رقابت میان دانشجویان دوره‌‌های هنر و طراحی خودرو و همکاری آنها با متخصصان استودیوی طراحی پیشرفته جگوار در کاونتری، انگلستان به طراحی نمونه‌های اولیه‌ای منجر شده که می‌توانند آینده زبان طراحی جگوار را رقم بزنند.

محبوبه عمیدی: این نمونه که شاید عجیب‌ترین کانسپتی باشد که تاکنون دیده‌اید، برای بیان زبان طراحی آینده جگوار در Clerkenwell Design Week لندن رونمایی شده و محصول همکاری مشترک میان دانشجویان کالج هنر و متخصصان طراحی پیشرفته جگوار در کاونتری است. این کانسپت برنده نهایی رقابت‌های طراحی پیشرفته برای جگوار شده است.

این کانسپت که به‌نظر می‌رسد از فیبرکربن رنگ شده توسط رنگ مسی ایجاد شده باشد، توسط دانشجویان و با استفاده از فلز پولیش شده، تولید شده است تا یکپارچگی فضای داخلی و خارجی خودرو را به نمایش بگذارد. برای خلق این طراحی اولیه جگوار به سراغ دانشجویان دوره طراحی خودرو و بافت کالج هنر لندن رفته و از تیم‌ها خواسته است نمایی را که می‌تواند بیانگر زبان طراحی این خودروساز در آینده باشد، برای خودروهای اسپرت یا لوکس ساخت آن طراحی کنند.

این تیم‌ها از دانشجویانی تشکیل‌ شده بودند که سابقه طراحی خودرو یا پارچه را داشتند. آنها می‌بایست تناسب طراحی، سطوح، تداخل خطوط و زیبایی طرح را در نظر بگیرند و سخت‌تر از آن اینکه طی بازه‌ای 2 هفته‌ای طرح خود را آماده ارائه کنند.

برندگان این رقابت اوان گلیمور و کلر میلر بودند که پس از اعلام نتایج، فرصت سر خاراندن هم پیدا نکردند. آنها تنها سه روز فرصت داشتند تا پیش از انتقال طرح اولیه به مدل‌سازی دیجیتال و ساخت نهایی آن را به کمک متخصصان استودیوی طراحی پیشرفته جگوار کامل کنند.

گیلمور و میلر می‌گویند: «می‌دانستیم که جگوار طرح‌های پیشرو متعددی را کار کرده و برای اینکه بتوانیم توجه جولین تامسون، مدیر استودیوی طراحی پیشرفته این شرکت را به طراحی خود جلب کنیم، باید ایده فوق‌العاده ای داشته باشیم. ما برای آغاز پروژه خود تلاش کردیم با بررسی اثر نور در فضای نمایشگاه و تأثیری که می‌توانست روی برجسته کردن بخش‌های هر طرح داشته باشد، کار خود را شروع کنیم. در مرحله بعد مواد مورد نیاز و اثر هر یک روی ترکیبات دیگر را بررسی کردیم».

آنها در نهایت موفق شدند طرحی را خلق کنند که می‌توانست از لحاظ شکل خارجی، مواد اعلام شده و چابکی با نمونه‌های تولید شده توسط جگوار متناسب باشد. گیلمور و میلر می‌گویند: «ما تلاش کردیم کانسپت خود را با الهام از ویژگی‌های خودروهای تولید شده توسط جگوار و به شکلی طراحی کنیم که به‌نظر برسد یکپارچگی کاملی میان فضای خارجی و داخلی وجود دارد».

53273

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۲
  38 2
  رشته ای که در ایران نداریم
 • بدون نام IR ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۳
  35 2
  قابل توجه شركتهاي خودرو سازي.هيچ ميدانستيد يكي از طراحان شركت مرسدس بنز يك ايراني است كه طرح خود را ابتدا به ايران نشان داد ولي او را تحويل نگرفتند ولي شركت مرسدس بنز قدر خلاقيت ان طراح را مي داند و از او استفاده مي كند.اينهم يك نمونه ديگر كه نشان ميدهد فرق حمايت از جوانان در داخل و خارج چگونه است
 • بدون نام IR ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۳
  7 29
  اینجا دانشگاه است یا خانه یک فرد دانشجو در روستایش که دارد این ایده را اجرا میکند؟ مثل ساختمانهای دوره قاجار و 1000سال پیش خودمان را میماند. لنگه در چوبی پشت سر این فرد محقق بعید است روی لولای خودش بچرخد.
  • بدون نام IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۴
   17 0
   چی میگی؟
  • بدون نام IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۴
   12 3
   اینجا یا اونجا؟ زبل خان هه جا!
 • هموطن IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
  8 0
  ....نخبه هایی در این مملکت وجود دارد که در صورت حمایت از آنان انقلابی در صنعت خودرو سازی بوجود می آید مثل موتوری با توان 600 اسب بخار قدرت که سوخت آن از آب می باشد و در جشنواره اختراعات سوئیس هم مدال طلا گرفته ولی تا الان که حمایتی از طرحش نشده
 • بی نام IR ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۷
  1 0
  در گاری خودرو یک فرقان می خواهند بسازند که شاید 4 تا چرخ هم داشته باشه (چون به گفته بعضی ها در سال های قبل همین 4 تا چرخ را هم نداشت و گاهی با سه چرخ تحویل می دانند) و دیگر نیازی به این همه دنگ و فنگ و ریخت و پاش بیهوده نیست و اگر خیلی هنر بکنند کمی ان را زشت تر و مسخره تر از قبل مثل کاری که سایپا می کند و انصافا هنوز تولیداتشان به ان درجه از حرف مفتی که انها می سازند نرسیده و فقط در تابوت متحرک بودن با هم رقابت نفسگیری دارند و هنگامی که قرار است سوار ارابه مرگ بشوی فرقی نمی کند که چه طور تزین شده باشد بلکه مهم نوع سر به نیست کردن سرنشین های ان توسط ان تابوت 4 چرخه است که یکی مثل مثل پراید ادم را له و مچاله میکند و دیگری مثل اشغال های گازی خودرو در یک ان مثل مین ضد نفر منفجر می شود!!!