بسیاری از زنان مدعی‌اند که مصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری، آن‌ها را به شخص دیگری تبدیل می‌کند. ظاهرا حق با آن‌ها است چون مطالعات جدید تغییراتی را در بافت بخش پیش‌پیشانی مغز این زنان نشان می‌دهد

بهنوش خرم‌روز: شاید شما هم جز خانم‌هایی باشید که از قرص‌های پیشگیری از بارداری استفاده می‌کنند، یا دست کم با خانم‌هایی که از این قرص‌ها استفاده می‌کنند در ارتباط نزدیک قرار دارید. آیا تا به حال متوجه تغییری مشهود شده‌اید؟ برخی خانم‌ها مدعی‌اند که با مصرف این نوع قرص‌ها دیگر خودشان نیستند، شما هم با آن‌ها موافقید؟

50 سال از استفاده این قرص‌ها در بین خانم‌ها می‌گذرد و ما هنوز اطلاعات کمی در مورد اثرات جانبی آن‌ها داریم. اگرچه شرکت‌های تولیدکننده دارو مکررا میزان هورمون‌های موجود در قرص‌های پیشگیری از بارداری را کم کرده‌اند تا از عوارض جانبی آن‌ها بکاهند، اما همچنان شکایات فراوانی در مورد آثار این دارو بیان می‌شود: تغییر خلق، افسردگی و کاهش انرژی زندگی. در واقع برخی از انواع این قرص‌ها نه تنها احتمال بارداری را کاهش می‌دهند،‌ بلکه تمایل زنان به برقراری ارتباط جنسی را هم کاهش می‌دهند و یا با تغییرات شدید خلق خانم‌ها، گرایش همسران‌شان را به برقراری ارتباط با آن‌ها کاهش می‌دهند و از این طریق هم،‌ شانس بارداری را کم می‌کنند.

اما این همه داستان نیست. به گزارش پاپ‌ساینس، مطالعات جدید نشان می‌دهند در زنانی که از قرص‌های پیشگیری استفاده می‌کنند، منطقه قشری پیش‌پیشانی مغز بزرگ‌تر می‌شود. این منطقه مسئول فعالیت‌های شناختی مغزی از جمله تصمیم‌گیری است. شاید در نگاه اول بتوان نتیجه گرفت که پس،‌ زنانی که از این قرص‌ها استفاده می‌کنند باهوش‌تر می‌شوند و فعالیت‌های شناختی بهتری از خود نشان می‌دهند.

اما به گفته محققین، مغز مانند یک کندوی زنبور است. تغییر در هر بخشی از آن، روی سایر بخش‌ها تاثیر می‌گذارد. بنابراین حتی ممکن است زنانی که از قرص‌های پیشگیری استفاده می‌کنند،‌ رفتارهای احمقانه بیشتری داشته باشند و یا حتی پرتنش تر و خطرناک‌تر رفتار کنند.

بررسی تاثیر واقعی مصرف قرص‌های پیشگیری، نیاز به مطالعات دقیق رفتاری دارد. آن چه مشخص است،‌ این است که این قرص‌ها، مغز خانم‌های مصرف‌کننده را از نظر فیزیکی تغییر می‌دهند.

کد خبر 96590

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۹
  0 0
  تکانشی‌تر in yani chi be che zabooniye ?
 • بدون نام IR ۱۹:۴۹ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۹
  0 0
  تکانشی یا impulsive یه اصطلاحه که به رفتارهای ناگهانی و آنی، که بدون پیش زمینه ذهنی و فکر قبلی هستن اطلاق می شه. رفتارهایی که اغلب پرخطر یا بی منطق هستند و زود واکنش نشون دادن فرد رو هم در بر می گیرند.