روبات‌ها یا انسان‌ها؟ فکر می‌کنید کدام‌یک رکود راندن در خارج از مرزهای زمین را در اختیار دارند؟ ناسا به تازگی آماری از رکوردهای رانندگی در خارج از سطح زمین را منتشر کرده که طبق آن، روس‌ها کماکان در رتبه اول قرار دارند.

محمود حاج‌زمان: اینفوگراف زیر که به تازگی توسط ناسا منتشر شده است، فواصل مختلفی که توسط خودروهای چرخ‌دار روی جهانی به غیر از زمین پیموده شده است را نشان می‌دهد.
به گزارش وایرد، همان‌طور که در اینفوگراف زیر مشاهده می‌شود، مریخ‌نورد آپورتیونیتی که از سال 2004 / 1383 روی مریخ در حال فعالیت است، توانسته است تا ماه‌نورد آپولو 17 را که رکوددار قبلی ناسا بود شکست دهد. طی 9 سال فعالیت روی سطح سیاره سرخ، آپورتیونیتی با پیمودن 35.760 کیلومتر توانسته است تا تنها با اختلاف 16 متر، مسافت 35.744 کیلومتری طی شده توسط فضانورد راننده ماه‌نورد آپولو 17 را پشت سر بگذارد (برای دیدن اینفوگراف در ابعاد بزرگ اینجا کلیک کنید).


با این وجود، رکوردار راندن در سطحی غیر از سطح زمین کماکان در اختیار شوروی قرار دارد. روبات ماه‌نورد لونوخود 2 این کشور توانست تا طی سال 1973 / 1352، 37 کیلومتر را روی سطح ماه بپیماید. با این وجود، مریخ‌نورد آپورتیونیتی هنوز این شانس را دارد تا بر رکورددار این زمینه غلبه کند؛ چرا که این رونده هنوز مشغول پرسه زدن در حاشیه دهانه ایندیور مریخ است. این روبات کوچک از سال 2011 / 1390 مشغول کاوش در منطقه است، و در آنجا توانسته است تا برخی از مهم‌ترین شواهد انکارناپذیر از وجود آب روی مریخ باستانی را کشف کند.
 

همچنین، اگرچه مریخ‌نورد مشهور کیوریاسیتی از زمان فرود خود در ماه آگوست 2012 / مرداد 1391 اندکی کمتر از 1 کیلومتر را پیوده است، باتری‌های هسته‌ای آن که حداقل 14 سال دوام می‌آورند زمان کافی را در اختیار وی قرار می‌دهند تا هر رقیبی را از میدان به در کند.
 53275

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مسعود عيسوي GB ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۸
  4 7
  يعني هرچه تكنولوژي و علم بيشتر شده، توانايي ماه نورد و مريخ نورد كمتر شده! يا شايد اون اطلاعات دروغ بوده؟!
  • بدون نام IR ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۹
   12 0
   معنیش اینه که هرچی تکنولوژی پیشرفت کرده، ابزارهای بیشتری روی این روباتها سوار شده و در هر متر فاصله ای که طی شده، کاوشهای بیشتری انجام شده و اطلاعات بیشتری جمع آوری شده....
 • بی نام IR ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۹
  4 0
  قدیم فقط راه می رفتند و لی حالا تحقیق هم می کنند.