۰ نفر
۲۰ آذر ۱۳۸۷ - ۱۰:۲۵

بسته پیشنهادی مدیران بازار سرمایه برای بازگرداندن اعتماد به بورس سهام تهران با مخالفت دولت نهم مواجه شد تا جهت نزولی شاخص ها همچنان ادامه یابد.

گروه اقتصاد: در حالی که بورس های بین المللی دنیا با از سر گذراندن دوران بی اعتمادی نسبت به وضعیت اقتصاد جهانی، روند صعودی شاخص های خود را از سر گرفته اند، بورس تهران همچنان در انتظار پاسخ دولت به بسته پیشنهادی سازمان بورس و اوراق بهادار تهران برای بازگرداندن اعتماد به جمع فعالان بازار سرمایه است.
مدیران بازار سرمایه ایران پیشتر و همزمان با تشدید سیر نزولی شاخص های بورس سهام تهران یک بسته حمایتی شامل 16 پیشنهاد را تقدیم هیات دولت و وزارت امور اقتصادی و دارایی کرد تا همزمان با اجرای سیاست های اعتماد سازی و جلوگیری از ریزش قیمت ها و شاخص ها در بورس های معتبر جهانی، بورس تهران نیز وضعیت ثبات خود را باز یابد.
به گفته مدیران ارشد شرکت بورس سهام تهران، محورهای اصلی این بسته پیشنهادی شامل تزریق نقدینگی 300 میلیارد تومانی به بازار و ایجاد یک صندوق تثبیت از سوی دولت بوده است. همچنین پیشنهاد هایی نیز در مورد اصلاح تعرفه واردات فولاد و صادرات سیمان به دولت ارایه شده بود. در همین حال پیشنهاد کمک به شرکت های پذیرفته شده در بورس و برخی سیاست های کنترل بازار نیز به وزارت امور اقتصادی ودارایی ارایه شده بود.
این پیشنهادها که در ابتدا با قول مساعد شمس الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی برای پی گیری مواجه شده بود، همچنان بلاتکلیف مانده است.
البته با وجود اظهارات هفته گذشته مشاور اقتصادی رییس جمهوری، مرتضی تمدن مبنی بر مداخله نکردن دولت در بازار سرمایه، مدیران و فعالان بازار به اقدام ها و رایزنی های وزیر امور اقتصادی و دارایی چشم امید داشتند. اما شمس الدین حسینی نیز روز دوشنبه در مراسم افتتاح سامانه جدید معاملات بورس سهام تهران آب پاکی را بر دستان بازار سرمایه کشور ریخت و کمک 300 میلیارد تومانی دولت به بورس را رد کرد.
این اظهار نظر شگفتی مدیران بازار سرمایه و سهامداران را برانگیخت. هر چند که سهامداران با بی احترامی به وزیر امور اقتصادی و دارایی که تا کنون سابقه نداشته است، ناراحتی خود را نسبت به بی تدبیری دولت در خصوص وضعیت نگران کننده بازار اعلام کردند ولی مدیران بازار که با اوضاع رکودی دست به گریبان هستند هنوز اظهارات وزیر اقتصاد را جدی نگرفته اند.
آنها امیدوار هستند که این نقل قول از وزیر تنها یک شیطنت رسانه ای باشد. در این خصوص یکی از مدیران ارشد شرکت بورس به خبرآنلاین گفت:" ایشان قول مساعد برای پیگیری پیشنهاد های بورس داده بودند. باور کردنی نیست که دولت در جاهایی که باید دخالت نکند، می کند ولی در بخش هایی که باید دخالت کند، نمی کند. البته ما قصد داریم این موضوع را که ما در روزنامه ها خواندیم و ایشان رسما به ما اطلاع نداده اند از ایشان سوال کنیم که اگر این طور باشد که به خبرنگاران گفته اند، روزهای خوبی در انتظار بازار نیست."
در چنین شرایطی شاخص کل بورس سهام تهران لحظه به لحظه ببرای ورود به محدوده 9 هزار و 800 واحدی آماده می شود. محدوده ای که به اعتقاد برخی کارشناسان به لحاظ روانی سهامداران را با شوک روانی سقوط بازار مواجه خواهد کرد. البته تحلیلگران مسایل بازار سرمایه اعتقاد دارند اگر این افت با حمایت های بعدی دولت همراه باشد، می تواند قیمت های به کف رسیده سهام را با پشتوانه محکم وارد مرحله صعود دوباره و منطقی کند.
در مواجهه با این تحلیل، مدیران بازار سرمایه به خبرآنلاین گفتند که هیچ دورنمای روشنی از اقدام های حمایتی دولت وجود ندارد.
این در شرایطی است که بورس های بین المللی جهان پس از بازگرداندن اعتماد به جمع سهامداران هم اکنون مشغول اجرای سیاست های باثبات سازی بازار و از بین بردن اثر رکود اقتصاد جهانی هستند.

 

 

کد خبر 805

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =