تغییر در چهار کد ژنتیکی خاص در زنان، ‌احتمال ابتلای آنها را به سرطان تخمدان افزایش می‌دهد . از آن‌جا که تشخیص زودهنگام این سرطان بسیار دشوار است، شاید بتوان به پیشگیری فکر کرد.

بهنوش خرم‌روز: مطالعات جدید ژنتیکی در زمینه سرطان تخمدان نشان می‌دهد زنانی که در 4 کد ژنتیکی خاص ‌تغییراتی را نشان می‌دهند، بیش از سایرین در معرض ابتلا به این سرطان هستند.

به گزارش لایوساینس، این تغییر ژنتیکی به هیچ عنوان نادر نیست و در واقع در 20 درصد زنان، یعنی از هر پنج نفر یک نفر، اتفاق می‌افتد. محققین انجمن سرطان تخمدان باور دارند که غربالگری زنان برای پیدا کردن این الگوی تغییر ژنی در آن‌ها، برای پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان تخمدان در بین زنان ضروری است.

آن‌ها در مطالعه خود، ژنتیک 24،000 زن را در سراسر دنیا بررسی کردند و به این الگو رسیدند. خواسته آن‌ها این است که هر زنی که در سابقه خانوادگی خود این نوع سرطان را دارد، بتواند به کلینیک‌ها مراجعه و برای این الگوی تغییر ژنتیکی تست بدهد. از این چهار ژن تغییر یافته، هرکدام به نوبه خود احتمال ابتلا را بالاتر می‌برند. بنابراین کسی که در هر چهار ژن تغییر نشان می‌دهد، در بالاترین خطر است.

آمارها نشان می‌دهد که در آمریکا، سرطان تخمدان هشتمین سرطان رایج در بین زنان است و در سرطان‌هایی که در نهایت منجر به مرگ فرد مبتلا می‌شوند، رتبه پنجم را دارد.

به گفته پزشکان، تشخیص سرطان تخمدان در مراحل اولیه بسیار دشوار است و اغلب زمانی تشخیص داده می‌شود که سرطان سایر اعضای بدن را هم گرفته است.  اگر زنی بداند که تا چه حد در معرض خطر قرار دارد،‌ شانس این را دارد که قبل از این که دیر بشود، چاره‌ای بیاندیشد. ممکن است برای زنی که در خطر بسیار بالای ابتلا قرار دارد،‌ جراحی و در آوردن تخمدان به عنوان یک اقدام پیشگیرانه، بهترین گزینه باشد.

کد خبر 93840

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =