۰ نفر
۲۶ اردیبهشت ۱۳۸۸ - ۰۷:۳۶

کارت‌های اعتباری جدید از نمایشگری بهره می‌برند که برای جلوگیری از کلاهبرداری‌های آنلاین، ‌هر بار رمز عبور جدیدی می‌سازند.

کارت‌ ایمو برای هر استفاده جدید از آن، رمز عبور جدیدی می‌سازد و آن را بر روی نمایشگر خود نشان می‌دهد. سازندگان این کارت اعتباری جدید معتقدند که استفاده از این فناوری، کار کلاهبرداران را بسیار دشوار خواهد کرد، زیرا برای هر داد و ستد جدید نیاز به رمز شخصی جدیدی خواهد بود.

این فناوری جدید برای مقابله با کلاهبرداری‌هایی ابداع شده که این روزها به شدت در حال افزایش است. با وجود این‌که فناوری تراشه‌ و عدد شناسایی فردی، احتمال وقوع جرم را در حوزه مالی بسیار کاهش داده، ‌اما وقتی به فرمان‌های تلفنی،‌ اینترنتی یا ای‌میلی نگاهی بیاندازیم،‌ شمار جرایم بی‌نیاز به استفاده از کارت هر سال بالاتر می‌رود، به‌طوری‌که بیش از 50 درصد کلاهبرداری‌های مرتبط با کارت اعتباری را شامل می‌شود.

بر اساس محاسبات انجمن خدمات پرداختی انگلستان که مرکز داد و ستدهای مالی بانک‌ها، گروه‌های ساختمانی و شرکت‌های کارت‌های اعتباری است، میزان کلاهبرداری‌های از این دست در سال 1387 / 2008 حدود 328.4 میلیون یورو بوده که نسبت به سال قبل، 13درصد افزایش داشته است.

برای داد و ستدهای متداول، شماره 16 رقمی درج شده بر روی کارت اعتباری، تاریخ اعتبار کارت و شماره امنیتی سه رقمی نوشته شده در پشت کارت مورد نیاز است؛ اما ‌تمام این اطلاعات برای دزدی که کارت مسروقه را در دست دارد،‌ مهیا است.

مایکل وایتمن، از سخن‌گویان ای‌پکس، معتقد است که بر سر راه مقابله با این نوع کلاهبرداری‌ها موانعی وجود دارد. وی می‌گوید:‌ «اول از همه‌ نمی‌توان میزان امنیت فیزیکی کارت را مثل هولوگرام و یا امضا بررسی کرد. دوم این‌که در حال حاضر هیچ شکلی از برقراری امنیت برای تراشه و یا عدد شناسایی فردی وجود ندارد. و در نهایت، از آن‌جاکه ناشناس بودن در ذات مبادلات اینترنتی است، احتمال خیلی کمی وجود دارد که کلاهبرداران اینترنتی دستگیر شوند و همین امر به احتمال زیاد، بسیاری از کسانی را که در شرایط دیگر از ارتکاب جرم پرهیز می‌کنند، به این نوع کلاهبرداری تشویق می‌کند.»

به اعتقاد ویزا که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های واسطه مبادلات اینترنتی است،‌ کارت‌های جدید ایمو با اضافه کردن لایه امنیتی دیگری،‌ می‌توانند مفید باشند. در حالی که سایر کدهای امنیتی در این کارت باقی می‌مانند،‌ یک کد 4 رقمی دیگر که خود کارت آن را می‌سازد، برای انجام هر داد و ستد لازم خواهد بود.

توافق وارونه
ساندرا آلزتا،‌ مدیر بخش ابداعات شرکت ویزا می‌گوید که این کارت‌ها اصول فناوری تراشه و عدد شناسایی فردی را به دنیای آنلاین می‌آورند: «این کارت‌ها باید در سراسر جهان قابل استفاده شوند و این یعنی نیاز به ویژگی‌های برجسته برای دستگاه‌های مکانیکی،‌ نوارهای مغناطیسی برای سیستم‌هایی که نیاز به امضا دارند،‌ یک کد سه رقمی دیجیتالی ثابت و حالا کد منحصربه‌فرد چهار رقمی. باید به خاطر داشته باشیم که قرار است از کارت‌های ما در سراسر دنیا استفاده شود و بسیاری از کشورها ممکن است به سطح فناوری ما، ‌حتی در سطحی که پیش از این داشتیم هم دسترسی نداشته باشند.»

شرکت ویزا اعلام کرده است که آزمایش کارت‌های جدید تا زمستان امسال به پایان می‌رسد، اما بانک‌ها و شرکت‌های کارت‌های اعتباری نیز مختارند که از این فناوری استفاده کنند. اما خانم آلزتا اطمینان دارد که آن‌ها از این فناوری استقبال خواهند کرد. وی می‌افزاید: «من این فناوری جدید را بسیار مشتری‌محور می‌بینم و اگر کارایی آن تایید شود،‌ همه بانک‌های مرتبط با ویزا می‌توانند آن را به کارت‌های اعتباری‌شان اضافه کنند و آن را در دسترس مشتریان خود بگذارند.»

یکی از مشکلات سازندگان این کارت‌های جدید این است که باید اطمینان یابند می‌توان این کارت‌ها را به راحتی سایر کارت‌ها جابجا کرد و نگران این نبود که دکمه‌ای به اشتباه فشرده شود یا این‌که نمایشگر آن بشکند. خانم آلزتا در این باره می‌گوید: «دکمه‌ها طوری طراحی شده‌اند که برای عمل کردن باید فشار زیادی به آنها وارد شود. یکی از نکاتی که در حال بررسی آن هستیم، ‌طول عمر باتری است. برنامه ما این است که باتری‌ها تا سه سال عمر کنند؛ بدین‌ترتیب قبل از این‌که باتری کارت تمام شود، مدت اعتبار آن به پایان خواهد رسید.»

بی‌بی‌سی،‌ 13 می- ترجمه:‌بهنوش خرم‌روز

کد خبر 8426

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • س IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۸۸/۰۴/۳۰
    0 0
    خوب بود اما بهتره درمورد روش های سو استفاده و جلوگیری از اونا بیشتر توضیح میدادید