بازخوانی واکنش امام خمینی(ره) به نامه جیمی کارتر در سال ۶۷

نامه جیمی کارتر چند سال پس از اتمام ریاست جمهوری‌اش به رهبر کبیر انقلاب اسلامی با واکنش ایشان مواجه شد.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ امروز ۲۸ آبان و در سالگرد  افشای نامه جیمی کارتر رئیس‌جمهور اسبق آمریکا به امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی به بازخوانی واکنش ایشان به این نامه پرداخت که ذیلاً می‌خوانید:

افشای نامه کارتر به امام خمینی در 28 آبان سال 1367 بار دیگر رسوایی بزرگی برای امریکا به همراه داشت.  سال 1367 بار دیگر رسوایی بزرگی برای آمریکا به همراه داشت. در این نامه شیطنت‌آمیز که به ماجرای گروگان‌های امریکایی در لبنان مربوط می‌شد؛ رئیس‌جمهور اسبق امریکا با القای علاقه جمهوری اسلامی ایران به مذاکره با امریکا حل معضل گروگان‌های امریکا در لبنان را زمینه‌ای برای گشوده شدن راه‌های ارتباطی دانست. در مقابل حضرت امام خمینی در پیامی صریح و کوتاه به این شیطنت امریکایی‌ها پاسخ دادند و با افشای آن سندی دیگر از ناکامی امریکایی‌ها را رقم زدند. 

روزنامه «جمهوری اسلامی» و همچنین روزنامه رسالت» در شماره 29 آبان 1367 خود به نقل از واحد مرکزی خبر نوشتند: در پی رسیدن نامه‌ای منسوب به جیمی کارتر رئیس‌جمهور سابق آمریکا خطاب به امام خمینی به دفتر ایشان، امام امت فرمودند که برای جلوگیری از هرگونه سوء استفاده متن این نامه به اطلاع عموم برسد. در این رابطه از سوی حجت‌الاسلام حاج سید احمد خمینی اطلاعیه‌ای منتشر شد که متن آن بدین شرح است:

به اطلاع عموم می‌رساند امروز شنبه (دیروز) نامه‌ای منسوب به آقای کارتر رئیس‌جمهور اسبق آمریکا خطاب به حضرت امام مدظله‌العالی رسیده است که کارشناسان ما خط جیمی کارتر را تایید کردند و حضرت امام فرمودند: «برای جلوگیری از هرگونه سوء استفاده این نامه به اطلاع عموم برسد».

لحن نامه بصورتی است که گویی ایران مایل است با آمریکا ارتباط برقرار کند ولی گروگان‌های آمریکایی در لبنان مانع این امر می‌باشند که حضرت امام ضمن تکذیب هرگونه ارتباط ایران با گروگان‌گیری فرمودند: «همان گونه که بارها گفته‌ام رابطه ایران و آمریکا، رابطه گرگ و میش است و بین این دو آشتی نیست».

متن نامه منسوب به کارتر،به امام خمینی به این شرح است:

30 اکتبر 1988

آیت‌الله خمینی

امید من این است که هرچه زودتر گروگان‌های آمریکائی در لبنان بتوانند آزاد شوند. این اقدام یک مانع اساسی در از سرگیری روابط دوستانه بین ایران و ایالات متحده آمریکا که دارای اهمیت حیاتی برای دو کشور می‌باشد را برخواهد داشت. بمنظور جلوگیری از سیاسی نمودن این اقدام بشردوستانه در کشور ما و برای ممانعت از به تاخیر افتادن آزادی گروگان‌ها یک کانال حتی‌المقدور بی‌طرف آمریکائی می‌بایست به کار گرفته شود. ما در مرکز «کارتر» مایل هستیم که به هر صورت متناسب کمک کنیم – مرکز ما در فعالیت‌های خود یک مرکز غیر حزبی است.

ارادتمند/ جیمی کارتر 

تکمله – بعنوان یک موضوع مورد علاقه شخصی درخواست می‌کنم که شما در آزادی از زندان یک تبعه آمریکائی به اسم «دیوید ردهام» که بیش از 8 سال در ایران حبس بوده است مساعدت نمایید.

2929

کد خبر 826228

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =