در میان بهترین تصاویر شرکت داده‌شده در رقابت‌های دنیای کوچک یا جهان میکروسکوپی که با حمایت مالی نیکون برگزار شده، سد خونی‌مغزی، چشم مگس میوه، یک سلول سرطانی، کانی فسفاته و ستاره شکننده دیده می‌شود.

جایزه اول برای سد خونی‌مغزی

این آرایه زیبا و رنگارنگ که شبیه به ترکیبی از ریسه‌های روشن است و تشکیل سد خونی‌مغزی را در یک جنین گورخرماهی نشان می‌دهد برای جنیفر پیترز و مایکل تیلور از بیمارستان تحقیقاتی کودکان سنت جود جایزه اول رقابت‌های جهان میکروسکوپی نیکون را به ارمغان آورده است.

این تصویر که تشکیل سد خونی‌مغزی یا BBB را در بدن شفاف جنین زبرا فیش با بزرگنمایی 20 برابر نشان می‌دهد، احتمالا اولین عکسی است که تشکیل این بخش را در یک حیوان زنده به تصویر کشیده است.  

این سد سیستم حفاظتی اختصاصی برای سلول‌های عصبی مغز را تشکیل می‌دهد که خون را پیش از ورود به مغز فیلتر کرده و در حالی که اجازه می‌دهد مواد مغذی و اکسیژن به آن وارد شوند، از ورود اغلب باکتری‌ها و عوامل عفونت‌زای دیگر به آن جلوگیری خواهد کرد.

پیترز و تیلور برای تهیه این تصویر میکروسکوپی، پروتئین‌های فلورسنت را به بدن شفاف جنین ماهی تزریق کرده و شاهد رشد لحظه‌ای سد خونی مغزی و سلول‌های اندوتلیالی که سطح داخلی مویرگ‌های خونی این منطقه و عروق لنفاتیک را پوشانده، بوده‌اند.

این تصویر سه‌بعدی توسط یک میکروسکوپ هم‌کانون تهیه شده که رگ‌های خونی را در فاصله‌های گوناگون با رنگ‌های متفاوتی نشان می‌دهد. پیترز و تیلور تصاویر رنگی تهیه شده را در کنار یکدیگر قرار داده‌اند تا پیچیدگی پدیده‌ای را که شاهد آن بوده‌اند بهتر نشان دهند.

 

جایزه دوم برای بچه‌عنکبوت‌ها

این تصویر بچه‌عنکبوت‌های لینکس را که تازه از تخم خارج شده‌اند، با بزرگنمایی 6 برابر نشان می‌دهد. این بچه‌عنکبوت‌ها برای والتر پیورکاوسکی از ایلینویز، جایزه دوم این رقابت‌ها را به ارمغان آورده‌اند.

جالب است بدانید عنکبوت‌های لینکس تار نمی‌تنند و لانه نمی‌سازند، آنها برخلاف عنکبوت‌های دیگر که به کمین می‌نشینند به  به شکار خود حمله می‌کنند. بعضی از گونه‌های این عنکبوت‌ها مانند لینکس سبز می‌توانند برای استتار با محیط اطراف خود همرنگ شوند.

رقابت‌های امسال جهان میکروسکوپی که توسط نیکون حمایت مالی می‌شود، 97 برنده داشته و به مناسبت 38امین سال تصویربرداری توسط میکروسکوپ‌های نوری اجرا شده است. زیبایی ساختار، رنگ، ترکیب و محتوای این تصاویر مبنای رقابت بوده است.

 

جایزه سوم برای به تصویر کشیدن یک سلول سرطانی

در این تصویر یک سلول سرطانی از بدن انسان را می‌بینید که بخشی از بافت سرطانی استخوان یا استئوسارکوم است. این سلول پس از اینکه توسط دیلان برنت از مؤسسه ملی سلامت آمریکا در زیر میکروسکوپ 63 بار بزرگتر شده، بیشتر از اینکه شبیه به یک سلول سرطانی باشد، به یک اثر هنری شبیه شده است. در این تصویر رشته‌های پروتئینی را به رنگ ارغوانی، میتوکندری را زرد و دی.ان.ای سلول را به رنگ آبی مشاهده می‌کنید.

