۱ نفر
۲۹ شهریور ۱۳۸۹ - ۰۹:۰۱

این شب‌ها دو سیاره مشتری و اورانوس در فاصله بسیار نزدیکی از یکدیگر در آسمان دیده می‌شوند. در آغاز شب، مشتری درخشان‌ترین جسم در افق شرقی است؛ اما اورانوس را فقط با استفاده از ابزار می‌توان تشخیص داد.

فیلم زیر که از ترکیب تصاویر چند شب پیاپی تهیه شده، حرکت سیاره اورانوس را نسبت به مشتری نشان می‌دهد. سیاره اورانوس که فاصله‌اش با خورشید 19.2 برابر فاصله زمین تا خورشید است، هم‌اکنون حدود 2 میلیارد و 700 میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد و علیرغم آن‌که قطرش 4 برابر زمین است و این شب‌ها در بهترین وضعیت رصدی قرار دارد، به شکل نقطه‌ای آبی‌رنگ در سمت راست تصویر دیده می‌شود. (برای مشاهده عکس بزرگ، اینجا را کلیک کنید)

این درحالی‌که سیاره مشتری با فاصله حدود 592 میلیون کیلومتر از زمین به وضوح مشخص است. در این تصویر هم‌چنین چهار قمر بزرگ سیاره مشتری را در اطرافش می‌بینید که در حال حرکت به‌دور سیاره مادر خود هستند. این چهار قمر را نخستین بار گالیلئو گالیله چهارصد سال پیش کشف کرد و به ترتیب فاصله (از دور به نزدیک) کالیستو، گانیمید، اروپا و آیو نام نهاد. امروز، این چهار قمر را قمرهای گالیله‌ای مشتری می‌خوانند.

امشب هم‌چنین سیاره مشتری در وضعیت رصدی مقابله با خورشید قرار دارد. خورشید، زمین و مشتری روی یک خط قرار می‌گیرند و به همین دلیل نه‌تنها سیاره مشتری به نزدیک‌ترین فاصله از زمین می‌رسد، که در آسمان دقیقا مقابل خورشید واقع می‌شود و با غروب خورشید، طلوع می‌کند. به همین دلیل هم مشتری به بزرگ‌ترین اندازه، درخشان‌ترین حالت و قرص کامل در آسمان دیده می‌شود.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 93987

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • حميدرضامرادى IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۹
  0 2
  az didan in hame zibaee lezat mibaram dast shoma dard nakone
 • بی نام A1 ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۹
  0 0
  ترانس سیاره ای بین