افسردگی عامل چاقی است یا چاقی عامل افسردگی؟

«افسردگی» و «چاقی» دو مشکل بزرگ جهانی هستند و مطالعات ژنتیک در مقیاس بزرگ نشان می‌دهد هم چنان‌که ارتباط میان این دو دشوار است، تفکیک کردن این دو نیز امکان‌پذیر نیست.

به گزارش خبرآنلاین، یافته‌های جدید محققان انگلیسی-استرالیایی نشان می‌دهد دو عامل افسردگی و چاقی تشدیدکننده یکدیگر هستند. آن‌ها می‌گویند افراد با مشخصات متابولیک مساعد برای افسردگی ازلحاظ ژنتیکی در وضعیت مشابه افراد مستعد چاقی هستند.این وضعیت در زنان بیشتر دیده می‌شود. {لینک} {لینک}

محققان دانشگاه Exeter انگلیس همراه با دانشگاه South Australia با بررسی دیتای پزشکی 48 هزار بیمار افسرده و مقایسه آن با 290 هزار کیس کنترل‌شده متوجه شدند که تأثیر روانی چاق شدن به‌احتمال‌زیاد باعث افسردگی می‌شود.

دکتر Jess Tyrrel مدیر این تحقیق می‌گوید: این نتایج بینشی عمیق در اختیار شما قرار می‌دهد تا به کاهش افسردگی کمک کنیم.

تحقیقات پیشین حکایت از این داشت که افسردگی اغلب در افراد چاق دیده می‌شود.{لینک} اما مطالعات مشاهده‌شده قادر به نشان دادن اینکه آیا چاقی باعث افسردگی می‌شود، نبود. چراکه عوامل زیادی در این زمینه می‌توانند نقش داشته باشند. چاقی عامل خطر برای بروز برخی مشکلات است که چاقی می‌تواند یکی از آن‌ها باشد.

برخی دیگر معتقدند افسردگی نیز می‌تواند باعث چاقی شود.

دیگران نیز می‌گویند افسردگی و چاقی یکدیگر را تشدید می‌کنند.چاقی می‌تواند باعث افسردگی شده و با بروز علائم افسردگی چاقی افزایش یابد.

یافته‌های این محققان در مجله International Journal of Epidemiology منتشرشده است.{لینک}

5656

کد خبر 824822

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =