فولکس واگن تنها یک‌سال پس از آغاز پروژه خودروی مردم، 119هزار ایده تازه دریافت کرده و 3 نمونه مفهومی مبتنی بر بهترین‌های آنها را در نمایشگاه خودروی پکن به نمایش درآورده است. خودروهای آینده این گروه تلفیقی از ایده‌های مشتریان و طرح‌های همیشگی خواهند بود.

محبوبه عمیدی: این نمونه مفهومی فولکس واگن که به نظر می‌رسد تلفیقی از ایده‌‌های «بازگشت به آینده 2» و «خانواده جتسون» باشد، یکی از سه طرح برتر ارائه شده در «پروژه خودروی مردم» برای طراحی خودروهای آینده است. همان‌طور که در تصویر می‌بینید ایده اولیه ساخت خودروی کوچکی است که بتواند به کمک نیروی الکترومغناطیس در ارتفاعی نزدیک به زمین حرکت کرده و عبور از خیابان‌های شلوغ و پرترافیک پکن را ساده‌تر کند.

به گزارش گیزمگ، با اینکه تنها 1 سال از طرح «پروژه خودروی مردم» یا به اختصار PCPتوسط فولکس واگن در کشور چین می‌گذرد، این طرح موفق شده در فضای آنلاین بیش از 33میلیون بازدیدکننده را به خود جلب کرده و از آنها 119هزار ایده جدید و پیشنهاد فناوری برای تولید خودروهای آینده دریافت کند.

لوکا دمیاو، مدیر بازرگانی گروه صنعتی فولکس واگن می‌گوید: «این پروژه باعث شده دوران تازه‌ای در طراحی و تولید محصولات این شرکت شکل بگیرد. ما دیگر به تولید خودرو اکتفا نمی‌کنیم بلکه همزمان در ارتباط با مشتریان خود هستیم و تمامی ترجیح‌ها، احتیاجات و ملزومات مورد نظر آنها را در هنگام طراحی مدنظر خواهیم داشت».

فولکس واگن از میان نزدیک به 120هزار ایده اولیه 3 عدد از آنها را انتخاب و به شکل نمونه‌های مفهومی برای نمایشگاه خودروی پکن آماده کرده است. در میان آنها این خودروی تمام‌الکتریکی که Hover Car نام گرفته و احتمالا می‌تواند خاطره فرار مارتی مک‌فلای را در «بازگشت به آینده 2» تداعی کند، جالب‌توجه‌تر از دیگر نمونه‌ها است. به گفته کارشناسان فولکس واگن این خودرو برای دو سرنشین طراحی شده و می‌تواند در امتداد یک مسیر الکترومغناطیس، شناور مانده و کمی بالاتر از زمین حرکت کند.

سیمون لواسبی، مدیر ارشد طراحی فولکس واگن در چین می‌گوید: «ایده‌های خلاق ارائه شده باعث شدند بینش تازه‌ای نسبت به خواسته‌های رانندگان چینی پیدا کنیم. آنها علاقمند به خرید خودروهای امنی هستند که بتوانند در خیابانهای پرترافیک پکن به سادگی جای خود را باز کنند و علاوه بر این طراحی آنها هیجان‌انگیز و شخصی باشد».

البته دو خودروی دیگر که به صورت نمونه مفهومی به نمایشگاه خودروی پکن آمده‌اند به اندازه Hover Car جذاب و خاطره‌انگیز نیستند. در سطح بدنه خارجی یکی از آنها که Music Car نام دارد، از لامپ‌های ال.ای.دی استفاده شده تا متناسب با موسیقی که راننده به آن گوش می‌دهد، طیفی از رنگ‌های گوناگون نمایش داده شود. در نمونه دیگر یک کلید هوشمند طراحی شده که ایده ساخت آن از تلفن‌های همراه اقتباس شده و تقریبا به اندازه یکی از آنها است. راننده می‌تواند با دست زدن به صفحه لمسی این کلید به اطلاعات متعددی مانند میزان سوخت خودرو دست پیدا کند.

فولکس واگن به دلیل پاسخ مثبتی که از رانندگان چینی دریافت کرده، تصمیم دارد این پروژه را که تنها برای یک سال پیش‌بینی شده بود، تمدید کند و دامنه آن را به کشورها و بازارهای دیگری که در نظر دارد، بکشاند.

دمیاو می‌گوید: «ایده‌های ارائه شده در PCP می‌توانند در درازمدت استراتژی فولکس واگن را تحت‌تأثیر قرار دهند؛ با این حال ما به شیوه همیشگی این شرکت پایبند خواهیم بود و اگر روزی یکی از طرح‌های این پروژه وارد بازار شود، مطمئنا تلفیقی از ایده‌های مشتریان و طراحی آشنای فولکس واگن خواهد بود».

53273

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =