ابتلا به ایدز از طریق روابط جنسی در بسیاری از کشورهای دنیا با افزایش بهداشت جنسی در حال کاهش و در ایران این روند در حال افزایش است.

محمد حسین نجاتی: رشد ابتلا به بیماری ایدز، روندی جهانی و تنها مختص به جامعه ایران نیست. اما افزایش ابتلا به ایدز از طریق روابط جنسی مسئله ای است که در بسیاری از کشور های دنیا در حال کنترل و در ایران به شکل نگران کننده ای در حال پیش روی است. به طوریکه بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت علل ابتلا به HIV در بین کل مواردی که از سال 1365 تاکنون در کشور به ثبت رسیده‌اند به ترتیب، تزریق با وسائل مشترک در مصرف‌کنندگان مواد (6/68 درصد)، رابطه جنسی (12 درصد)، دریافت خون و فرآورده‌های خونی (1 درصد) و انتقال از مادر به کودک (1/1 درصد) بوده است. راه انتقال در 3/17 درصد از این گروه نامشخص مانده است (به طور کامل در اینجا بخوانید)

براساس آخرین آمار جمع‌آوری شده از دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی هم تا اول فروردین ماه سال 92، مجموعا 26 هزار و 125 نفر افراد مبتلا به HIV/AIDS‌ در کشور شناسایی شده‌اند که 89.8 درصد آنان را مردان 10.2 درصد را زنان تشکیل می‌دهند. در آخرین آماری که وزارت بهداشت درباره تعداد مبتلایان به ایدز در ایران اعلام کرده بود، عدد 24 هزار و 735 نفر ذکر شد.

46.1 درصد از مبتلایان به HIV‌ در زمان ابتلا در گروه سنی 34-25 سال قرار داشته‌اند که بالاترین نسبت در بین گروه‌های سنی را به خود اختصاص می‌دهند.
دو سالی است که وزارت بهداشت به هر زبانی درباره گسترش موج سوم ایدز هشدار می دهد. موج جدیدی که افزایش روابط جنسی کنترل نشده علت اصلی آن است. به طوریکه پیش از این عباس صداقت، رییس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت عنوان کرد: موج سوم ایدز از طریق روابط جنسی همچنان در حال گسترش است.
او همچنین تاکید کرد: ما توانستیم با همکاری سازمان های مختلف و برنامه کاهش آسیب، ابتلابه HIV از طریق اعتیاد و تزریق را تا حد بسیاری کنترل و مهار کنیم ولی هم اکنون با موج سوم یعنی انتقال از طریق روابط جنسی محافظت نشده در جامعه روبه رو هستیم که به سرعت در حال گسترش است.
اظهارنظری که نشان می دهد، نگرانی ها برای افزایش میزان موج سوم ایدز در کشور پس از کارشناسان و مسوولان نهاد های غیردولتی به وزارت بهداشت نیز سرایت کرده است و هشدار هایی که سال ها پیش از سوی آنان به وزارت بهداشت ارایه می شد، به تازگی به گوش مسوولان وزارت بهداشت رسیده است.
گواه دیگر این ادعا، تاکید رییس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت بر آمار تخمینی گسترش ایدز در کشور است، آماری که پیش از این از سوی مسوولان وزارت بهداشت به شدت تکذیب می شد. صداقت در این رابطه عنوان کرد: تا پایان تابستان سال جاری حدود 24 هزار مبتلابه HIV در کشور ثبت و گزارش شده است ولی بر اساس آمار تخمینی در کشور حدود 90 هزار مورد ابتلاوجود دارد.

در نمودار زیر میزان کلی رشد ابتلا به ایدز بر اساس آمار های ارائه شده از سوی وزارت بهداشت را بخوایند؛


هر سه ماه 500 نفر به طور متوسط مبتلابه ایدز می شوند
دامنه گستردگی این بیماری در حالی هر روز رو به رشد است که آمار های دولتی نشان می دهد به طور میانگین از سال 1388 تا به امروز هر سه ماه یک بار 500 نفر به جمع مبتلایان به این بیماری اضافه می شوند. آماری که از سوی وزارت بهداشت در رابطه با آخرین وضعیت بیماری ایدز اعلام شده، نشان می دهد که تعداد مبتلایان به ایدز از 20 هزار و 975 نفر در سال 1388به 26 هزار و 125 نفر تا ابتدای فروردین1392 رسیده است. این در شرایطی است که کارشناسان دانشگاه های علوم پزشکی معتقد هستند آمار های دولتی، میزان واقعی تعداد مبتلایان به ایدز در کشور را نشان نمی دهند.

 

در نمودار زیر درصد رشد انتقال ایدز از طریق روابط جنسی کنترل نشده بر اساس آمار وزارت بهداشت را بخوانید؛


تهران دارای بیشترین میزان ابتلااز طریق روابط جنسی
افزایش موج سوم ابتلابه ایدز در شرایطی است که دکتر مینو محرز رییس مرکز تحقیقات ایدز در گفت وگو با «خبرآنلاین» می گوید: 99درصد بیماران جدیدی که در تهران به ما مراجعه می کنند از طریق روابط جنسی به ویروس ایدز مبتلاشده اند اما میزان کشوری ابتلای جنسی ایدز حدود 40درصد است در عین حال تعداد زنان باردار مبتلابه این ویروس نیز در حال افزایش است.
او با تاکید بر اینکه آمارهای جدید شیوع ایدز در کشور نشان می دهد موج سوم ایدز یعنی شیوع جنسی آن در کشور شروع شده است، می افزاید: آمارهای رسمی نشان می دهد حدود 30درصد از مبتلایان جدید از طریق روابط جنسی به این ویروس آلوده شده اند، زیرا 21درصد از مبتلایان جدید به طور رسمی این مساله را اعلام کرده اند و 10درصد دیگر نیز که علت ابتلارا نگفته اند احتمالاروابط جنسی عامل انتقال ویروس در بین آنها بوده است ضمن اینکه شواهد نشان می دهد تعداد زنان بارداری که از همسران شان این ویروس را گرفته اند به طور نگران کننده ای در حال افزایش است.
45237

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 16
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۰
  87 3
  كلا هر چي تو دنيا از مد ميافته ايران تازه مد ميشه
 • امید IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۰
  90 0
  تو عکس مرد ه چه شاد و شنگوله
 • مسعود IR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۰
  58 25
  به دلیل نبود سواد کافی در برقراری ارتباط جنسی است
 • هم وطن IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۰
  71 4
  فرهنگ و تمدن ایرانیها را کم کم باید بگور ببریم واقعا جای تاسف داره بیشتر از فقر وبی فرهنگی نشآت میگیره هرج و مرج و بی بند باری به اوج خود رسیده خوندم که سن اعتیاد به 10 سالگی رسیده فحشاو بی بند باری به سن 13 سالگی اینها یعنی چه؟ برای ما که ادعای بزرگترین تمدن را داریم واقعا جای تاسف داره...
 • بدون نام IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۰
  39 30
  ارتباط جنسی که سواد نمیخواد .... میخواد!!!!!!!!!!
  • عمو ساسان IR ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۰
   19 7
   چطور غذا خوردن سواد میخواد که چی بخوری چی نخوری چه جوری بخوری ، رابطه جنسی نمیخواد ؟ وقتی اصل موضوع یه تابوی ترسناک در حد اسمشو نبر باشه ، آموزشو سوادشم یه وجود نمیاد ...
 • امیر IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۰
  39 5
  وقت آن رسیده وزارت بهداشت تعارف را کنار گذاشته در ابتدا آمار واقعی مبتلایان به ایدز در کشور را اعلام کرده و جهت پیشگیری از پیشرفت و ابتلای موارد جدید راهکاری گسترده را به شرح ذیل به اجرا بگذارد. 1. راههای ابتلا بدون تعرف و سانسور به مردم آموزش داده شود 2. در مورد انگ زدایی از بیماران ایدزی تلاش شود. 3. روز جهانی مبارزه با ایدز به تقویم برگردد. 4. فیلمهای آموزنده با موضوع ایدز تولید و پخش گردد. 5. آموزش میدانی در مورد ایدز توسط وزارت بهداشت در مدارس و خانه ها به اجرا در آید. به امید روزهای عاری از بیمار ایدزی در ایران عزیز
 • milad IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۰
  56 1
  مثل کبک سرمون رو تو ببرف فرو کردیم و نمیخوایم واقیعت های جامعه رو باور کنیم...ای کاش به جای تکذیب و انکار،کمی هم به فکر فرهنگ سازی و آموزش باشیم...افسوس
 • بدون نام IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۰
  39 1
  خوب ، مشخصه یک جای کار ( که مشخصه چیه ) میلنگه .
 • بدون نام IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۰
  18 2
  واسه واردات كاندوم ارز مرجع اختصاص بدن حله ماشالله قيمتش از مرغ و گوشت هم بالاتر رفته
  • ارز مرجع دیگه چه صیغه‌ای!؟ IR ۲۳:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۰
   7 0
   فکر نکنم نبود کاندوم به نبود ارز مرجع ربط داشته‌باشه‌ها! کلاً واردات کاندوم ممنوع شد! احتمالاً چون یه مدته واردات جدید کاندوم ممنوع بوده الآن اگر باز اجازه داده بشه کاندوم به بازار وارد بشه مشکلش حله... به ارز هم ربطی نداره... وارداتش ممنوع ...
 • بدون نام IR ۱۶:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۰
  8 16
  همش بخاطر اینه که بعضیا وقتی صحبت از خانوما میشه یه طوریشون میشه!
 • hossein US ۱۷:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۰
  35 0
  وقتی کاندوم کالای لوکس بشه همینه ! ازین هم بدتر میشه.
 • بدون نام NO ۲۱:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۰
  10 0
  وقتی کاندوم ممنوع میشه. تنظیم خانواده ول میشه همینه دیگه
 • تهران IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۱
  6 3
  درضمن خواهش ميكنم درمورد تهران آنقدر بد نگيد بقيه شهرها نسبت به تهران بدبين مي شوند0واز وزارت بهداشت خواهش كنيم كه وسايل مورد نياز جلوگيري ازايدز رابه صورت رايگان بدهد چون خيلي ازكشورها به اين صورت به همين دليل بيماري ايدز روبه كاهش است 0
 • بدون نام IR ۲۲:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۴
  2 0
  سلام ببخشید یه سوال داشتم که نمیدونم در کجای سایت میتونستم بگم اگر ممکنه بخش پزشکی و سلامتی رو بیشتر کنید. من میخواستم بپرسم برای یک خانواده معمولی که تحصیلات خیلی بالایی ندارند چطور میتونن تشخیص بدن که یکی از اعضای خانواده به مواد مخدری مثل شیشه و کراک معتاد شده یا نه ایا علایم ظاهری داره؟ ایا میشه تشخیص و پیشگیری کرد..ممنون و تشکر از سایت خوب خبر انلاین.خسته نباشید