اگر از دیدگاه انتخاب طبیعی به طاسی نگاه کنیم، قرن‌ها پیش نسل مردان طاس می‌بایست منقرض می‌شد؛ اما اگر این فرایند نتیجه سازگاری فیزیولوژیک مردان با میان‌سالی باشد، بهتر است آنرا به فال نیک بگیریم!

محبوبه عمیدی: به هر کجای دنیا که سر بزنید می‌توانید مردانی را ببینید که موهای سر خود را از دست داده‌اند. بیش از صدها ‌میلیون مرد طاس در جهان زندگی می‌کنند و این در حالی است که ریزش موهای آنها با روند تکامل همراه نیست و باید از قرن‌ها پیش این فرایند که می‌تواند از جذابیت آنها بکاهد متوقف می‌شد؛ اما شاید طاس بودن بخشی از سازگاری فیزیولوژیک است یا نتایج مثبتی به همراه دارد که هنوز به طور کامل شناخته نشده است.

احتمالا پرسشی که ذهن بسیاری از این مردان را به خود مشغول می‌کند، پیدا کردن راه حلی برای توقف روند ریزش موها است؛ این پرسش برای محققان به چالشی تبدیل شده که علی‌رغم اهمیت آن از دیدگاه پزشکی، زیست‌شناسی و تکاملی تاکنون پاسخ مناسبی دریافت نکرده است. موهای سر نه‌تنها می‌توانند از سر مردان در مقابل تابش نور آفتاب محافظت کرده و حرارت سر را در فصل سرد حفظ کنند، بلکه از دیدگاه انتخاب طبیعی هم اهمیت دارند. به همین دلیل از بین نرفتن ژن‌های عامل طاسی طی نسل‌های متوالی معمایی است که تاکنون حل نشده و نیاز به فرضیه‌های تازه‌ای دارد.

به گزارش نیوساینتیست، تا سن 30 سالگی روند ریزش موها در حدود 25درصد از مردان آغاز می‌شود. اغلب این روند با کاهش موهای شقیقه آغاز شده و با ناپدید شدن این موها نقاط دیگر را نیز درگیر می‌کند. تاکنون اثر هورمون تستوسترون روی این روند اثبات شده و می‌دانیم موهایی که دور پیاز آنها حجم کمتری از این هورمون مردانه وجود داشته باشد، شانس بیشتری برای رویش مجدد دارند. از سوی دیگر موهای پشت سر که گیرندههای کمتری برای دریافت تستوسترون دارند، کمتر از موهای شقیقه و بالای سر تحت تأثیر تغییرات این هورمون قرار خواهند گرفت. تحقیقات نشان می‌دهد تستوسترون در بدن به دهیدروتستوسترون تبدیل خواهد شد که باعث می‌شود فولیکول‌هایی که تا به حال موهایی ضخیم و بلند تولید می‌کردند، موهایی کوتاه و کرک‌مانند ایجاد کنند که بیشتر به موی نوزادان شبیه است.

 

در شرایط طبیعی رشد موها با چرخه‌ای از رشد و سکون روبرو هستیم. در طول دوره رشد سلولهای بنیادی که در ناحیه برآمدگی فولیکول‌ها قرار دارند بزرگتر شده، سلول‌های تکامل‌یافته اختصاصی رویش مو فعال‌تر می‌شوند و رشد موهای تازه آغاز می‌شود.

اما در روند طاسی بخشی از این فرایند درست عمل نمی‌کند. مطالعات محققان دانشگاه پنسیلوانیا نشان می‌دهد این حلقه از دست رفته از سلول‌های تکامل‌یافته تشکیل شده که در فولیکول‌های مو بخش‌های طاس دیگر وجود ندارند و تنها در این بخش سلول‌های بنیادی دیده می‌شوند.

می‌دانیم که سلول‌های بنیادی می‌توانند به شکل‌های متعددی از سلول‌های تکامل‌یافته تبدیل شوند، البته اگر ژن درست فعال شود و ترکیبات پیچیده متعددی در این تغییر شکل مشارکت کنند. نکته جالب دیگری هم وجود دارد که پژوهشگران دانشگاه ییل به تازگی به آن پی برده‌اند. بررسی‌های آنها روی موش‌ها نشان می‌دهد این غده‌های چربی مجاور فولیکول‌ها هستند که سیگنال‌های اولیه را برای تبدیل سلول‌های بنیادی به سلول‌های تکامل یافته ارسال می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد لایه چربی موجود در پوست سر افراد طاس به مراتب نازک‌تر از مردان دیگر است، در حالی که لایه‌های چربی موجود در دیگر بخش‌های بدن آنها ممکن است به مراتب بیشتر باشد. علاوه بر این تجمع پروستاگلاندین D2 در بخش‌های طاس یا کم‌موی سر این مردان به مراتب بیشتر است. این ماده روی فعال شدن سلول‌های بنیادی اثر بازدارنده دارد.

 

سازگاری فیزیولوژیک

اگر نگاهی به طبیعت و حیات وحش بیندازیم می‌بینیم تعداد جانداران طاس در آن بسیار اندک است، از سوی دیگر هنوز کسی نمی‌داند طاسی چطور خود را در میان اجداد ما نشان داده و طی قرن‌ها خلاف جهت انتخاب طبیعی ادامه پیدا کرده و مردان بسیاری را درگیر کرده است. عده‌ای این فرضیه را مطرح می‌کنند که مردان چون ژن طاسی را از مادران خود به ارث می‌برند، روند تکامل نتوانسته آنها را در مقابل طاسی حفظ کند؛ اما امروزه می‌دانیم که چنین فرضیه‌ای صحت ندارد و آنها می‌توانند این ژن را از هر دو والد به ارث برده باشند.

عده‌ای از کارشناسان معتقدند طاسی در مردان نتایجی به دنبال داشته که باعث شده در روند تکامل این ژن‌ها حفظ شوند. این افراد معتقدند طاسی می‌تواند فرد را در نگاه جامعه بالغ و عاقل‌تر نشان دهد و باعث شود او مسن‌تر از آن چیزی که هست به نظر بیاید.

دیدگاه دیگری هم وجود دارد که طاسی را در مردان نتیجه سازگاری فیزیولوژیک آنها با شرایط تازه می‌داند. مطابق این دیدگاه طاسی باعث می‌شود پوست سر مردان در سنین میان‌سالی و بالاتر نور بیشتری را جذب کرده و حجم بیشتری از ویتامین دی در بدن آنها تولید شود که می‌تواند در برابر ظهور سرطان پروستات اثر بازدارنده داشته باشد. این دیدگاه هنوز بررسی نشده و کسی نمی‌داند در دنیای واقعی اختلاف معنی‌داری میان تعداد مردان طاس مبتلا به سرطان پروستات با دیگر همجنسان آنها وجود دارد یا نه!

53273

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 39
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۳
  تاس ها شانس دارن هر چی زنه خوشکله اینا میگیرن هیچی برا ما نموند ...
  • تاس US ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۳
   96 8
   والا این حرف مردمه و نظر لطفتشون ... من که تاسم زن خوشکل که هیچ زیر چشمی هم ندارم. مصداق حرف شما شایدم به این دلیله که خانوما تاسی رو بیشتر دوست دارن آخه ...
  • بدون نام IR ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۳
   23 45
   ها ها ها جالبه که رای مثبت هم بیشتر از منفی گرفتی .
  • امیرa IR ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۳
   102 3
   من تاس نیستم ولی کم مو و میشه گفت تا قسمتی کچلم. میتونم به یه خانم خوشگل امیدوار باشم یا اینکه حتما باید تاس تاس باشم؟
  • بدون نام IR ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۳
   49 22
   نخیر زنها میگند مردکچل باشه ب... ولی فقط پولدار باشه
  • بدون نام IR ۲۲:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۳
   52 1
   هر تاسی گردو نیست.
  • بدون نام US ۰۱:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۴
   12 27
   خلایق هرچه لایق
  • بدون نام US ۰۱:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۴
   8 26
   من یکی از دوستام کچل بوده رفته مو کاشته. تصمیم داره کیس مناسبش گیر بیاد ازدواج کنه در آینده. یعنی حالا سرطان پروستات میگیره؟
 • من IR ۱۸:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۳
  70 45
  از قدیم گفتن مرد یا عقل داره یا مو تحقیقات ثابت کرده که کسانی که مو دارن ریشه مو از مغزشون تغذیه میکنه به همین دلیل نمیریزه ولی موی طاس ها از پوست تغذیه میکنه و میریزه :-) تنها دلیل اینکه تکامل نتوانسته باعث انقراض طاس ها شود عقل سرشار این مردهاست.
  • بدون نام IR ۲۳:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۳
   75 15
   این تحقیقات رو تو زیرزمین خونه خودتون انجام دادی؟
  • بی نام A1 ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۸
   4 1
   این تحقیقات رو از کجا آوردی؟؟؟؟
 • بدون نام IR ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۳
  41 7
  ... خداييش اين اينفو است يا عکس کتاب علوم پنجم دبستان؟
  • دبیر سرویس دانش IR ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۳
   27 2
   کاربر عزیز، اتفاقا یکی از مناسب‌ترین روش‎های آموزش در کتب درسی، ارایه مطالب در قالب اینفوگرافیک (ترکیب تصویر و متن به قصد اطلاع‎رسانی) است.
 • بدون نام IR ۲۱:۰۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۳
  17 1
  خوشبختانه ما که بدی ازش ندیدیم وهمه جوره جوریم
 • بدون نام IR ۲۲:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۳
  1 4
  اینم یک اینفوگرافیک دیگه درباره بدن: ... اینفوگرافیک: 10 اندام بی‌فایده بدن
 • Yalda IR ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۳
  10 50
  ایشالا هرچه زودتر هم نسل مردای تاس هم پرمو منقرض شه
  • مرتضی IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۴
   66 1
   اونوقت تو میخوای دیگه کیا رو نفرین کنی ؟ حوصلت سر نمیره ؟
 • بدون نام IR ۰۰:۰۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۴
  65 3
  آقایون خانمها !!!!! توش مهمه روش مهم نیست
 • بدون نام IR ۰۲:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۴
  24 5
  من مرده ی «بیش از» در جمله ی «بیش از صدها ‌میلیون مرد طاس در جهان زندگی می‌کنند» هستم.
 • ناظر IR ۰۲:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۴
  19 8
  کلی خندیدیم... دمتون گرم :) :)
 • كچل خوش تيپ IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۴
  52 5
  من كه هم كچلم ،هم خوش تيپم ، هم خوش شانس حالا حال و روز بقيه كچلا چطوره ...نميدونم ...انشاء الله كه بسازه.....
  • سیاوش IR ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۹
   20 2
   مخلصیم داداش. ای روزگار بد نیست.
 • محسن IR ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۴
  2 16
  سلام نظریه تکاملی رو پذیرفتند، حالا میخوان همه چیز رو با اون تبیین کنن. توش موندن خنده دار بود. مرسی
 • بدون نام IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۵
  9 2
  جمله اول اين گزارش كاملا غلط است. طاسي و انتخاب طبيعي ربطي به هم ندارن. موقعي مي شد اين دو رو مربوط دونست كه طاسي يا مو دار بودن تفاوت عمده اي در توان زيستي افراد اون گونه ايجاد مي كرد. در آخر همچنين گفته ايد كه تفاوت معناداري بين افراد مبتلا به سرطان پروستات در مردان مو دار و طاس وجود نداره كه اين خودش ناقض جمله ابتدايي گزارشه
  • بدون نام IR ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۷
   9 5
   كي ميگه فرق نداره خيلي زنها از كچل خوششون نمياد بعد مگه به زنه من خودم پسرم يه ذره كم شده موهام كلي غم و غصه و استرس دارم براش قبل از زن گرفتن خود فرد مهمه خود استرس ريزش هم بيمار ميكنه ادمه ممكنه طرف اعتماد به نفسشو از دست بده و حتي اگه زنه هم بخادش خودش نتونه به خودش بقبولونه كه با اون زن باشه و ................اوه قصه حسين كرد ميشه بخام بگم دي:
 • مریم IR ۲۳:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۵
  25 56
  طاس ها کثرا آدم های زشتی هستند،ه دخترا دنبال پسرای با ظاهر خوب هستند
  • بدون نام IR ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۷
   43 15
   پس كلي ادم زشت و بدتركيب و بي ريخت تو فاميلتون داري نه؟ مثل دايي عمو داداش و ............. ضمنا تاسي و كم پشتي زنانه هم كم نيست ايشالا سراغ خودتم بياد تا ديگران رو به خاطر ريزش مويي كه دست خودشون نيست به باد توهين نگيري ضمنا الان ميخاي بگي من كچلم؟ نه عزيزجان خيلي هم موهاي پري دارم ولي ريزش و كاهش مو غالبا اتفاق ميفته الان نه 10 سال ديگه 20 سال ديگه راستي موهاي بابات در چه حاله؟ ايشالا اون ادم كچل و زشتو بي ريختي نباشه نه؟ يعني بابات كچل شد تو روش بهش ميگي زشت بدتركيب ديگه دوستت ندارممممممممممممممممم؟ چه طرز تفكر سطحي و بي ارزشي داري
  • امین FR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۱۱
   4 4
   کاشکی منم طاس بودم و یه زن خوشگل گیرم میومد باور کنید با وجود اینکه قیافه خوبی دارم بهم زن نمیدن
  • بدون نام IR ۲۲:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۱۳
   17 43
   بدون نام اومدی نظر یدی یا فحش؟ تو اگر مو هم داشته باشی با این اخلاق گندت هیچ جا نمی رسی، در بار ه فامیلامونم بگم که با اینکه پدرم 72 سالشه ولی هنوز که هنوزه موهاش نریخته و رنگش سیاه مونده و همینطور اکثر فامیلای نزدیکمون واقعا متاسفم که آدمای عقده ای مثل شما میان تو یه سایت خبری رسمی فحاشی می کنند و مسئولین سایت اون حرفارو میذارن که بقیه بهش نظر بدن، ای کاش ما ایرانی ها هم به اون سطح از فهم و شعور برسیم که به نظر شخصی دیگران هر چند که مغایر با افکارمون باشه احترام بذاریم ....
  • بيطرف IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۱۴
   16 3
   مريم خانم اگه اينقدر از ادبيات سر درمياري چراكامنتتو از همون ابتدا با توهين شروع كردي.اين دوست عزيزمون فقط گفته هاي خودتو تفسير كرد .تو به اون دوتاي ديگه (عقده اي و بداخلاق )هم اضافه كردي ...!!!!!!!
  • جیم جارموش A1 ۲۱:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۲
   15 1
   راست میگی ! دقیقا تمام دخترایی که عقلشان به چشمشان است دنبال پسرای با "ظاهرخوب" میگردند و جالب تر اینکه همشون هم بعد از شکست عاطفی و احساسی میان میگن پسره بد بود....نمیگن ما بد انتخاب کردیم !
 • بامزه IR ۲۳:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۶
  23 5
  یک روز یک مرد طاس میره ارایشگری همه بهش میخندن میگه بابا اومدم اب بخورم
 • شاعر EU ۲۲:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۷
  26 2
  به نطر خانمهای فهمیده مردبایدپولدارباشه کچل وبداخلاق....زن باید خوشگل باشه سفیدوکمی چاق ...جان من منتشرکن به رفاقتمون قسم.............
 • علی IR ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۱۰
  2 7
  بسمه تعالی می گویند کسانی که موی پست سر آنها می ریزد فکر می کنند و کسانی که موی جلوی سرشان می ریزد خوش تیپ هستند و زنهای خوشگل مال آنها است اما کسانی که هم موی پشت سرشان می زید و هم موی جلوی سرشان، فکر می کنند خوش تپت اند.
 • بیژن IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۱
  6 3
  ای بابا کی بدش میاد موهاش پر پشت نباشه...اونایی که ندارن میگن مو که مهم نیست...ولی اگه به گذشته اش برگرده یادش میاد چه کارا که نکرده چه دکترا که نرفته...میگن پول چرکه کف دسته پس چرا همه واسش بی تابند...حالا اگه مویی برات مونده دو دستی به چسبش ... اگ دروغ میگم بگید دروغه
 • بی نام IR ۰۴:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۸
  13 2
  در کل کچل ها پس از مدتی نگرانی و استرس با این قضیه کنار می ایند و اعتماد به نفس روزهای جوانی که هنوز ریزش مو انها شروع نشده بود را کسب میکنند. بنابراین اگر انسانهایی موفقی باشند از سوی خانمهایی که سطحی نگر نیستند و لذت زندگی را برای ماه عسل نمیخواهند و تداوم زندگی برایشان مهم است حتما انتخاب میشوند.همچنین کچل های بسیاری هم هستند که با توجه به وضعیت مالی خوبی که دارند برای کاشت مو هزینه نمی کنند و بجای آن چیزهای ارزشمندتری مثل کتاب به همسر و فرزند خود هدیه میدهند.
 • milad IR ۱۹:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۸
  0 0
  قصد توهین ندارم و اصلا میخوام نظرمو فقط درباره کچلی خودم بگم آخه بعضیا به قیافشون میاد و بعضی ها نه من نمیاد و و تگه کچل شم یعنی عملا مردم و باید دفن شم: ریزش موی شدیدی داشتم که خداروشکر کمی بهتر شده
 • sina A1 ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۳
  6 0
  باسلام و درود به امید خدا ظرف چن سال دیگه به جرگه طاس های عزیز ملحق خواهم شد. امید است بنده را پذیرا باشید. من الله توفیق
 • مريم DE ۲۲:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
  0 0
  سلام متاسفانه اين مشكل ارثى هس و هيييچ كارى از دست آدم بر نمياد تا طاس نشه من ٣٢ سالمه خانوم هستم ٦ ساله كه به زيرش مو شديد مبتلا شدم پدر و برادر عموها وپسر عموهام كچل هستن ولي خب اونا مرد هستن ولي من خانوووم خيييلي ناراحتم المان زندگى ميكنم دكترا اب پاكى رو ريختن رو دستم و گفتن امكان اين كه طاس بشي هس