آرایه عظیم میلی‌متری/زیرمیلی‌متری آتاکاما یا به اختصار ALMA (که در زبان اسپانیایی به معنای روح است)، مجموعه‌ای از چندین رادیوتلسکوپ عظیم است که در صحرای آتاکامای شیلی واقع شده است.

شکل‌گیری رصدخانه عظیم در منطقه آند
این تصویرسازی هنرمندانه، چشم‌انداز آرایه بزرگ میلی‌متری/ زیرمیلی‌متری آتاکاما (ALMA) را پس از تکمیل در صحرای آتاکامای شیلی نشان می‌دهد. آرایه تلسکوپی که هر چند بسیار فشرده طراحی شده است، اما باز هم فضای زیادی را اشغال می‌کند.

 

آنتی برای دریافت لرزش‌ها
ژاپن کشوری بود که نخستین مجموعه 12 تایی از آنتن‌های 7 متری رصدخانه آلما در شیلی را تامین کرد. رادیوتلسکوپ‌های آلما همچنین آرایه‌ای از 50 آنتن با دیش‌هایی به قطر 12 متر خواهد داشت. آنتن های 7 متری که در این تصویر می‌بینید، در تاسیسات پشتیبانی عملیاتی آلما (OSF) و در ارتفاع 2900 متری سطح دریا و در دامنه کوه‌های آند شیلی قرار دارند. در آینده، این آنتن‌ها به فلات چاجنانتور در ارتفاع 5000 متری منتقل خواهند شد.
 

نخستین آنتن اروپایی آلما
نخستین آنتن اروپایی رصدخانه آلما، در تاریخ 27 جولای 2011 / 5 مرداد 1390 به محوطه عملیاتی آرایه رصدخانه (AOS) منتقل شد.
 

وضعیت فعلی آرایه رادیوتلسکوپ
این تصویر از آنتن‌های رادیویی آلما در فلات چاجنانتور شیلی و در ارتفاع 5000 متری از سطح دریا، چند روز قبل از شروع به کار اولیه آلما گرفته شده است. در حال حاضر، 19 آنتن در این فلات مستقر هستند.
 

نخستین تصویر تلسکوپ آلما
نخستین تصویر آرایه رادیوتلسکوپ آلما مربوط به کهکشان‌هایی موسوم به کهکشان‌های آنتن است، اجرامی کیهانی که در فاصله حدود 75 میلیون سال نوری از زمین قرار دارند.
 

همکاری تلسکوپی
این عکس ترکیبی از کهکشان‌های آنتن، از تصاویر تهیه شده توسط رادیوتلسکوپ آلما و تصاویر نور مرئی تلسکوپ فضایی هابل به دست آمده است.
 

آرام در سایه قوس کهکشان
این تصویر دل‌انگیز، ماه و کهکشان راه شیری را مشغول درخشش بر فراز آرایه تلسکوپی آلما نشان می‌دهد. در زمان تهیه این عکس، ماه در نزدیک قلب کهکشان در آسمان قرار داشت؛ و نمایی زیبا و تا حدودی وهم‌انگیز از آنتن‌های غرق در نور ایجاد کرد.
 

راه شیری جنوبی بر فراز آلما
عکاس نجومی معروف ایرانی و سفیر عکس رصدخانه جنوبی اروپا (ESO)، بابک امین تفرشی، این تصویر چشمگیر از آنتن‌های آلما را تهیه کرده است؛ که گویی سر به ستایش جلال و شکوه کهکشان راه شیری برداشته‌اند.
 

کهکشان رادیویی قنطورس A
این تصویر تازه از کهکشان قنطورس A، از ترکیب تصویر رادیویی آلما و مشاهدات نزدیک نور فروسرخ از این کهکشان رادیویی بیضوی عظیم به دست آمده است.
 

شکارچی و آلما
این عکس به یاد ماندنی، مشهورترین صورت فلکی آسمان شب یعنی صورت فلکی شکارچی (جبار) را بر فراز آنتن‌های آلما به تصویر می‌کشد.
 

مارپیچ غریب کیهانی
این ساختار مارپیچی غیرمنتظره و نادر کیهانی در اطراف ستاره غول سرخ آر-حجار (R-Sculptoris)، طی مشاهدات رادیوتلسکوپ آلما آشکار شده است
 

آتشفشان نگاهبان
این تصویر تمام‌نمای (پانوراما) زیبا و تاثیرگذار، خانه رادیوتلسکوپ آلما را به تصویر می‌کشد؛ فلات چاجنانتور در حالی‌که آتشفشان باشکوه لیکانکابورر نیز در پس‌زمینه تصویر دیده می‌شود.
 53275

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۱/۱۰/۱۵
  15 0
  عالی بود ممنونم ممنون
 • امین IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۱/۱۰/۱۵
  13 1
  البته فعلا بزرگترین مجموعه ی رادیوتلسکوپ دنیا GMRT هستش که متشکل از ۳۰ دیش بزرگ ۴۵ متریه و توی هند قرار داره
 • مرتضی IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۱/۱۰/۱۸
  5 0
  حالا که خبرش رو کار کردید دیگه از فردا روش پارازیت می ندازن.