 

شفیره مگس میوه

این تصویر عجیب از یک فضاپیمای بیگانه تهیه نشده، بلکه سیستم بینایی یک شفیره مگس میوه را نشان می‌دهد که  1500 بار بزرگتر شده است. دبلیو.رایان ویلیامسون از انستیتو پزشکی هاوارد هیوز در اشبورن، ویرجینیا با این تصویر زیبا جایزه چهارم رقابت‌های نیکون را به خود اختصاص داده است.

در این تصویر شبکیه چشم مگس میوه به رنگ قهوه‌ای با لکه‌های طلایی دیده می‌شود، آکسون‌های سلول‌های گیرنده نور به رنگ بنفش متمایل به آبی و ناحیه سبزرنگ نیز مغز شفیره است.

رقابت‌های تصویربرداری میکروسکوپی امسال هم مانند سال‌های گذشته توسط گروهی از روزنامه‌نگاران و محققان داوری شده است.

 

کاکوکسینیت از نمای نزدیک

کانی فسفانه کاکوکسینیت را می‌توان در طبیعت به رنگ‌های زرد تا قهوه‌ای متمایل به قرمز پیدا کرد. در این تصویر نمونه‌هایی از این کانی را که از معدنی در والنسیا، اسپانیا کشف شده و با بزرگنمایی 18 برابر عکاسی شده‌اند، می‌بینید. این نمای نزدیک از کاکوکسینیت جایزه پنجم رقابت‌های نیکون را به خود اختصاص داده است.

 

جلبک درخشان

این جلبک زیبا که بیشتر شبیه به فرمی از حیات فرازمینی است، 100 بار بزرگتر شده تا جایزه ششم این رقابت‌ها را به خود اختصاص بدهد. همان‌طور که می‌بینید ترکیب رنگ‌های درخشان این جلبک خیره‌کننده است.

این تصویر میکروسکوپی هم همراه با 19 عکس برتر دیگر از رقابت‌های امسال در موزه‌های آمریکا به نمایش گذاشته شده و در یک تقویم تمام‌رنگی چاپ می‌شود.

 

چشم مگس میوه

این تصویر سورئال با ترکیب رنگی فوق‌العاده، چشم یک لارو مگس میوه را با بزرگنمایی 60 برابر نشان می‌دهد. مایکل جان بریج از دانشگاه یوتا که برای تهیه این تصویر از میکروسکوپ هم‌کانون استفاده کرده تا سطوح متفاوتی از این اندام را به شکل همزمان رؤیت‌پذیر کند، جایزه هفتم این رقابت‌ها را به دست آورده است.

 

لارو پلوروبراکیا

این تصویر که بیشتر شبیه به چندین داس است که در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند، توسط محققی آلمانی در دوسلدورف تهیه شده و شانه‌داری به نام پلوروبراکیا را در بزرگنمایی 500 برابر نشان می‌دهد.

 

یک مورچه کارگر

این تصویر که با بزرگنمایی 5 برابر یک مورچه کارگر را در حال حمل لارو خود نشان می‌دهد، در این رقابت‌ها رتبه نهم را کسب کرده است. این مورچه از جنس Myrmica است که اغلب در نیمکره شمالی زمین دیده می‌شود.

مورچه‌ها برای تنظیم دمای بدن لاروهای خود آنها را روزانه از لانه خارج کرده و مجددا به لانه برمی‌گردانند.

 

ستاره شکننده

آلوارو میگوتو از دانشگاه سائوپولو در برزیل با استفاده از تکنیک زمینه تاریک و ایجاد کنتراست این ستاره شکننده را با بزرگنمایی 8 برابر عکاسی کرده است.

این آبزی که بسیارنزدیک به ستاره دریایی است در آب‌های جهان به رنگ‌های بسیارمتنوعی از قرمز تا سفید دیده می‌شود.

 

منبع: نشنال جئوگرافیک   ترجمه: محبوبه عمیدی

 53273

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۸
  13 1
  واقعا شاهکار بود مخصوصا آخری
 • بدون نام IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۸
  13 1
  فوق العاده است و چه کیفی می دهد در این حال ثنای پروردگار عالمیان.
 • امید IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۱
  1 1
  جایگاه نوزده هم به یک خانم ایرانی از دانشکده علوم پزشکی تبریز تعلق داره.