چندسالی می‌شود که کارشناسان سلامت در مورد زیاد شدن تعداد دانش‌آموزان چاق در کشور هشدار می‌دهند.

چاقی یکی از مشکلات تغذیه‌ای عمده به ویژه در کشورهای پیشرفته به شمار می‌آید به طوری که کلیه فعالیت‌های فرد را تحت تأثیر قرار داده و حتی از نظر روانی و احساسی او را دچار مشکل می‌کند. اما علاوه بر تعداد زیاد افراد چاقی که در کشور وجود دارد، چندسالی می‌شود که کارشناسان سلامت در مورد زیاد شدن تعداد دانش‌آموزان چاق در کشور هشدار می‌دهند.

مهمترین دلیلی که این کارشناسان برای این موضوع می‌آورند. با توجه به این که چاقی در این سنین زمینه ساز چاقی در بزرگسالی و عوارض مربوط به آن است و اهمیت این موضوع در این سالها تحقیقات زیادی د راین مورد انجام شده است. در جریان یکی از این مطالعات مقطعی که شامل یک نمونه 1800 نفری از دانش آموزان دختر مقطع ابتدایی شهر تهران بود، بر اساس اندازه گیری قد، وزن و محاسبه ضریب توده بدنی،مشخص شده است که در مجموع 21 درصد دانش آموزان گروه هدف دارای وزن بیش از حد نرمال بودند. همچنین بین چاقی، سن، مدت زمان پیاده روی تا مدرسه، شکل ظاهری دانش آموز و درک ذهنی کودک از خود رابطه معنی دار آماری مشاهده شد، ولی بین چاقی و میزان تحصیلات والدین، شغل آنها، تعداد ساعات تماشای تلویزیون در روز، نوع سرگرمی دانش آموز و محل زندگی وی رابطه معنی دار آماری یافت نشد.

در نهایت آن که با توجه به برآورد شیوع 20 درصدی چاقی و اضافه وزن در این مطالعه و همچنین ارتباط عواملی نظیر سن، نوع مدرسه، زمان پیاده روی تا مدرسه، شکل ظاهری و نیز درک ذهنی کودک از خود، ضرورت توجه جدی تر به این امر و طراحی مداخلات مناسب، روشن تر می‌شود.

 این موضوع مورد تایید مسئولان سلامت وزارت آموزش و پرورش نیز است. مدیر کل دفتر سلامت و پیشگیری از آسیبهای اجتماعی وزارت آموزش و پرورش روز گذشته با اشاره به بررسی ها و تحقیقات این دفتر در سطح مدارس گفت: «چاقی مفرط در بین دانش آموزان دبستانی و راهنمایی شیوع یافته است.»

حسن ضیاء الدینی در گفتگو با مهر با بیان این مطلب افزود: « استفاده از فست فودها و غذاهای آماده و عدم تحرک کودکان و نوجوانان موجب شیوع چاقی مفرط در بین آنها شده است.»

مدیر کل دفتر سلامت و پیشگیری از آسیبهای اجتماعی وزارت آموزش و پرورش افزود: « متاسفانه خانواده ها به جای اینکه مواد خوراکی و غذای سالم برای میان وعده مدرسه فرزند خود آماده کنند ترجیح می دهند غذاهای آماده و فست فودی به فرزندان خود بدهند در حالی که این نوع تغذیه ها موجب چاقی بیش از حد آنها در سنین پایین می شود.»

ضیاء الدینی در ادامه از فعالیت 700 مدرسه مروج سلامت در سال تحصیلی جاری در کل کشور خبر داد و گفت: « در این مدارس سعی شده که بوفه، بهداشت محیط، رعایت سلامت کارکنان، سرویسهای بهداشتی، کلاس و نیمکت و نور استاندارد باشد و برای تمامی دانش آموزان شناسنامه سلامت صادر شود.»

او ادامه داد: « بیش از 300 مدرسه مروج سلامت در شهرها و مابقی در روستاها با مشارکت سازمان نوسازی مدارس، دفتر مشاوره تحصیلی و تربیتی و وزارت بهداشت ایجاد شده اند.»

مدیرکل دفتر سلامت و پیشگیری از آسیبهای اجتماعی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه واکسن دیفتری و کزاز به یک میلیون و 200 هزار دانش آموز در سال تحصیلی گذشته تزریق شده گفت: «همچنین طی این مدت یک میلیون و 300 هزار دانش آموز متولد سالهای 68 تا 71 واکسن هپاتیت ب را در سه مرحله دریافت کرده اند.»

از موضوع تربیت بدنی در مدارس از این جهت مدتی است بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته که مشخص شده چاقی و ناهنجاری های اسکلتی و قامتی خطرات رو به گسترشی برای دانش آموزان است و هر روز بیش از پیش آنها را تهدید می کند. به طورکلی همه آمارها حاکی از چاق شدن دانش آموزان است و نتیجه تحقیقات متعدد هم نشان داده که دانش آموزان زیادی دچار مشکلات ناهنجاری های اسکلتی هستند. به عنوان مثال براساس تحقیقی که در سال ۸۷-۸۶ در ۲۰ استان انجام شده، مشخص شده به طور میانگین ۶۴ درصد دانش آموزان دچار مشکل ساختاری قامتی هستند. بیشترین درصد ناهنجاری قامتی دانش آموزان هم مربوط به دختران مقطع متوسطه است. در این تحقیق از جمله عوامل ناهنجاری های قامتی کمبود مربیان متخصص تربیت بدنی در آموزش و پرورش ذکر شده چرا که مربیان متخصص در کاهش و شناسایی و پیشگیری این ناهنجاری ها مؤثرند. نکته هشدار دهنده این است که اگر در دوره ابتدایی به این موضوع توجه نشود، نمی توان ناهنجاری شکل گرفته را به حالت اول برگرداند و پس از این دوره تنها کاری که می توان انجام داد جلوگیری از پیشرفت ناهنجاری است.

کد خبر 99334

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =