتختشان حتی بسختی یک استودیوی خفه راباهزاردلار کرایه کنید .....،یانبودیدوندیدیدویاشنیده اید وغلط بعرض رسیده ،چرا دوست داریداطلاعات غلط به کاربرانتان بدهید؟
 • بی نام A1 ۰۵:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
  0 0
  اينجا يك چيز ديگه ست
 • بی نام A1 ۰۵:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
  0 0
  تهران شهری پوشیده از سنگ و آهن، بدون فضای تنفس و بدون روح و در نهایت شهر مافیا.....
 • بی نام A1 ۰۵:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
  0 0
  با کدوم دلار؟ با دلار 12000 تومن تهران فوق العاده ارزونه
 • بی نام A1 ۰۶:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
  0 0
  چطوری حساب کردی؟با دلار13 هزارتومانی غیر ممکنه خبرت درست باشه. صد متری جای متوسط تهران رو با صد متری جای متوسط همین شهرها که میگی به دلار 13000 تومن محاسبه کن بعد متوجه میشی که ارزونه یا گرون
 • بی نام IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
  0 0
  آمار را باید بر اساس متوسط درآمد و میزان اجاره بها بدهند نه با مقایسه ارزش پایین ریال در مقابل دلار.
 • بی نام IR ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
  0 0
  با دلار 14000 تومانی حساب کردید یا 4000 هزار تومانی؟ تو کشور ما حقوق ها به ریال داده میشه و هزینه ها با دلار حساب میشه اونم با دلار آزاد نه دولتی
 • بی نام A1 ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
  0 0
  چرا این نویسنده های گزارش ها یا مترجمین این گزارش ها اضافه می کنند که نرخ اجاره در نیویور بر اساس درآمد دلاری و امکانات اونجاست. حقوق یک کارمند را مشخص کنند و بر اساس دستمزد یک کارگر یا حقوق یک کارمند نظر بدهند
 • بی نام A1 ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
  0 0
  حالا که با واشنگتن مقایسه کردی ، میانگین حقوق کارگر واشنگتنی رو با کارگر ایرانی هم مقایسه می کردی ....
 • بی نام A1 ۱۶:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
  2 0
  بابا حداقل حقوق یه کارگر تو تهران رو با حداقل حقوق یه کارگر تو نیویورک مقایسه کنین بعد بگین اجاره خونه تو تهران 80 درصد از نیویورک کمتر هست. من که مهندس هستم و روزی 12 ساعت کار میکنم و پنج شنبه و جمعه هم میرم سر کار دوم باز هم از پس زندگی تو تهران بر نمیام. کم آوردم آقا، تو رو خدا با این اخبار سطحی اعصابمون رو بیشتر به هم نریزین
 • بی نام DE ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
  10 1
  اگه نسبت به درامد حساب شه جز اولین هاست
 • بی نام DE ۱۹:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
  0 0
  ترسناک‌تر از دلار 14 هزاری و سکه چهار میلیون هفتصد هزاری و پراید 45 میلیونی خود ما مردم ایران هستیم که هنوز آب تو دلمون تکون نخورده...
 • شروین A1 ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۴
  2 0
  تهران اصلاً جای زندگی نیست با این هزینه می شود در خیلی از کشورهای دیگر منزل ویلایی دربست اجاره کرد.