احمد توکلی: حداقل قیمت ارز باید ۸۰۰۰ تومان باشد، نه ۴۲۰۰ تومان

احمدتوکلی در مصاحبه با روزنامه خراسان گفت: موقعی که دولت ارز را ۴۲۰۰ اعلام کرد، در کمیسیون اقتصادی مجمع پرسیدم که این را از کجا آوردید؟ چرا عدد دیگری نه؟ گفتند ما از الگوی PPP (برابری قدرت خرید) به این رسیدیم. یعنی اگر شما سبدی از کالاها و خدمات را داشته باشید، و در داخل کشور، قیمت این سبد مثلاً ۵۰ هزار تومان باشد، همچنین این سبد در کشور دیگر پنج دلار قیمت داشته باشد، در نتیجه ارزش هر دلار، ۵ هزار تومان می شود. این مدل همچنین بیان می کند که وقتی تورم های متفاوت در کشورها وجود داشته باشد و یکسان نباشد، برای قیمت واقعی ارز، قیمت را باید ضرب در عدد یک به اضافه تفاضل تورم دو کشور کرد.

توکلی در نقد این روش تعیین نرخ واقعی ارز گفت: این مدل پیش فرض هایی دارد که در ایران صادق نیست. اول این که دو کشور باید در یک سطح از صنعتی شدن باشند. تا این که آن سبد کالا درست در بیاید و تشابه واقعی داشته باشد. دوم این که دو کشور باید دارای روابط تجاری گسترده باشند. سوم این که بازار ارز دو کشور باید آزاد باشد. در صورتی که اولی و دومی نیست و سومی هم به طریق اولی نیست. چرا که بازار ارز ایران دولتی است. وی تصریح کرد: ۶۰ درصد عرضه ارز در بازار ایران را دولت انجام می دهد و تقریباً به همین میزان تقاضا را هم دولت در بازار دارد. در صورتی که بازار آزاد، تمام عواملش باید کوچک باشند. چهارم، و از همه مهم تر نیز، سال پایه مبناست. سال پایه را در این مدل چه سالی می گیرید؟ هر سال پایه ای، جواب این مدل را متغیر خواهد کرد.وی گفت: دولتی ها گفتند که ما نرخ پایه را ۳۸۵۰ تومان که در بودجه هست گرفتیم. این در حالی است که نرخ دلار در بودجه یک نرخ اعتباری حاصل چانه زنی سیاسی است و واقعیت ندارد.

توکلی به نمودار مقایسه نرخ ارز مبتنی بر نظریه برابری قدرت خرید (نمودار شماره یک)با نرخ ارز آزاد اشاره کرد و گفت در این نمودار، و از ۱۹۷۷ تا حالا، این دو هیچ کدام با هم برابر نبوده اند. این نشان می دهد که بازار آزاد از نرخ حاصل از این فرمول تبعیت نمی کند. اگر تبعیت می کرد نباید این قدر بین نرخ ها فاصله می افتاد.بنابراین باید در نظر داشت که فرمول خاصی برای تعیین نرخ ارز نمی توان داشت. منتها باید چند قاعده را در تعیین نرخ ارز رعایت کرد. اول این که ذخایر ما را خالی نکند. دوم به قدرت رقابت خارجی ما لطمه نزند، سرمایه گذاری و تولید را تشویق کند.

این فعال سیاسی اصولگرا با همه این احوال، اعلام کرد: علایمی وجود دارد که به نظر می رسد، نرخ مطلوب بانک مرکزی برای ارز، هشت هزار تومان است. مرکز پژوهش های مجلس سال قبل بررسی انجام داد که بودجه سال ۹۸ در چه شرایطی تراز می شود. این به دست آمد که جز با ارز هشت هزار تومان تراز نمی شود. البته در این میان، شاهد تلاش دولت برای رسیدن ارز به این نرخ نیستیم و همان طور که دیدیم، بانک مرکزی حتی کف هم برای نرخ ارز در سطح ۱۱ هزار و ۵۰۰ هم می گذارد.

۱۷۱۷

کد خبر 823610

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • IR ۰۶:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۹
  0 0
  آنوقت در آمدها باید دوبرابر فعلی باشد.
 • جاسم US ۰۷:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۹
  0 0
  شماها موخ ریازیتاتین به خدا
 • IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۹
  0 0
  جناب آقای توکلی الحمدلله شما جز کسانی هستید که از اول انقلاب در مسئولیتهای مختلف و بخصوص نمایندگی مجلس شورای اسلامی در قطار خودی های نظام بوده اید و قسمتی از مشکلات معشیتی و فرهنگی و اجتماعی جامعه بعهده شما هم می باشد ودر این دوران مرتب قیمت ارز سه برابر شده و هر دفعه با قیمتی حدود دو برابر آن را نگه می دارید و بر سر ملت هم منت گذاشته می شود لطفا بفرمایید درآمد حقوق بگیران در این مدت که ارز از 70 تومان به 15000 تومان رسیده چند برابر شده است حتی با همین ارز 8000 تومانی که میگویید هر چه باشد شما با بازاریان و بازرگانان حشر ونشر بیشتری دارید تا مردم عادی
 • mohamad IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۹
  0 0
  ژست روشنفکری گرفتن که کاری نداره جناب توکلی.شما توی 40 سال بعد انقلاب حداقل 30سال مسئول بودی خودت چه خروجی ای برای مملکت داشتی . تو که میگی دلار باید 8000 تومان باشه هیچ وقت نشستی با خودت فکر کنی حداقل حقوق تو این کشور چقدر باید باشه تا من و امثال من بتونیم جواب حماقتهای تو و امثال تو را بدیم و آروم زندگی کنیم.
 • IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۹
  0 0
  برای شماها بله. برای ما ملت بیچاره 4200 هم زیاد است
 • من IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۹
  0 0
  به هیچ وجه محاسبات شما را قبول نداریم چون یک فاکتوری است. اگر حداقل قیمت ارز باید 8000 تومان باشد که در مورد عدد آن شک دارم حداقل دستمزد هم باید 4 میلیون تومان باشد.
 • IR ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۹
  0 0
  تئوریسین طرح تثبیت قیمتها که آن فجایع را به بار آورد، باز تئوری جدیدی ارائه میدهد.