باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: خبرگزاری رویترز در مطلبی به بررسی واکنش سران دولت آمریکا به محکومیت این کشور در دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه در پرونده ایران پرداخت.

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت: دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه پس از آنکه ایران و فلسطین از دیوان بین‌المللی دادگستری به خاطر سیاست های آمریکا از جمله خروج این کشور از توافقنامه های چندجانبه بین المللی شکایت کردند از چند توافقنامه بین المللی خارج شد.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی دولت آمریکا، عالی ترین رکن قضائی سازمان ملل متحد را یک نهاد «سیاسی و ناکارآمد» خواند و در عین حال اعلام کرد آمریکا کلیه توافقنامه های بین المللی که این کشور را در معرض تصمیمات الزام آور دیوان بین المللی دادگستری قرار می دهد مورد بازبینی قرار خواهد داد.

دیوان بین المللی دادگستری اوایل روز چهارشنبه در مناقشه میان تهران و واشنگتن رای به پیروزی تهران داد و از آمریکا خواست اطمینان حاصل کند تحریم های ضد ایرانی که قرار است ماه آینده با شدت هرچه تمام وضع شوند تاثیری بر شرایط ارسال کمک های بشردوستانه یا هوانوردی غیرنظامی در این کشور نداشته باشد.

دیوان بین المللی دادگستری که در شهر لاهه هلند قرار دارد عالی ترین رکن سازمان ملل برای حل و فصل اختلافات میان ملل عضو این سازمان محسوب می شود. نگرانی های فزاینده ای در مورد تعهد ترامپ به چندجانبه گرایی در میان متحدان آمریکا شکل گرفته است. در تقریبا دو سالی که از زمان انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا می گذرد، او آمریکا را از توافق هسته ای میان شش قدرت جهانی و ایران، توافق مقابله با تغییرات اقلیمی پاریس و سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) خارج و متحدان واشنگتن را در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) تهدید کرده است در صورتی که درصد بیشتری را از تولید ناخالص داخلی خود صرف هزینه های دفاعی نکنند از این سازمان نیز خارج خواهد شد.

بولتون با اشاره به آنچه «سوء استفاده ایران از دیوان بین المللی دادگستری» نامید، گفت این احتمال وجود دارد که آمریکا از پروتکل انتخابی کنوانسیون 1961 حقوق روابط دیپلماتیک وین نیز خارج شود.

مشاور امنیت ملی دولت آمریکا روز چهارشنبه گفت: «ما همه توافقنامه های بین المللی که احتمال دارد آمریکا را در معرض قضاوت الزام آور و آرای حل اختلاف در دیوان بین المللی دادگستری قرار دهد مورد بازبینی قرار خواهیم داد. آمریکا در شرایطی که اتهامات سیاسی بی پایه و اساسی علیه آن مطرح شده است ساکت نخواهد نشست.»

تصمیم به خروج از پروتکل انتخابی زمانی گرفته شد که شکایت مطرح شده به وسیله فلسطین در ماه سپتامبر، تصمیم واشنگتن را به انتقال سفارت از تل آویو به اورشلیم به چالش کشید.

کنوانسیون وین معاهده ای بین المللی است که اصول روابط دیپلماتیک میان دولتها را تعیین می کند.بیشتر بخشهای این کنوانسیون به عنوان ابزار برقراری مصونیت های دیپلماتیک شناخته می شود. دولت آمریکا سیاست سفت و سختی در برابر تهران در پیش گرفته و از توافق هسته ای سال 2015 میان این کشور و چندین قدرت جهانی خارج شد.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا گفت «امروز تصمیم دیوان بین المللی دادگستری یک نکته خوب را به ما نشان داد؛ این تصمیم به خوبی بیهوده و بی معنا بودن پیمان مودت میان آمریکا و جمهوری اسلامی ایران را نشان داد.»

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با انتقاد از خروج آمریکا از این پیمان با انتشار پیامی در شبکه توئیتر گفت آمریکا «یک رژیم یاغی و قانون گریز» است.

در سال 2005 نیز پس از آنکه دیوان بین المللی دادگستری اعلام کرد اعدام یک تبعه مکزیکی در تگزاس ناقض تعهدات آمریکا ذیل حقوق بین الملل است، دولت جورج دبلیو بوش، رئیس جمهور وقت آمریکا با دیوان وارد مناقشه شد. استدلال فلسطینی ها هم این است که انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس ناقض توافقنامه های بین المللی است و نباید چنین انتقالی صورت بگیرد.

بولتون گفت «این تصمیم واقعا ارتباط کمتری با ایران و فلسطین دارد و بیشتر به سیاست منسجم ادامه دار آمریکا مبنی بر رد صلاحیت قضائی دیوان دادگستری بین المللی مرتبط است که به باور ما سیاسی و ناکارآمد شده است.»

وی افزود «مایلم تاکید کنم که آمریکا همچنان عضو کنوانسیون روابط دیپلماتیک وین باقی خواهد ماند و ما از همه دیگر طرف ها هم انتظار داریم که از تعهدات خود به موجب این کنوانسیون پیروی کنند.»

مجمع عمومی سازمان ملل در سال 2012 فلسطین را به عنوان دولت ناظر غیر عضو به رسمیت شناخت. هر چند آمریکا و اسرائیل دولت بودن فلسطین را به رسمیت نشاخته اند.

2323

کد خبر 809617

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۲
  1 1
  به آقایان یادآور میشوم آن پیمان سلطنتی بود و بدرد ما نمی خورد.
  • بی نام A1 ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۳
   1 0
   دقیقا این همان دورویی است
 • بی نام A1 ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۲
  3 1
  امریکایی ها کجا توافقات بین المللی را اجرا کرده اند که حال می خواهند از توافقات بین المللی خارج شوند، امریکا فقط توافق امضا می کند و از توافقات بین المللی سواستفاده می کند و مبنا را استفاده از قدرت خود می دانند، نه انسانیت و عدالت و با زورگویی و تهدید و تحریم سعی در قبضه ی استقلال ملت ها دارند. ما باید در همه ی زمینه ها پیشرفت کنیم تا روی پای خود بایستیم، وقتی پیشرفت و عدالت اجتماعی هر چه بیشتر شکوفا شود، امریکایی و هر بیگانه ای عقب نشینی می کند، چون توان مقابله با یک ملت را ندارد، باید در همه ی زمینه ها،علمی و اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی پیشرفت هر چه بیشتر کنیم تا کسی نتواند به ما زور بگوید، ملت ایران زیر بار زورگویی بیگانه نمی رود و پیشرفت عاقلانه و زیرکانه را حق مسلم خود می داند
 • ناشناس DE ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۲
  1 0
  با فرض اینکه حتی اگر دوران ترامپ خیلی زود به سر آید لیکن بدعت یکجانبه و ناصوابی که در محیط بین المللی برجای گذاشت همچون خروج از توافقنامه پاریس گرفته تا لغو کنوانسیون های مختلف و آنچه که به ما مربوط میشد همانند برجام و اخیرا پیمان مودت میان ایران و آمریکا دولتهای جانشین معتدلتر هرگز به دوران قبل از ترامپ باز نخواهند گشت و دنیا بایستی مدتها چشم براه رسیدن فردی همچون ترامپ البته با دیدگاه مخالف او بماند