۰ نفر
۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۸ - ۲۰:۱۱

تبلیغات انتخابات می‌تواند دارای جذابیت‌هایی باشد که مهمترین آنها آگاهی یافتن از افرادی است که در دولت بعدی حضور دارند

مردم در شرایطی به پای صندوق‌های رأی می‌روند که نمی‌دانند چه کسانی به عنوان وزرای رئیس‌جمهور آینده بر بخشی از سرنوشت چهارساله‌شان حکم می‌رانند؛ اگر این همراهان و اعضای کابینه در روزهایی که برای انتخاب نهایی سرنوشت‌ساز است معرفی شوند معیاری از آنچه آقای رئیس‌جمهور می‌اندیشد به دست انتخاب‌کنندگان می‌دهد تا مردم ساده و آسوده‌تر انتخاب کنند و بی‌حدس و گمان و بدون اینکه بر پایه ظواهر و شنیده‌ها تصمیم بگیرند رئیس‌جمهور را برگزینند، چرا که تصویر و تفکر آنانی که رئیس‌جمهور را همراهی می‌کنند نیم رخ عینی از چهره «رئیس‌جمهور» می‌تواند باشد؛ این همان استدلال قدیمی است که فلانی را به دوستانش بشناس!

معرفی کابینه پیش از انتخابات یکی از خواسته‌هایی است که این روزها توسط برخی نامزدها و چهره‌های سیاسی مطرح شده تا جایی که روز گذشته آیت الله امامی کاشانی امام موقت جمعه تهران که کمتر به مواضع سیاسی شناخته می‌شود خواستار آن شد که کاندیداهای ریاست جمهوری اعضای کابینه خود را معرفی کنند.

پیش از این برخی فعالان سیاسی از معرفی کابینه به عنوان موضوعی که «بایدی» برای آن وجود ندارد یاد کرده بودند چرا که بر اساس ساختار سیاسی کشورمان که بیشتر ریاستی است تا پارلمانی الزامی برای آن وجود ندارد و قانون نیز درباره آن چیزی نگفته است.

با جدی شدن رقابت دهم ریاست جمهوری این موضوع در حال تبدیل شدن به یکی از الزامات گزینش رئیس‌جمهور شده تا در غیاب فعالیت عینی احزاب مردم مستقیماً بخواهند آنانی را که چهارسال در بالاترین مناصب حکومتی و در مقام وزیر با رئیس‌جمهور همراهی می‌کنند را بشناسند. دیگر شناختن «رئیس» کافی نیست که دانستن کابینه به عنوان امری لازم قلمداد می‌شود، هر چند که نامزدهای ریاست جمهوری دهم موضع مشابهی در قبال آن اتخاذ نکرده‌اند. در حالی که محسن رضایی می‌گوید یک هفته مانده به انتخابات برخی اعضای کابینه‌اش را انتخاب می‌کند میرحسین موسوی و مهدی کروبی در موضعی مشابه معتقدند که معرفی کابینه‌شان منجر به «زدن» و «قربانی شدن» آنها می‌شود و محمود احمدی‌نژاد نیز تاکنون درباره آنانی که در صورت موفقیت او را در کابینه دهم همراهی می‌کنند سخنی نگفته است. وجه مشترک 4نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری کلی‌گویی‌های آنان درباره ایده‌هایی است که به دنبال اجرایی کردن آن هستند؛ ذهنیت‌هایی که برای عینی شدن آن دیدن همراهان احتمالی می‌تواند مفید باشد.

«خبر» پس از بررسی دیدگاههای کارشناسان و گمانه‌زنی‌های سیاستمداران به ارائه جدول اسامی برخی چهره‌های کابینه 4نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری دهم پرداخته است.

کابینه احتمالی

جدول را بزرگتر ببینید

کد خبر 8379

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۴:۵۹ - ۱۳۸۸/۰۲/۲۶
  0 0
  به نظر کاملا بی ربط میاد و بعیده نصف این موارد هم درست از آب دربیاد
 • رضا IR ۰۵:۵۲ - ۱۳۸۸/۰۲/۲۶
  0 0
  آقاي نعمت زاد را به عنوان كانديداي وزارت صنايع و نفت از طرف آقاي موسوي حتما در نظر داشته باشيد
 • بی نام GB ۱۰:۴۷ - ۱۳۸۸/۰۲/۲۶
  0 0
  با این وجود دولت نهم در حق وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم و امور خارجه کمی کم لطفی کرده است.
 • مریم IR ۱۱:۰۵ - ۱۳۸۸/۰۲/۲۶
  0 0
  کار ابتکاری قشنگی بود.
 • بی نام GB ۱۱:۴۲ - ۱۳۸۸/۰۲/۲۶
  0 0
  اگر احتمال این لیست قوی است، از عزیزان خواهش عاجزانه دارم در انتخاب وزیر صنایع و معادن دقت بیشتری بکنند و کسی را برگزینند که شایسته و توان برقراری ارتباط با مدیران صنایع را داشته باشد. آقای منطقی توان حل اختلافات خود با سایر خودروسازان و حتی مدیریت مجموعه عظیم ایران خودرو را نداشت حال چگونه می تواند برای صنعت کشور پیشنهاد شود. اگر مدیر خودروسازی مدنظر داریم جناب مهندس قلعه بانی که نشان عالی ریاست جمهوری و همچنین مدیر نمونه کشوری در جشنواره شهید رجایی بوده که بهتر هستند.
 • بی نام IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۸۸/۰۲/۲۷
  0 0
  حیف که تو این مملکت آنقدر آدم شايسته کمه که با وجود کانديداهای تندرو و میانه رو ولی باز کابینه های آنها زیاد با هم تفاوت ندارند! یعنی هیچ فرد شایسته دیگری نیست؟ و ......
 • ابراهیم IR ۰۶:۳۷ - ۱۳۸۸/۰۲/۲۸
  0 0
  چرا آقای صفار هرتدی با این همه تلاش صادقانه حذف شده اند؟ آیا صحت دارد که ایشان قرار است رییس سازمان صدا و سیما شوند؟
 • بی نام IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۸۸/۰۳/۱۳
  0 0
  واي كابينه آقاي موسوي چرا اينجوريه؟ پورمحمدي؟ ضرغامي؟ واي