دکتر مهدی ذاکریان

دستگیری چند شهروند آمریکایی به اتهام تلاش برای انجام عملیات تروریستی در داخل خاک این کشور از مسائل مهمی بود که کمتر مورد توجه رسانه‌های داخلی قرار گرفت.  این رویداد مهم مؤید این واقعیت است که در داخل ایالات متحده آمریکا فرزندان آمریکایی که هویت و ماهیتی آمریکایی دارند در تقابل با دولت دست به خشونت می‌زنند.  

این خشونت‌ها نشان می‌دهد کسانی که ریشه‌های غیر‌آمریکایی دارند در درون آمریکا توانایی استحاله با فرهنگ آمریکایی را نداشته از همین رو در آینده خود نوعی تعامل مبتنی بر تقابل را در پوشش عملیات‌های تروریستی نشان می‌دهند.  از افراد دستگیر شده سه نفر ریشه عربی و یک نفر ریشه هائیتیایی دارند که می‌بینیم هر دو فرهنگ در تقابل فرهنگ آمریکایی است.  اما اعتراض اوباما به بوش در موفق نبودن در ریشه کنی تروریسم،  واقعیتی است که نه تنها در آمریکا قابل رؤیت است بلکه رد آن را در همه جا می‌توان دید یعنی حقیقت این است که تروریسم در هیچ کجای دنیا ریشه کن نشده است.  

و البته دلیل آن را می‌توان همانگونه که اوباما اشاره کرد،  در بد عمل کردن دولت بوش جست‌وجو کرد.  چرا که تروریستها مانند سلول عمل می‌کنند و برای ریشه کنی آنها نیاز به همفکری ملی در درون کشورها و همفکری جهانی در جامعه بین‌المللی است.  بوش این همفکری را در آمریکا و به طبع آن در جهان به وجود نیاورد،  بنابراین از این منظر ایرادهای اوباما به بوش وارد است.  اما سؤال من این است که آیا اوباما خود این مسائل را در نظر می‌گیرد؟  نگاهی به عملکرد او تاکنون نشان‌دهنده این حقیقت است که او به رقم وعده‌های انتخاباتی که در این زمینه به مردم کشور خود و جهان مبنی بر برخورد معقول با تروریسم داده٬ نتوانسته است به آن وعده‌ها عمل کند.  

به عنوان مثال یکی از شعارهای انتخاباتی اوباما بستن زندان گوانتانامو بود اما در عمل شاهدیم که بستن این زندان به چند دلیل دست کم به این راحتی و به این زودی‌ها امکان‌پذیر نیست چرا که از یک سوء‌زندانیان گوانتانامو برای خود دشمنانی دارند که آزادی آنها سبب می‌شود علیه آنها وارد عمل شوند،  از طرف دیگر بستن زندان گوانتانامو یعنی آزاد کردن افرادی که بعدها ممکن است عملیاتهای خرابکارانه یا فعالیتهای تروریستی را به طور گسترده علیه آمریکا از سر بگیرند با دست کم مجددا به گروه‌های تروریستی بپیوندند.  

برهمین اساس اوباما امنیت را به تحقق شعار‌های انتخاباتی ترجیح می‌دهد و حاضر نیست یکبار دیگر با عملیاتهای تروریستی روبه رو شود چرا که اگر عملیات تروریستی دیگری علیه آمریکا صورت بگیرد دیگر آبرویی برای این کشور باقی نخواهد ماند.  بنابراین می‌بینیم اوباما در قبال این موضوع با احتیاط برخورد کرده و حاضر نیست بازجویان سیا را محاکمه کند و به طور رسمی با طالبان و القاعده وارد جنگ شود.  

کارشناس مسائل بین‌الملل

کد خبر 9109

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =