کوه های مریخی به کوه‌هایی با ساختار و شکل ویژه در فاصله ۴۰ تا ۵۰ کیلومتری بعد از شهر چابهار گفته می شود که در مسیر گواتر در سمت چپ جاده قرار دارند و به دلیل نوع و وضعیت فرسایش و گونهٔ رسوبی خاصشان، اشکالی شبیه به ناهمواری‌های سطح مریخ دارند. رسوبات آهکی، بقایای بدن جانداران دریایی (سخت‌پوستان و ماهی‌ها) به همراه ماسه و خاک رس، مواد اصلی تشکیل‌دهنده رسوبات این کوه‌ها هستند.

به گزارش میزان، جاده‌ای که شما را به کوه های مریخی می رساند یکی از زیباترین جاده های ایران به شمار می رود. کوه های مریخی رنگی میان طوسی و سفید دارند و با تغییر نور روز، رنگ های متفاوتی به خود می گیرند.  ​قدمت این کوه ها به ۴ تا ۵ میلیون سال قبل باز می گردد و رشته کوهی را تشکیل می دهند که ده ها کیلومتر به سمت شرق امتداد دارد.

این رشته کوه در ادامه کوه های زاگرس شکل گرفته و کوه هایی را با ارتفاع متفاوت در خود جای داده است؛ در جایی شاهد کوه های ۵ متری هستیم و در نقطه ای دیگر به ناگاه ارتفاع آن ها از ۱۰۰ متر هم تجاوز می کند. جالب ترین نکته این کوه ها، سختی و مقاومت آن هاست به گونه ای که برای بالا رفتن از آنها باید تجربه صخره نوردی داشته باشید.


​۶۷۲۸۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۵
  1 0
  کوه های جزیزه قشم هم همین شکل هستند مثل دره ستاره ها و دره تندیس ها... خیلی زیباست
 • IR ۲۰:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
  1 0
  من به تازگی این جاده چابهار به گواتر را دیده ام زیبا و شگفت انگیز از کوههای مریخی تا دریاچه صورتی تا اسکله های ماهیگیری زیبا و درخت انجیر معابد و البته سواحل زیبا اما محرومیت وحشتناک همه ی این زیباییها را با تلخی در ذهنت می نشاند. اگر واقعا نام ایران و ایرانی اینقدری که شعارها و سرودهای صدا وسیما میگویند با ارزش است پس چرا عمدا چشممان را بر روی این بخش از مملکت بسته ایم یادآوری آنچه در این مناطق دیده ام از فقر و محرومیت ناگفتنیست افسوس بر سرزمینمان ایران