ایسنا نوشت: نخست وزیر پاکستان در یک گفت‌وگو ابراز امیدواری کرد که کشورش بتواند میان تهران و ریاض نقش میانجی ایفا کند.

عمران خان نخست وزیر پاکستان که طی کمتر از یک ماه و نیم گذشته برای دومین بار به عربستان سفر کرده است، در گفت‌وگو با پایگاه خبری-تحلیلی میدل ایست آی ابراز امیدواری کرد که اسلام‌آباد بتواند برای کاهش تنش میان ایران و سعودی‌ها میانجی‌گری کند.

 

عمران خان و بن سلمان

 

وی اظهار داشت: بهترین اتفاقی که ممکن است بیفتد، این است که بتوانیم این دو را گرد هم جمع کنیم و به کم کردن این اختلاف و رهایی از آن کمک کنیم.

عمران خان افزود: وضعیت (روابط) ایران و آمریکا برای همه ما در جهان اسلام نگران کننده است. آخرین چیزی که جهان اسلام به آن نیاز دارد، یک درگیری دیگر است. مسئله نگران کننده این است که دولت ترامپ به نوعی در حال حرکت به سمت یک مناقشه با ایران است.

نخست وزیر پاکستان همچنین گفت: از نظر ما، ایران یک همسایه است. ما در حال حاضر با یک همسایه خود، یعنی افغانستان مشکل داریم. این سیاستی است که از اسرائیل هدایت می‌شود که آمریکا را به سمت درگیری با ایران سوق می‌دهد.

وی در ادامه با اشاره به پایبندی ایران به توافق هسته‌ای 2015 گفت: اما تصمیم دولت آمریکا برای خروج از این توافق و بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران به‌طور مستقیم به پاکستان نیز آسیب زده است. قیمت نفت در طول یک سال و نیم گذشته دو برابر شده است. تاثیر آن بر کشورهای فقیر به افزایش فقر منجر شده است. بنابراین، من امیدوارم که عقلانیت حکمفرما شود و این اختلافات پایان یابد.

عمران خان در پاسخ به این سوال که آیا خواهان لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران است، پاسخ داد:

بله، چنین چیزی را می‌خواهم.

به گزارش ایسنا، عمران خان نخست وزیر پاکستان روز سه‌شنبه برای دومین بار در طول پنج هفته گذشته به ریاض سفر و با  ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی و محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور دیدار و درخصوص همکاری های دو کشور به ویژه در زمینه اقتصادی گفت‌وگو کرد.

52310

کد خبر 815025

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =