۰ نفر
۲۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۴

این رود که سرچشمه های آن در خارج از استان قرار گرفته است، از ارتفاعات «خوسف» و خراسان جنوبی سرچشمه می گیرد و از بخش شمالی، وارد استان کرمان می شود. عمده‌ترین سرچشمه‌ی این رود از سمت شمال غرب و غرب در کوه‌های مشرف به شمال شرق راور می‌باشد. کوهی به ارتفاع ۲۷۷۷ متر از سطح دریا که به مختصات جی‌پی‌اس ۶۵ ۰۷ ۲۰ ۳۱ شمال ۹۰ ۳۷ ۲۶ ۵۷ شرق است که رود بعد از پیمودن ۲۲۰ کیلومتر به باتلاق‌های شمال شرق کلوت‌ها می‌ریزد. در طول مسیر با اضافه شدن آب­ های خروجی از ارتفاعات راور، رود مسافتی حدود 200 کیلومتر را طی می کند تا پس از گذشتن از کناره‌ی غربی گندم بریان، در بخش شمالی کلوت ها به گود نمک یا چاله شور ختم شود.

رود شور در کویر لوت

گردشگرانی که مسیر شهداد به نهبندان را طی می کنند، پس از تماشای اعجاب کلوت ها و زیبایی‌های تپه‌های تخم مرغی به چاله شور می رسند. خط گذر رود شور در بخش های مختلف این محدوده دیده می شود و در نقطه ای از زیر جاده می گذرد.

رود شور در کویر لوت

در اواخر پاییز و زمستان، چاله شور از جریان رود پر می‌شود و تصویر تپه‌های تخم مرغی و تک کلوت‌ها چون جزایری زیبا و کوچک در میان آب، شکوهی خاص به فضا می بخشد. غلظت نمک رودشور به خصوص در سالهای کم آب، به قدری است که همواره بلورهای نمک به شکل تخته‌های شیشه‌ای در کناره رود شکل گرفته‌اند و در برخی مواقع، حرکت آب در بین بلورهای نمک به سختی انجام می گیرد. مزه کردن آب این رود تا چند روز آثار شوری و تلخی را بر لب ها به جا می‌گذارد.

رود شور در کویر لوت

رود شور در کویر لوت

رود شور در کویر لوت

رود شور در کویر لوت

رود شور در کویر لوت

منبع : لست سكند

2121

کد خبر 810816

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =