ژنرال جاروبرقی‌ها، مکنده دم‌نهنگی، چمن‌زن مقتصد، چکش بی‌سیم، ژنراتور تمام خودکار، فارسی‌بر جدید بوش، تیغه اره دندانه‌دار و غذاپز عجیب فرانسوی، برترتین دستاوردهای حوزه فناوری خانگی در سال گذشته بود.

محمود حاج‌زمان: سالی که گذشت، سال پرباری برای مهندسان بود و گزارش تصویری امروز به معرفی برترین فناوری‌های خانگی سال 2010 به انتخاب پاپ‌ساینس اختصاص دارد.


روبات جاروبرقی XV-11 شرکت Neato، ژنرال 4 ستاره جاروبرقی‌ها
بر خلاف جاروبرقی مشهور رومبا که اتاق را به صورت تصادفی جارو می‌کند و با برخورد به اثاثیه اتاق تغییر جهت می‌دهد، جاروبرقی Neato XV-11 جارو کردن را به روشی کاملا استراتژیک انجام می‌دهد. این جارو اتاق را با لیزر ردیاب فروسرخ خود بررسی می‌کند و با قرائت 4 هزار نقطه در ثانیه و اندازه‌گیری فاصله تمام اشیا تا فاصله 5 متری، و تکرار این فرایند شناسایی از چندین نقطه مختلف، یک نقشه حمله را طرح‌ریزی می‌کند. پس از آن وارد عمل می‌شود و اطراف اتاق را جارو می‌کند، سپس با حرکات رفت و برگشتی به سمت مرکز، تمام اتاق را جارو می‌کند.

این جاروبرقی هنگام حرکت به طور مداوم عملیات جستجو را برای اشیاء جدید انجام می‌دهد، در نتیجه توسط یک گربه یا نوزادی که چهار دست و پا داخل اتاق حرکت می‌کند غافلگیر نمی‌شود. سیستم ناوبری لیزری آن باعث صرفه‌جویی باتری می‌شود و به جاروبرقی اجازه می‌دهد تا به جای اینکه یک منطقه را بارها جارو کند، هر بار قسمت‌ها تازه را جارو کند. جاروبرقی XV-11، 80 درصد انرژی خود را صرف جارو کردن اتاق می‌کند.
قیمت: 400 دلار

اختراع دم‌نهنگی Beaton، فرشته نجات ریه‌ها
جوئل بیتون که یک کاشی‌کار بود، مدت 17 سال را مشغول استنشاق غبار ناشی از دوغاب و پودر سنگ بود. غبار این ذرات اغلب منجر به بروز سیلیکوسیز می‌شود، یک بیماری شایع ریوی که نشانه بارز آن تنگی نفس است. اکنون بیتون یک ابزار مکشی را اختراع کرده است که مانع از پخش شدن غبارهای رایج در هنگام کاشی‌کاری می‌شود. مکش این ابزار به طور یکنواخت پخش می‌شود و در نتیجه حداکثر گرد و غبار را جمع می‌کند. این اختراع از یک ایده ساده می‌آید که نتایج درخشانی به دنبال داشته است.
قیمت: 20 دلار

چمن‌زن اقتصادی Lehr، چمن‌زن دوست‌دار محیط‌زیست
چمن‌زن‌های بنزینی از خود دود زیادی تولید می‌کنند و چمن‌زن‌های قرقره‌ای سنتی نیز انرژی زیادی را تلف می‌کنند. اما چمن‌زن اقتصادی Lehr تعادلی را بین این دو برقرار می‌کند. موتور احتراق داخلی 139 سی‌سی بدون ساسات آن، 60 درصد کمتر از یک چمن‌زن بنزینی مونوکسید کربن تولید می‌کند. با استفاده از یک کپسول گاز پروپان سفری، می‌توان 90 دقیقه چمن‌ها را کوتاه کرد، زمانی که نسبت به کارکرد چمن‌زن‌های بنزینی استاندارد 20 تا 40 درصد بیشتر است. علاوه با همه اینها، مخازن از پیش پرشده پروپان بر خلاف چمن‌زن‌های بنزینی هیچ نشتی در پارکینگ یا گوشه حیاط از خود بر جای نمی‌گذارند.
قیمت: از 300 دلار به بالا

میخ‌کوب Milwaukee M12، سخت‌ترین چکش خودکار
بالاخره یک چکش بدون سیم، با قابلیت کوبیدن میخ در سفت‌ترین مکان‌ها مانند بین تیرها و بدون هدر دادن انرژی به بازار عرضه شد. باتری یون-لیتیوم متراکم و قدرتمند M12 بدون نیاز به کمپرسور، یک پیستون فولادی را 2700 بار در دقیقه به حرکت در می‌آورد. کافی است نوک میخ را در جای دلخواه بگذارید، ماشه را فشار دهید و تمام! این چکش خودکار می‌تواند میخ‌های فولادی به طول 12 سانتی‌متر را به راحتی به دیوار بکوبد.
قیمت: 130 دلار

فناوری ارتباطی Kenmore، تعمیرکار در منزل شماست
فناوری ارتباطی جدید Kenmore به ماشین‌های لباسشویی و خشک‌کن‌ها اجازه می‌دهد تا با استفاده از یک خط تلفن، داده‌های تشخیصی را به تعمیرکار ارسال کند. کافی است مشتری شماره را بگیرد و گوشی تلفن را بالای وسیله مورد نظر نگه دارد. این فناوری به کمک مجموعه‌ای از بوق‌ها، اطلاعاتی را با بیش از 100 متغیر، از دمای آب گرفته تا سرعت گردش درام، ارسال می‌کند. مشاوران خدمات پس از فروش می‌توانند نحوه اصلاح مشکل را به شما بگویند یا تعمیرکاری را برای انجام کار به منزل شما بفرستند.

ژنراتور مرکزی 7 گیلوواتی Generac، دیگر مشکل بی‌برقی را فراموش کنید
در هنگام طوفان یا سایر حوادثی که منجر به قطع برق می‌شود، بیرون رفتن برای روشن کردن یک ژنراتور سیار ناخوشایند و خطرناک است. این ژنراتور برق آماده به کار، هنگام قطع برق به صورت خودکار به راه می‌افتد و ظرف مدت 10 ثانیه برق را به منزل شما باز می‌گرداند. هیچ سیم یا سوئیچ خارجی در این دستگاه وجود ندارد. ژنراتور به جای استفاده از بنزین یا گازوئیل، از گاز طبیعی استفاده می‌کند که در هر خانه‌ای یافت می‌شود.
قیمت: 1800 دلار

آشکارساز ضد شبنم DewStop، خوش‌فکرترین دشمن شبنم‌زدگی
مایع شدن بخار یا شبنم‌زدگی می‌تواند هر حمامی را به یک کارخانه کشت باکتری تبدیل کند. مشکلی که کاشی‌ها را از بین می‌برد و باعث بروز انواع حساسیت‌ها می‌شوند. نرم‌افزار پیش‌بینی هوای ضد‌شبنم شرکت GTR Technologies، هنگامی‌که دما و سطح رطوبت خیلی بالا برود هواکش حمام را روشن می‌کند. بر اساس میزان بخار آب موجود در هوا، آشکارساز مدت زمان کار کردن هواکش را تعیین می‌کند. بنابراین هواکش انرژی اضافی مصرف نمی‌کند یا زود خاموش نمی‌شود. بر خلاف سایر آشکارسازها که به یک سیستم تهویه جدید نیاز دارند، DewStop به راحتی به هواکش‌های موجود در حمام وصل می‌شود.
قیمت: 60 دلار

فارسی‌بر Axial-Glide شرکت Bosch، روان‌ترین اره
فارسی‌برهای لغزشی ایده‌آل‌ترین وسیله برای انجام برش‌های زاویه‌دار دقیق در ابعاد پهن هستند. اما نوک تیغه آنها از میان ریل‌های فلزی ثابتی حرکت می‌کند که فضای زیادی را در کارگاه‌های شلوغ اشغال می‌کند. اره جدید بوش نخستین اره‌ای است که با استفاده از بازوهای مکانیکی، ریل‌ها را حذف کرده و دسترسی به تیغه را افزایش داده است. بدون وجود ریل‌هایی که تا پشت اره امتداد می‌یابند، می‌توان در فضای کارگاه صرفه‌جویی کرد.
قیمت: 800 دلار

تیغه اره Sawzall Milwaukee، به سختی فولاد
حرکت رفت و برگشتی تیغه‌های اره به کارگران امکان می‌دهد تا با سرعت کار برش را انجام دهند. اما برخورد تیغه‌‌ها به دیوارها و گیر کردن آنها در شیارها، باعث کند شدن یا شکستن تیغه می‌شود. به همین دلیل کارگران معمولا با استفاده از تیغه‌هایی که فاصله بین دندانه‌های آنها زیاد است، از هموار بودن برش به نفع سرعت صرف نظر می‌کنند. به جای کاهش فاصله بین دندانه‌ها که می‌تواند باعث کاهش سرعت برش شود، شرکت میلواکی در محصول جدید خود شکل دندانه‌ها را تغییر داد و برآمدگی‌های کوچکی را به آنها اضافه کرد. نتیجه کار تیغه‌ای است که علاوه بر داشتن دندانه‌های نشکستنی، سرعت اره کردن را دو برابر افزایش می‌دهد
قیمت: 23 دلار برای یک بسته 5 تایی تیغه 20 سانتی‌متری

EADES Appliance Technology SOUSVIDE، وسیله‌ای برای پخت تردترین غذاها
کلمه SOUS VIDE، یک واژه فرانسوی به معنای تحت خلاء است، اما نکته کلیدی در پختن SOUS VIDE، غوطه‌ور کردن مواد غذایی در حمامی از آب جاری، و ثابت نگه داشتن آن در دمای پایین برای ساعت‌ها یا حتی روزها است. این روش تضمین می‌کند که غذا یکنواخت می‌پزد و تمام مزه و رطوبت خود را حفظ می‌کند. واقعا که فرانسوی‌ها چه چیزهایی اختراع می‌کنند!
قیمت: 450 دلار

کیت Jobmax با باتری یون-لیتیوم 12 ولتی Ridgid، وسیله‌ای برای تمام فصول
با استفاده از کیت Jobmax می‌توانید در تنگ‌ترین فضاها مانند زیر سینک ظرفشویی و داخل کابینت سوراخ ایجاد کنید. اما اگر بخواهید یک مهره را شل کنید یا یک میخ بکوبید چطور؟ کافی است سر دریل را از پایه باتری یون-لیتیومی 12 ولتی آن جدا کنید و با استفاده از سایر سری‌های آن، Jobmax را به یک پیچ‌گوشتی، آچار جغجغه و یا حتی چکش تبدیل کنید.
قیمت: 150 دلار

50

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۲۲:۰۱ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۷
  3 0
  عزیز جان گوش بده: یه چند تا اینتر همیشه بزن زیر این اسلید شو بعد بند انگشتی عکس‌ها رو زیرش قرار بده (اینایی که گفتم به HTML) بعد دیگه هر چقدر هم مطلب توضیح عکس طولانی باشه رو عکس ها نمیاد.
 • شاهرخی IR ۰۶:۲۲ - ۱۳۸۹/۱۱/۰۶
  0 0
  مرسی جالب بود