۰ نفر
۱۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۶:۰۷

ایسنا نوشت: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اظهار داشت که قرار است نامه‌ای از جانب رهبر کره شمالی که به گفته وی حاوی مطالبی "مثبت" است، به زودی به دستش برسد و این نامه برای او ارسال شده است.

به گزارش رویترز، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در گفت‌وگویی با خبرنگاران در هواپیمای مخصوص ریاست جمهوری گفت: می‌دانم نامه‌ای شخصی از جانب کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی قرار است برایم ارسال شود. این نامه روز پنجشنبه در مرز تحویل داده شده است.

ترامپ در ادامه گفت: این نامه در شرف تحویل قرار دارد و عملا یک راه درخشان است و من فکر می‌کنم که یک نامه مثبت باشد.

این در حالی است که رهبران آمریکا و کره شمالی همزمان با ادامه فرآیند مذاکرات دو طرف بر سر خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی با یکدیگر نامه‌نگاری کرده‌اند.

ترامپ در رسانه‌های اجتماعی نیز به تحسین رهبر کره شمالی پرداخته است. ترامپ روز پنجشنبه در توییتی از کیم جونگ اون به خاطر آنچه که "ابراز اطمینان تزلزل‌ناپذیر به رئیس جمهور ترامپ" خواند، تشکر کرد.

او گفت: ما با یکدیگر این کار را به سرانجام خواهیم رساند.

این در حالی است که مقام‌های کره جنوبی نیز که اخیری دیداری با رهبر کره شمالی در پیونگ یانگ داشتند، گفته‌اند که ظاهرا رهبر کره شمالی اولین زمان‌بندی برای خلع سلاح هسته‌ای را به رغم تردید فزاینده در خصوص تمایلش برای چنین خلع سلاحی ارائه کرده است.

به گفته مقام‌های کره جنوبی کیم جونگ اون گفته که اطمینانش به ترامپ تغییری نکرده و خواهان خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره و پایان خشونت در روابط با آمریکا پیش از پایان اولین دوره ریاست جمهوری ترامپ در اوایل ۲۰۲۱ است.

با این حال شواهد بیشتری درباره اینکه رهبر کره شمالی پیشنهاد اقدامات عملی بیشتر برای خلع سلاح هسته‌ای کشورش داده باشد، وجود ندارد و برخی مقام‌های آمریکایی در اظهارنظرهای خصوصی تردید دارند که کیم جونگ اون تمایلی برای کنار گذاشتن این سلاح‌ها داشته باشد. هم کیم جونگ اون و هم ترامپ از زمان دیدار تاریخی خود در ۱۲ ژوئن بر تداوم روابط شخصی خود تاکید کرده‌اند.

یکی از مسائل مورد بحث میان دو طرف از آن زمان این بوده که آیا اول دو کشور ابتدا پایان پایان جنگ کره را اعلام می‌کنند یا خلع سلاح کره شمالی.

روز جمعه همچنین ژنرال‌های آمریکایی و کره شمالی در روستای مرزی در خاک کره شمالی درباره موضوع ادامه بازپس گیری بقایای اجساد نظامیان آمریکایی جنگ کره دیدار کردند. ظاهرا این دیدار میان ژنرال مایکل مینی هان از جانب آمریکا و رئیس ستاد فرماندهی سازمان ملل آمریکا و همچنین رئیس ستاد نیروهای آمریکایی در کره و ژنرال آن ایک سان یک مقام ارشد کره شمالی صورت گرفته است.

52310

کد خبر 802897

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =