۰ نفر
۲۹ مرداد ۱۳۸۹ - ۰۹:۴۵

فنلاند تا 6 سال دیگر از اولین بزرگراه سبز دنیا بهره‌برداری می‌کند.این بزرگراه 130 کیلومتری مجهز به جایگاه‌های شارژ برقی و سوخت زیستی خواهد بود که هر دو از زباله‌های و منابع موجود در مسیر تامین می‌شوند

بهنوش خرم‌روز: بحث خودروهای سبز آن‌قدر داغ شده که دیگر شکی وجود ندارد که به زودی این نسل تازه خودروها جایگزین خودروهای  سوخت فسیلی امروز می‌شوند. خودروهای سبز به خودروهایی گفته می‌شود که با استفاده از سوخت‌های به اصطلاح پاک یا سبز،‌ مانند برق یا سوخت‌های زیستی،‌ گاز گلخانه‌ای آزاد نمی‌کنند و در نتیجه به گرمایش زمین دامن نمی‌زنند.

اما این نسل تازه خودروها به نسل تازه‌ای از بزرگراه‌ها هم نیاز خواهند داشت. بر اساس گزارش پاپ‌ساینس‌،‌ کشور فنلاند اعلام کرده که می‌خواهد اولین بزرگراه سبز دنیا را بسازد. این بزرگراه که قرار است شهر تورکو در سواحل جنوب غربی این کشور را به والیما واقع در نزدیکی مرز روسیه متصل کند، 130 کیلومتر طول خواهد داشت و ایستگاه‌های شارژ برقی و پمپ‌های سوخت زیستی محلی خواهد داشت.

البته ماجرای این پروژه فقط به خود بزرگراه ختم نمی‌شود و با درگیر کردن بخش‌های مختلفی از اقتصاد محلی،‌ پا را فراتر هم خواهد گذاشت. برای نمونه،‌ این پروژه نیاز به تولید اتانول از زباله و سایر منابعی خواهد داشت که در طول مسیر بزرگراه قرار گرفته‌اند. همین‌طور به طریق مشابهی باید نیروی برق لازم برای خودروهای برقی و نیز زیرساخت‌های بزرگراه تامین شود.

از دیگر طرح‌های در نظر گرفته شده در این پروژه، ‌استفاده از سیستم روشنایی هوشمند در طول مسیر است تا بر اساس نوع آب و هوا و سایر عوامل،‌ میزان روشنایی لازم را تنظیم کند.

البته گفته می‌شود که این طرح هنوز به طور دقیق عینی نشده است و هنوز در دست بررسی و مطالعه است. با این حال مسئولین امیدوارند که از نیمه دوم سال آینده بتوانند ساخت این بزرگراه سبز را آغاز نمایند. اگر مشکل خاصی پیش نیاید،‌ تا سال 2016/ 1395 با هزینه 900 میلیون دلار آمریکا،‌ اولین بزرگراه سبز دنیا در فنلاند قابل بهره‌برداری خواهد بود.  

کد خبر 85732

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =