۰ نفر
۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۳
۲ پدیده نجومی در آسمان ۷ آذرماه

ایسنا نوشت: بامداد فردا چهارشنبه، ۷ آذر خوشه "کندوی عسل" به کمترین فاصله خود با ماه قرار می‌گیرد.

مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در این باره گفت: در ساعت ۲۷ دقیقه بامداد روز چهارشنبه ۷ آذر، خوشه کندوی عسل در کمترین فاصله با ماه قرار می‌گیرد.

وی اضافه کرد: در این روز همچنین سیاره تیر به "حضیض خورشیدی" می‌رسد. عتیقی با تاکید بر اینکه در این پدیده سیاره تیر در کمترین فاصله با خورشید قرار می‌گیرد، خاطر نشان کرد: این رخداد نجومی در ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه فردا، چهارشنبه ۷ آذرماه رخ می‌دهد.

سیاره عطارد یا تیر کوچکترین و نزدیکترین سیاره به خورشید بوده که سطح رو به خورشید آن به‌ دلیل نزدیکی به خورشید، بسیار داغ و سطح پشت به خورشید آن نیز بسیار سرد است. این سیاره دارای حفره‌های کوچک و بزرگ زیادی است که حکایت از برخورد شهاب‌سنگ‌ها دارد؛ البته قطر برخی از دهانه‌ها به ده‌ها کیلومتر می‌رسد. برخی از این دهانه‌ها محل خروج مواد مذاب است که امروزه با سنگ‌های مذاب پر شده‌اند و مانند کوه‌های آتشفشانی هستند.

تیر، کوه و آتشفشان‌های بزرگ و عمده‌ای ندارد و از نظر فعالیت‌های زمین‌شناختی سیاره‌ای مرده به‌شمار می‌آید. عطارد از دسته سیاره‌های زمین‌سان است، ضمن آنکه این سیاره همانند سیاره‌های ناهید و ماه، حالت‌های گوناگونی از هلال تا قرص کامل را به خود می‌گیرد.

5656

کد خبر 828257

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =