خراسان نوشت: می خواهم فریاد بزنم«آهای مدیرانی که از شدت خدمتگزاری به مردم پلک هایتان خمار شده است! آیا شنیدید ماجرای مرد قاتلی را که می گفت: «از شدت عصبانیت بیرون آمدم تا خشم خود را تخلیه کنم ولی هیچ کجا را نداشتم که بروم! به ناچار دوباره به خانه بازگشتم و با ضربات چوب همسرم را کشتم؟!»

آیا شنیده اید که چند ماه قبل جوان کوچه نشین فقط به خاطر نشستن در کوچه خون به پاکرد و جوانی را نیز به قتل رساند؟ البته نمی توان به طور مطلق علت این جنایت ها را نداشتن تفریحگاههای سالم و در دسترس دانست اما قطعا وجود این امکانات در کاهش بزهکاری و جنایت موثر است.
از این ماجراها در مشهد فراوان رخ می دهد اما گویا هیچ کس ریشه این حوادث تلخ را نمی بیند...
عده ای برای راه اندازی جاده ای به نام کمربندی سبز به زمین و زمان دست می یازند و معتقدند که باید ترافیک شهر را چاره کرد. حال کاری به این نداریم که زمین های آن منطقه را به امید راه اندازی همین جاده چه کسانی خریده اند! ابتدا برای کاهش ترافیک در آن منطقه بولوار پیروزی راه اندازی شد و آسمان خراش ها و آپارتمان ها سر به فلک کشید! باز هم کاری ندارم که چه کسانی ابتدا زمین های آن منطقه را خریدند!
بعد از آن بولوارهای متعدد دیگر مانند بولوار شهید فکوری و بولوار نماز و ... برای ترافیک آن منطقه رونمایی شد و فقط همان هایی سود بردند که هم اکنون نیز زمین‌های دیگری خریده اند یا ...!
اگر نبود اقتدار و کلام رهبری، اکنون دیگر از آن ارتفاعات سبز جز هتل و آپارتمان و مراکز تجاری چیز دیگری خودنمایی نمی کرد! اما هیچ با خود اندیشیده‌اید که مشهد کمتر از نمک آبرود است! آیا شهر به این بزرگی نیاز به تفریحگاه یا کوهستان پارکی ندارد! آیا نمی شود سرمایه گذاران خرد و کلان را به یاری بگیرید و آن منطقه را به پارک های جنگلی سرسبز همراه با تفرجگاه های زیبا و دشت های وسیع کاهش هیجانات دوران نوجوانی و جوانی شهروندان مشهدی تبدیل کنید! نمی دانم چرا برای بازگشایی هزارمتر مسیر مجیدیه به طرقبه و شاندیز مقاومت می شود اما چند کیلومتر راه برای رفتن به طرقبه باید از کمربندی جنوبی بگذرد!
ضمن این که دیگر طرقبه و شاندیز شهری خارج از مشهد است و باید مدیران و مسئولان به فکر ایجاد تفریحگاه های سرسبز در ارتفاعات جنوبی باشند تا مردم برای رفتن به طرقبه ساعت ها در ترافیک شدید بولوار وکیل آباد به زمین و زمان بد و بیراه نگویند! به راستی اگر این تفریحگاه ها را نسازیم و همچنان در پی جاده سازی برای ساختن برج و آپارتمان باشیم چه برسر مردم می آوریم؟!
هیچ کس با جاده سازی و کاهش ترافیک مخالف نیست اما نباید به این بهانه رانت های کلانی را به آنانی واگذاریم که با رانت اطلاعاتی زمین های منطقه را به یغما برده اند و حتی به کوه خواری روی آورده اند! اگر تفریحگاه مناسب به حد کفایت و دردسترس همگان در مشهد بود و شهروندان اوقات خودشان را در این فضاهای دل انگیز می گذراندند آیا جوانی که سرکوچه نشسته بود چنین بی محابا خون به پا می کرد؟ لحظه‌ای به خود بیاییم !
همان گونه که با احداث چند بولوار و فروش زمین های حاشیه آن ، گره ای از ترافیک آن منطقه از شهر گشوده نشد، بعید به نظر می رسد که با این کمربندی هم این گره کورگشوده شود، جز آن که محیط زیست را تخریب کرده ایم و عده ای از رانت خواران را پولدارتر! پس به فکر ساختن تفریحگاه باشیم تا قتلگاه‌ها نابود شوند! به امید آن روز.


23231

 

کد خبر 810895

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =