۰ نفر
۱۸ مرداد ۱۳۸۹ - ۰۷:۰۳

این شب‌ها زمین از بقایای غبار برجامانده از دنباله‌دار سویفت-تاتل عبور می‌کند و بارش شهابی برساووشی در حال وقوع است. اوج این پدیده در بامداد جمعه 22 مردادماه اتفاق می‌افتد که در هر ساعت حدود 60 ساعت از پهنه آسمان عبور می‌کند.

تصویر نیز مردی را نشان می‌دهد که در منطقه چاگن‌هیل در آروزای سوییس ایستاده و چشم‌انداز ستارگان را از ارتفاع 2هزار متری سطح دریا تماشا می‌کند. هرچند ماه در آسمان نیست و تاریکی بی‌نظیر آسمان امکان ثبت چنین تصویری را فراهم آورده، اما روشنایی روستای واقع در دره، دامنه کوه را روشن کرده است. این درحالی است که اگر شب کاملا تیره بود، غیر از ستارگان آسمان چیز دیگری را نمی‌شد دید!

بالای سر رصدگر می‌توان خوشه پروین را به وضوح مشاهده کرد که یک شهاب متعلق به بارش شهابی برساووشی پایین‌تر از آن عبور کرده است. از آن‌جاکه شهاب‌ها بسیار سریع حرکت می‌کنند، روی عکس و فیلم 20 برابر کم‌نورتر ثبت می‌شوند. بنابراین شهاب کم‌نوری که در تصویر مشخص است، از دید ناظر ایستاده در آن‌جا بسیار پرنور و به روشنایی ستاره دبران دیده می‌شد، همان ستاره نارنجی رنگی که کمی دورتر از آرنج چپ این مرد قرار گرفته است. برای تماشای عکس بزرگ، اینجا را کلیک کنید

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 82733

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =