۰ نفر
۱۲ مرداد ۱۳۸۹ - ۰۸:۳۴

قیمت هر بشکه نفت از مرز 80 دلار گذشت و رقم 81 دلار و 26 سنت را پشت سر گذاشت.

روز دوشنبه هفته جاری قیمت نفت با دو دلار افزایش به 82 دلار و 36 سنت رسید که این رقم درآغاز معاملات روز سه شنبه با کاهش 10 سنتی مواجه شد.با این حال این رکورد طی چند ماه گذشته بی سابقه بوده است. همچنین هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال برای تحویل در ماه سپتامبر ، در سطح 80 دلار و 77 سنت داد و ستد شد.

کارشناسان تاکید دارند:تضعیف دلار و تقویت بازار سهام در واکنش به افزایش خوش بینی های اقتصادی، مهم ترین دلایل جهش قیمت نفت بودند.

جن مکگیلیان، تحلیلگر مؤسسه آمریکایی تردیشن انرجی، گفت: با ضعیف باقی ماندن دلار، جذابیت قیمت های رو به رشد سهام برای سرمایه گذاران بیشتر می شود و دلیل رکوردزنی قیمت نفت، این موضوع است.

از سوی دیگر، افزایش تولید در آمریکا و اروپا و تحولات مثبت اقتصادی در چین، سبب شد نگرانی ها درباره احتمال بازگشت به رکود اقتصادی، کمرنگ شود.

ماه گذشته، بخش تولید آمریکا برای دوازدهمین ماه متوالی، با روندی بهتر از پیش بینی ها، رشد کرد.

یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت نفت، اعلام شکل گیری چهارمین طوفان حاره ای امسال در مرکز اقیانوس اطلس بود.

البته بنا به جدیدترین پیش بینی های اداره ملی طوفان آمریکا، این طوفان، از ایالت فلوریدا و منطقه نفت خیر خلیج مکزیک عبور نخواهد کرد.

در چند سال اخیر، دوره زمانی بین ماه اوت تا اکتبر، نقطه اوج فصل طوفانی اقیانوس اطلس بوده است.

با ورود این طوفان ها به خلیج مکزیک، زیرساخت های نفتی آمریکا و مکزیک در معرض تهدید قرار می گیرد.

عده ای از تحلیلگران نیز احتمال دادند که با توجه به کاهش واردات آمریکا و توقف موقت تولید نفت در خلیج مکزیک به دلیل طوفان بانی، ذخایر نفت آمریکا در هفته گذشته کاهش یافته است.

در این بین  اطلاعات منتشر شده از سوی کمیسیون معاملات آتی کالا در آمریکا در روز جمعه گذشته (8 مرداد)، نشان دهنده افزایش خوشبینی سرمایه گذاران ریسک پذیر نسبت به دورنمای بلند مدت قیمت نفت بود.

کد خبر 81116

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =