خطر ابتلا به سرطان مغز در صورت داشتن تعداد سلول‌های مغزی بیشتر

ایسنا نوشت: مطالعات محققان نروژی نشان می‌دهد که تعداد زیاد سلول‌های مغزی خطر ابتلا به سرطان مغز را بیشتر می‌کند.

مطالعات جدید نشان می‌دهد که هرچه‌ قدر تعداد سلول‌های مغزی انسان بیشتر باشد، خطر ابتلا به سرطان مغز بیشتر می‌شود. "ایون هاویگ فیلینگن"(Even Hovig Fyllingen) کاندیدای دکتری دانشگاه "علم و فناوری" نروژ(NTNU) اظهار کرد، داشتن یک مغز بزرگ به معنی داشتن سلول‌های مغزی زیاد است. این سلول‌های زیاد مغزی نیز می‌توانند تقسیم سلولی زیاد داشته باشند.

اگر در روند این تقسیم سلولی یک جهش ایجاد شود، این امر منجر به بروز سرطان می‌شود. سرطان مغز جزو سرطان‌های نادر است ولی اگر فردی به این بیماری مبتلا شود، احتمال زنده ماندن فرد نسبتا کم خواهد بود. مطالعات متعدد نشان می‌دهد که اندازه اندام‌های مختلف بدن عاملی مهم در ابتلا به سرطان به حساب می‌آید.

به طور مثال، زنانی که سینه بزرگتری داشته باشند، خطر ابتلا به سرطان سینه در آنها بیشتر است. محققان این مطالعه از داده‌های موجود در مرکز بهداشت "Nord-Trondelag" استفاده کردند. این داده‌ها از هزاران نروژی گردآوری شده بود.

این اطلاعات از افرادی بود که طی سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۵ میلادی دچار تومور مغزی بودند. محققان برای اندازه‌گیری اندازه مغز، از اسکن "ام‌آرآی"( MRI)  استفاده کردند. سپس از این اسکن‌ها یک مدل سه‌بعدی ساختند تا حجم داخل مغز میلی‌متری اندازه‌گیری شود. این مطالعات همچنین نشان داد، مردان بیشتر از زنان به تومور مغزی دچار می‌شوند. فیلینگن  گفت: این امر به این دلیل است که بدن مردان بزرگتر از زنان است بنابر این مغز بزرگ‌تری دارند.

البته این به این معنا نیست که مردان باهوش‌تر از زنان هستند. این در حالی است که زنانی که مغز بزرگی دارند، در مقایسه با مردانی که مغز بزرگی دارند، با احتمال بیشتری به تومور مغزی مبتلا می‌شوند.

5656

کد خبر 821363

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =