۰ نفر
۱۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۶
بررسی بیماری‌های چشم در کودکان

ایرنا نوشت: اختلالات بینایی کودکان را با طیف وسیعی از مشکلات، از ناتوانی در خواندن تخته سیاه مدرسه گرفته تا عدم توانایی دیدن و تشخیص افراد از دور و عدم تمایل به بازی‌های گروهی مواجه می‌کند. مشکلات بینایی نه تنها عوارض جسمی از جمله سردرد‌های مداوم در پی دارد؛ بلکه می‌تواند باعث افسردگی و انزوای کودک شود.

 

توجه به مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی درزمینهٔ چشم و بینایی، باید از سوی والدین و سرپرست کودکان جدی گرفته شود. یادگیری نحوه دیدن فرآیندی طولانی است که قبل از تولد آغاز می‌شود و در شش سال اول زندگی پیشرفت سریعی دارد.

بینایی اثری غیرقابل‌انکار در کوتاه‌مدت و درازمدت دارد و ازاین‌رو معاینات مداوم چشم‌پزشکی و بررسی قدرت دید باید به‌طور منظم صورت گیرد. این معاینه در سال اول زندگی، 3 و نیم سالگی و 5 سالگی ضروری است؛‌ البته بهتر است که بینایی‌سنجی سالانه انجام شود. اگر در خانواده سابقه مشکلات بینایی وجود داشته باشد، لزوم معاینات دوره‌ای بیشتر احساس می‌شود.

 

***مهم‌ترین نشانه‌های مشکلات بینایی در کودکان

مالش مداوم چشم، موقعیت غیرطبیعی چشم و استرابیسم، پوشاندن یک‌چشم هنگام مشاهده تلویزیون یا اجسام دور، نزدیک کردن اشیا و کتاب هنگام نگاه کردن، چشمک زدن زیاد و غیرطبیعی، قرمزی چشم، آبریزش چشم، خارش چشم، و سردرد، سرگیجه و تهوع پس از مطالعه یا تماشای تلویزیون از مهم‌ترین نشانه‌های مشکلات بینایی در کودکان هستند.

 

***شایع‌ترین اختلالات چشمی در کودکان

نزدیک‌بینی، دوربینی، آستیگماتیسم، خطاهای انکساری، تنبلی چشم، عدم هماهنگی حرکت چشم یا استرابیسم و اختلالات عضلانی حرکت چشم شایع‌ترین اختلالات چشمی در کودکان هستند.

 

***بیماری‌های چشمی شایع در کودکان

بیماری‌های چشمی بیشتر در کودکانی دیده می‌شود که تولد زودرس داشته‌اند. این بیماری‌ها شامل آب‌مروارید، کدر بودن عدسی، گلوکوم، افزایش فشار چشم کودک، انحطاط شبکیه، سرطان شبکیه، رتینوپاتی دیابتی و اختلالات عصبی و مغزی است که منجر به کاهش دید می‌شود.

***صدمات چشمی

معمولاً 90 درصد آسیب‌های چشم در کودکان قابل‌پیشگیری هستند. استفاده از عینک‌های ایمنی، استفاده درست از اشیای نوک‌تیز و اجتناب از مواد شیمیایی می‌تواند به میزان قابل‌توجهی از آسیب چشمی کودکان جلوگیری کند. آتش‌بازی و مواد محترقه نیز یکی از مهم‌ترین دلایل آسیب به چشم کودکان است. علاوه بر این موارد، تصادف یکی از مهم‌ترین علل آسیب به چشم کودکان است

علاوه بر معاینات دوره‌ای، آموزش‌های لازم برای مراقب از چشم به کودکان ضروری است. باید کودکان را به نحوی تربیت کرد که بدون ترس هرگونه اختلال دید و بینایی را اطلاع دهند.

 

***جلوگیری از قرار گرفتن در معرض نور شدید

اشعه ماورای بنفش خورشید یکی از مهم‌ترین دلایل آسیب به چشم است که می‌تواند باعث التهاب، صدمه به شبکیه و حتی سرطان شبکیه شود. نور تجهیزات الکترونیکی مانند گوشی هوشمند، تبلت و لپ‌تاپ نیز بسیار مضر هستند. کاهش استفاده از این تجهیزات ضروری است و والدین باید تصمیمات جدی اتخاذ کنند.

رعایت فاصله مناسب چشم و کتاب هنگام مطالعه و انجام تکالیف نیز می‌تواند به‌سلامت چشم کودکان کمک کند. بهداشت و سلامت چشمان کودکان ازجمله مواردی است که تأثیر بلندمدتی در شخصیت و موفقیت او دارد.

 

 

5656

کد خبر 803188

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =