ایرنا نوشت: محققان دانشگاه دوک ارتباط بسیار سریعی را بین سلول‌های معده و مغز شناسایی کردند که در آن سیناپس‌های عصبی، به جای پیام رسانی هورمون‌ها، ارتباط را به صورت مستقیم و تنها در چند ثانیه برقرار می‌کنند. نتایج این تحقیقات، مبنای بیولوژیکی وجود حس ششم را تقویت می‌کند.

پیش‌ازاین مشخص‌شده است که بخش‌های مختلف مغز، گرسنگی و میزان مصرف انرژی را مدیریت می‌کنند. تاکنون تصور بر این بود که سلول‌های روده هورمون‌های خاصی را برای تعامل با بخش‌های مختلف مغز ترشح می‌کنند تا برای مثال احساس سیری را تحریک کنند.
اما برخلاف حواسی مانند بینایی و لامسه، این فرآیند جهت ارتباط مغز و روده به‌صورت غیرمستقیم و بسیار زمان‌گیر عمل می‌کند.
اکنون محققان دانشگاه دوک یک ارتباط عصبی مستقیم بین مغز و روده را شناسایی کردند که امکان برقراری سریع ارتباطات حسی را بدون نیاز به هورمون‌ها فراهم می‌کند و ضمن اطلاع‌رسانی به مغز درباره سیری، می‌تواند در آینده بسیاری از شرایط و اختلالات مربوط به اشتها را توضیح دهد.
در این تحقیقات ویروس هاری به‌گونه‌ای مهندسی شد که یک برچسب فلورسنت سبز را حمل کند. پس از واردکردن این ویروس به بدن موش و ردگیری آن محققان شاهد واکنش بلادرنگ عصب واگ بودند. درواقع یک سیگنال درزمانی کوتاه‌تر از 100 میلی‌ثانیه از سلول‌های روده به ساقه مغز مخابره شد.
محققان به دلیل قابلیت سلول‌های روده در برقراری ارتباط سیناپسی با عصب واگ، نام این سلول‌ها را به نوروپاد تغییر دادند.
به اعتقاد محققان نتایج این تحقیقات، مبنای بیولوژیکی وجود یک حس جدید را تائید می‌کند. این حس جدید نقطه شروعی است بر چگونگی اطلاع مغز از پر شدن معده از غذا و کالری و ایده 'حس روده' به‌عنوان وجود حس ششم را تقویت می‌کند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science منتشرشده است.

 

5656

 

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 806962

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =